Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: avertizare sonora si vizuala camere
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
basset
V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine de ce prezenta unor camere de viteza (de exemplu cele din Saftica si Puchenii Mari) nu sunt semnalizate deloc de navigatie? Restul camerelor sunt semnalizate cum trebuie (si vizual si sonor). Functia de averizare este activa, iar camerele sunt updatate. Va multumesc!
Shush
Gps-ul meu "urla" doar la camerele care au si radar tongue.gif Poate asa e si la tine happy.gif
basset
nu e cazul.le am downloadate pe TOATE,si cel putin aia din puchenii mari este cu radar.


si cum, urla la alea de supraveghere si la asta nu?

iar la saftica doar pe 1 singur sens?ala spre bucuresti?cand clar acolo e camera pe ambele sensuri?


repet, camerele APAR pe ecran, daca te uiti la el in mom ala, dar nu apare chebarul de avertizare, piuitul, cu limita de viteza, si semnul aferent, semafor, radar, etc...
basset
am nevoie numai sa stiu cum poate sa nu bipaie la o CAMERA ANUME!


nu am vazut nicaieri discutata problema asta!
ai un raspuns sau un link catre un topic specific?bine!

[...]

rog un moderator sa lase topicul aici,cel putin pana lamurim problema, daca exista una!

deci:pt cei care folosesc igo, pe un pda mio, la iesirea din saftica, spre ploiesti, va zice bip-bip jucaria, au ba?


[os: in interesul elucidarii problemei -> la sectiunea cuvenita]
Alydor
daca camera este pe un singur zens este normal sa iti bipaie. Camerele de la pucheni si saftica sunt anuntate de gps.Depinde de sensul in care te deplasezi, pentru ca acestea sunt programate sa te ia din spate (e vorba de cele radar) iar altele sunt doar de supraveghere (depasire pe linie continua, acordare de prioritate, etc... iti recomand lectura topicului de aici http://www.daciaclub.ro/Camere-Radare-fixe...-EU-t78511.html


Suma respectelor, Alydor
basset
ls iesirea din pucheni ,de ex, sunt camere pe ambele sensuri.
la drumul dus, spre ploiesti, nu a mers avertizarea.

o stiam, am trecut legal, si desenul camerei s-a profilat pe gps in timp ce treceam pe langa ea.....FARA INSA A MA AVERTIZA!!

ULTIMUL update e de pe speedcams, pt TOATE tipurile de camere, facut acum cateva saptamani....cam 3...
Alydor
ce skin folosesti? ce setari ai in softul de navigatie? Pentru ca la unele skinuri nu te avertizeaza daca mergi cu viteza sub sau egala limita legala. si atunci e normal....


Suma respectelor, Alydor
Batrānul
Eu nu am PDA/GPS, dar cunosc f. bine toate camerele fixe (de supraveghere, iar unele cu senzor de viteza tip bucla inductiva) de pe DN1 dintre Buc. si Sinaia, fiind un drum pe care il fac la fiecare 2 saptamani. Aici se discuta de o camera de acest gen la Saftica. Imi permit sa va contrazic: nu exista asa ceva la Saftica. Daca ma insel cumva spuneti-mi va rog.
SwatKat
Asa pateam eu acum vreo 2 ani. Aveam IGO 2006 si ma dispera exact lucrul asta. Erau 2 camere pe Ploiesti-Buc, nu mai stiu daca exact astea de care zici tu pe care le vedea dar, la fel, nu ma anunta.
Problema tin minte ca aparuse dupa o joaca mai indelungata cu diferite tipuri de skinuri de la Andy.

Problema am remediat-o odata cu hard reset si instalarea IGO 8.
basset
@ batranul: exista camere in saftica, se vad cu ochiul liber, dar nu cred ca sunt cu radar.
cum iesi spre ploiesti, e cu cateva sute de m sau ceva de genul inainte de curba, pe ultima portine dreapta inainte ca drumul sa se lase"in jos"!

@ alydor: nu stiu cum se cheama skinul, e standard ca sa zic asa, nu l-am schimbat niciodata, ca nu ma pasioneaza.

setarile de avertizare sunt pe on, si folosesc lista cu "toate camerele".da nu are cum sa fie ce zici tu, intelegi ca problema e la 1 sau 2 camere??

la toate ma avertizeaza cu bip bip daca sunt pana in limita legala, si cu un croncanit galagios si agresiv daca o depasesc!!!
Alydor
daca respectivele camere 1 sau 2 sunt prost configurate este foarte normal sa iti dea eroare doar la alea doua. Nu ai spus ce soft de navigatie folosesti si cum ai instalat noul fisiere de camere.


Suma respectelor, Alydor
Chrome
In softul de navigatie unele camere sunt setate ca fiind pe un singur sens si daca vii din sens opus gps-ul nu avertizeaza la ele. Am observat asta pe dn2 unde in cotorca de exemplu sunt amplasate la intrarea in sat pe fiecare sens. Mie mi se pare ca ele pot citi atat din spate cat si din fata. Asa ca ar trebui atentie.

Nu am gasit modalitate de modificare automata ca toate camerele sa fie trecute multidirectionale dar nici nu am sapat mult. Oricum merge manual camera cu camera.
Alydor
X, Y, TYPE,SPEED,DIRTYPE,DIRECTION
25.561390,45.331870, 1, 70, 0, 0


Suma respectelor, Alydor
basset
am facut un update de pe speedcams tehnopplus.
problema a aparut la camera de la iesirea din balotesti, de data asta, si parca la o alta, dar nu mai tin minte exact, a da, la aia din comarnic parca.

in sensul spre bucureasti toate avertizarile au functionat normal.

am igo 2006.

un prieten mi a zis ca suspecteaza o posibila aparitie a unor incompatibilitati intre fisierele cu camere si softul igo care incepe sa fie invechit.

dar ca sa apara selectiv problema, mi se pare chiar culmea.

chiar nu stiu cum sa o rezolv.

daca stau cu ochii pe ecran tot timpul vad camera aia mica cum trece pe drumeag, dar nu apare patratelul cu tipul camerei, limita de viteza si chitaitul respectiv.
si nu poti conduce cu ochii in gps.






acuma nu ca as merge cu 150 in localitate, dar nu si mai face datoria! sad.gif sad.gif

pareri va rog...


p.s. fisierele cele noi le instalez cum o fac demult, fara probleme.
in"poi"...speed cams...sterg cele 3 fisiere vechi, pun unul nou, apoi .spud si .spdb se "autogenereaza"....parca tot tu ai explicat asta undeva, alydor...
Alydor
culmea e ca mie imi functioneaza perfect fisierul de pe tehnoplus. Inclin sa cred ca este ceva aiurea configurat, sau ca respectiva camera ar trebui sa iti chitaie doar pe sensul de intoarcere si nu si pe cel de ducere... Ca incompatibilitate nu are ce sa fie fiindca restul utilizatorilor nu s-au plans ca ar avea probleme. Fisierul este un simplu TXT,nu are nu stiu ce codari... Cred ca prietenul tau avea dreptate intr-o singura privinta.. Softul igo2006 ESTE invechit...


Suma respectelor, Alydor
basset
la iesirea din comarnic este o camera pt fiecare sens.
cum e posibil ca atunci cand merg spre Bv sa nu zica nimic(trece doar icon ul ala mic,pe sosea,dar daca nu te uiti fix atunci pe gps,dispare), iar la intoarcere sa piuie?


folosesc de luni de zile gps ul, n am avut [probleme.

odata la ceva vreme faceam un update.cand am deschis topicul asta, problema aparuse de niciunde,fara sa mai umblu pe la alte setari,de fapt ce altele ar putea fi?

afara de aia unde se marcheaza avertizarea ca fiind activa sau inactiva...?


si da ,fisierul este txt, iar eu il folosesc pe ala cu "toate tipurile de camere".
poate sa incerc "strict camere care emit amenzi"? blink.gif
basset
ajutati ma [putin ca o iau razna;iar a aparut problema cu pricina.

ce am facut: in meniul principal, eu plecam intotdeauna pe "NAVIGARE"
am ales "CAUTARE" si totul a functionat perfect.

ce explicatie poate sa fie?

dar vreo solutie?

multumiri!!!
basset
nu aveti idee, nu?sad.gif(
Alydor
indiferent ca esti pe cautare (adica ai treaseu activ) sau esti pe navigare (nu ai traseu activ) avertizarile sonore la camere trebuie sa fie . Nu exista diferenta la interpretarea datelor cu privire la camerele de supraveghere. Singura diferenta este daca exista traseu activ sau nu.


Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.