Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se curata eficient?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
apostuviorel
Cum se curata eficient un abtipild lipit pe un geam? Mai precis pe parbriz!
YO4RLP
Încearcă cu flacăra unui chibrit. Arzi plasticul vreo două-trei secunde, răzuiești, apoi din nou...
Am folosit-o de multe ori, nu suport parbrizul „împopoțonat”.
george_scala_2004
...cu benzina...se razuie abtibildul iar dupa aceea se curata frumos, frumusel adezivul ramas cu o cirpa inmuiata in benzina ! rezultat garantat ! eu asa am dat jos abtibildurile vechi de la rca si rovigneta...
Vladd
Incearca cu acetona, e mai tare ca benzina!
cristio_79
Acetona sau decarburol pentru carburatoare. Cu benzina se intinde ca o guma de mestecat. Am patit-o si eu cu o rovigneta si de atunci nu mai lipesc nimic.
Mai poti incerca si cu WD 40, daca scoate bitumul intarit de pe usi, poate scoate si adezivul acela.
Banu1974
Cu o lama de barbierit,se scoate cel mai usor....
benkenobi
QUOTE(Banu1974 @ 24 Jun 2009, 10:58)
Cu o lama de barbierit,se scoate cel mai usor....
*



fara spuma?
eu am dat jos tiplele alea cu motorina.
marius80_eugen
Cutter + putina rabdare cu degetele + curata apoi urmele cu clean de geamuri !
m_iulian2000
in cazu meu.. cu nevasta... se descurca ea happy.gif
moustache
Cu unghiile, sau alte obiecte care nu zgarie geamul se da jos cat se poate. Restul cu acetona si la final cu orice solutie de curatat geamuri, ca sa arate ca nou.
brici_85
Eu am dat jos rovigneta cu degetele (ma dureau dupa aceasta operatiune unghiile de muream smile.gif)), iar urmele de lipici de pe parbriz le-am curatat foarte usor cu un servetel umed.
CIPTUNING
Folositi scoci dublu adeziv, nu mai lipiti toate prostiile obligatorii direct pe parbriz. Practic se face asa: nu mai dezlipiti folia de pe partea adeziva a rovignetei ci o decupati dupa forma celei din urma. Apoi taiati o bucatica de latime 2mm si lungime 1-2 cm (sau cat vrea fiecare) din scoci-ul dublu adeziv, si se lipeste in coltul parbrizului. Nu este nevoie ca toata suprafata rovignetei sa fie adeziva, pentru a nu pica de pe geam!.
Acesta se poate da jos oricand, mult mai usor decat "plasticurile" obligatorii. O bucatica din asta o puteti folosi si cativa ani la rand.
Si cum vor sa introduca (experimental deocamdata!), cititoare automate de rovignete (probabil si asigurari), trebuie sa le "afisam" la loc vizibil.
Asta pana apar hartile cu locurile fierbinti, ce trebuie evitate, desigur! 10561582.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.