Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Banci care nu dau bani ? Deja ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
DigitalScribe
Banci care nu dau bani ? Deja ?

Eu am auzit de un amic de-al unui fost coleg care nu-si poate scoate banii dintr-o banca. Din cauza telefonului fara fir nu am banca in cauza inca dar totusi sunt curios. Ati incercat vreunul sa accesati economiile sa vedeti daca banca voastra e disponibila sa va dea banii ?

Ar fi interesant de stiut ce banci nu dau banii din depozite pentru a fi evitate.

Aveti astfel de informatii ? Ati intampinat astfel de probleme ?

P.S.: E criza oameni buni ! Pe bune ca-i criza !
logan1.5dci
Amic...al unui fost coleg. Buna sursa. laugh.gif
Daca vrei sa-i scoti brusc pe toti, depinde cat ai, daca depasesti plafonul cred ca nu ai sa poti sa-i scoti in aceeasi zi. Dealtfel cred ca este si un anunt in banca sumele mai mari (de scos) , se anunta cu doua zile inainte. In rest , daca doresti sa transferi toti banii , poti sa o faci instantaneu. Eu am transferat jumatate de cont....si erau ceva.
Gabi
Inainte de a lansa o veste .... verifica, altfel risti sa te faci de cacao pe gratis.
litza
Daca se anunta cu 1-2 zile inainte nu cred ca sunt probleme. Cum bancile au o gramada de agentii de cartier ma indoiesc ca toate au in casa lichiditate pe toate valutele principale.
Gabi
In principal orice banca iti spune ca la o retragere mare ( peste 10.000 ron sau echivalent - parca asta era suma) trebuie sa te programezi cu 1-3 zile inainte.
vijelie
@DigitalScribe
Care e scopul topicului?
sadi
programarea se face cu cel putin o zi inainte, prin cerere scrisa (de obicei) pentru sume ce depasesc 10.000 LEI, 10.000 EUR, 10.000 CHF sau alte monede..
cam asta e plafonul

poate amicul ala care stia un amic care stia un amic care... etc, are o suma de bani mai mare decat plafonul bancii, sau poate depozitul (in cazul in care exista) nu a ajuns la scadenta, iar angajatii bancii i-au zis sa-l tina pana la scadenta, pentru ca pierde dobanda, sau...
uite asa pot fi o gramada de supozitii

hai sa nu mai scriem degeaba, va rog smile.gif
DigitalScribe
actualizare:
Deci, inainte sa carcotiti mai mult. Am vorbit cu fostul coleg care a vorbit cu amicul si banca in cauza este HVB. Pe fostul coleg il am in lista de messenger. Ce-i asa de spectaculos ?

@carcotasi:
Ce e anormal intr-o retea de oameni ? Toata ziua frecati facebook, linkedin si alte minuni din astea si cand vin eu cu un comentariu repede imi mai sariti in cap.

Informatia e 100% sigura. Omul are ceva mai multi bani si banca tot il freaca cu formulare si alte minuni si-l tot amana de luni de zile. Nu vrea efectiv sa-i dea banii fara nici un motiv deosebit ! Ce e greu de priceput ? N-are banca bani ...

"Fractional reserve banking" va spune ceva ? "Criza" va spune ceva ?
Nu fiti carcotasi !

Nu-s nascut ieri, am o facultate de finante-banci facuta chiar daca nu-mi foloseste in domeniul in care lucrez si am de a face cu vreo 3 banci in mod curent (nu am credite) deci probabil ca stiu despre limitele de extragere pe zi, per tranzactie si asa mai departe.

In conditiile in care nu exista un fenomen "bank run" si e vorba de 1 individ mi se pare foarte grav ca o banca destul de vizibila pe piata noastra sa nu poata sa-i dea omului banii. Inseamna ca la cel mai mic semn banca face implozie.

@vijelie:
Vreau sa stiu si eu "din piata" care banca are probleme cu lichiditatile, asta e scopul acestui topic. Informatii de genul asta stiu ca supara pe unii, deranjeaza pe altii dar pe mine personal ma ajuta si sunt sigur ca si pe majoritatea oamenilor.

Daca v-ati lovit de astfel de probleme OK, puteti scrie aici, daca nu, va rog nu poluati.
adi_ar
Eu as zice sa nu te aprinzi asa, ca n-ai motiv!
Ca absolvent de finante-banci, ar trebui sa stii ce efecte poate avea o vorba aruncata pe aceasta tema iar postul initial nu dadea nici o informatie ci lansa doar flama "Bancile nu mai dau bani!" !

vdaniel
Fiecare banca are target la depozite. Daca el scoate o suma considerebila adio target. Dar daca face o programare pt retragere numerar nu ar trebui sa aiba probleme.
logan1.5dci
Mai daca aveti facultati eu imi scot caciula.... si-mi iau diplomatul.
Cred ca poate transfera in alta banca, cate putin, cate putin , in fond sunt banii lui. Chiar daca are sute de miliarde. O sa dureze putin, da-i scoate. Ce o sa-i zica dupa mai multe transferuri ca a luat destul? Si n-o sa-i mai dea? Eu daca as avea asa multi bani as pune in fiecare banca limita aia garantata de stat.

Normal ca le-a cazut fata la aia cand s-a dus si a zis vreau sa scot azi 100 de miliarde (ROL).
vijelie
Toate bancile au limita la eliberare de numerar.
einstein1984
Fara mentionarea motivelor pentru care banca nu-i da banii, tot un flame bazat pe un zvon neclar ramane.
logan1.5dci
Poate nu am zis eu bine....... vreau sa transfer 100 miliarde (vechi), nu neaparat sa-i scoata ca cred ca nu are curaj sa stea cu ei acasa.
jack
QUOTE
banca in cauza este HVB


Hvb nu mai exista din 2007.
A fost HVB, apoi a fuzionat cu Tiriac si a ajuns Unicredit Tiriac. Eram angajat acolo la momentul fuziunii si am ramas si ceva timp dupa.
A spune ca Unicredit Tiriac - daca pana la urma asta e banca de care vorbim - nu are bani...iarta-ma...e o prostie.
Ca iti cer ei sa te programezi pentru a ridica o suma de xxx... RON/EUR sau ce valuta vrei, asta in functie de marimea agentiei/sucursalei, este altceva.

Mar|Us
Niciodata, anul acesta ( zic anul acesta ca nah, e criza ) nu am avut probleme in a extrage bani din cont. Cea mai mare extragere a fost intr-adevar de doar 5,000 de ron insa nu am auzit ca altii sa aiba probleme.

Si mi se pare normal sa programezi o extragere de fonduri, daca ai de gand sa scoti bani multi. Bancile au nevoie de bani pentru operatiunile de zi cu zi iar daca se extrag vreo 20.000 lei odata, s-ar putea cauza un mic dezechilibru in activitatea zilnica.
Alexu7
QUOTE(DigitalScribe @ 22 Jun 2009, 11:21)
actualizare:


Nu-s nascut ieri, am o facultate de finante-banci facuta
*




rolleyes.gif



daca banca se afla in incapacitate de plata atunci poti sa zici cuvantul ala urat cu F si nu,
nu este FUCK ci FALIMENT rolleyes.gif
DigitalScribe
Cand doar 1 om vrea sa isi scoata banii n-ar trebui sa fie o problema scosul banilor.

In afara de faptul ca s-ar putea ca agentia sau sucursala sa nu aiba banii aia lichizi si trebuie sa ii adunde de undeva (desi corect ar fi sa aiba o rezerva minima de lichiditati si nu sa lucreze in muchia muchiei de cutit) n-ar trebui sa fie o problema.

Imposibilitatea bancii de a arata numerarul pentru un simplu client tradeaza niste subtilitati cu privire la marja in care opereaza banca respectiva... si probabil ca multe alte banci de la noi.

Daca prin comparatie cu alte banci din "tarile cu apa calda" (cum zic unii dintre voi) la noi dobanzile sunt triple-cvadruple, salariile de cateva ori mai mici, probabil ca si marja in care se lucreaza e minima. Ce-s alea rezerve si provizioane ? Banking made in Romania.

Ok, revenind la normal. Nu vreau nici un flame nimic. Nu-s inflamat chiar daca titlul topicului e oarecum bombastic in stilul presei din tarisoara noastra cea draga.
Chiar vroiam sa stiu daca mai sunt care patesc din astea. Pana una alta a mai fost o repriza de falimente bancare la noi din 89 in coace asa ca nu-i ceva total nou...

@Alexu7: Nu-i musai vorba de faliment. Poate fi o problema de cash-flow. Majoritatea firmelor de anul trecut au probleme de natura cash-flow. E ca in trafic. Un bou pune frana brusc cu sau fara motiv dupa care pleaca in tromba. Toti din spatele lui care erau in coloana trebuie sa puna frana unul dupa altul in lant fara a avea habar de ce trebuie sa faca asta. Asa si cu cash-flow-ul. Sugita un agent comercial mai mare, sugita banca din cauza ca lucreaza la limita, sugita apoi un client al bancii mai important si tot asa. Cand se inchide cercul incepem si noi sa sugitam dupa aia.
einstein1984
Domnule, ca sa aiba vreu pic de credibilitate povestea, ar trebui mentionate niste amanunte:
ce banca
ce suma
ce fel de produs bancar e lichidat (depozit, obligatiune, cont curent etc)
motivul invocat pentru neeliberarea banilor
de cat timp tot trage banca de timp
Pana nu se clarifica macar astea, nu ramane decat un flame inutil.
klaus
QUOTE(DigitalScribe @ 22 Jun 2009, 12:21)
banca tot il freaca cu formulare si alte minuni si-l tot amana de luni de zile. Nu vrea efectiv sa-i dea banii fara nici un motiv deosebit !
*
blink.gif
Ma scuzi ca intreb: tu iti dai seama ce ai scris aici? Ca il amana de luni de zile? Asta inseamna de cel putin 2 luni de zile.
Eu personal nu am auzit de asa ceva in sistemul bancar, hai sa te amane 1 saptamana ca nu or avea toate cele 40 de milioane lei noi castigate la Loto de amicul tau si trebuie sa le aduca de la trezoreria centrala, dar de luni de zile?
Eu aveam impresia ca cetatenii astia de au mai mult banet prin banci ii duce si capul cat de cat.
Ce-l impiedica pe amicul tau sa faca:
QUOTE(logan1.5dci @ 22 Jun 2009, 15:01)
Cred ca poate transfera in alta banca, cate putin, cate putin , in fond sunt banii lui.
*
?
Isi face un cont la alta banca si face transfer bancar din contul sau in celalat cont al sau si cu asta basta. si scoate banii de la cealalta banca.

PS: asta in cazul in care amicul nu negociaza vreun comision zero de scoatere, si aia de la banca se tot foiesc sa nu i-l acorde.
Acuma scuza-ma ca spun, cat de prost sa fii sa nu-ti scoti banii timp de "luni de zile"?
Eu cred ca sunt alte cauze la mijloc.
riderontornadoes
sal...daca povestea e adevarata, spune-i amicului sa ma caute, si dam cazul la televiziune...intamplator lucrez la prima tv, si il pun in legatura cu un reporter care poate sa il ajute, sa ii stranga un pic de 00 pe respectivii. dar si mie mi se pare cam "fortata " chestia. eventual un mail la dragosstoian2001@yahoo.com
IRONICK
Nu vrei tu sa te iei de mana cu aia de la Antena 1, care au dat poze din Lost ca fiind adevarate? Jurnalistul roman, intai face si pe urma gandeste.
Master01
Trebuie sa stii ca risti putina puscarie daca lansezi pe piata zvonuri de acestea. Iti dai seama ca ar putea incepe o criza financiara asa. Ce ar fi sa vina toti de la banca respectiva sa scoata banii? S-ar bloca, de aceea mai putina moderatie te rog. Si este valabil pentru toate bancile! Nu lucrez in sistem si nu iubesc acest sistem, insa ne hazardam in afirmatii gratuite dupa care vom suferi cu totii!
ady77
QUOTE(DigitalScribe @ 22 Jun 2009, 12:21)
Deci, inainte sa carcotiti mai mult. Am vorbit cu fostul coleg care a vorbit cu amicul si banca in cauza este HVB.
*



Pai nu se pot scoate bani de la o banca inexistenta tongue.gif
klaus
Vreo noutate, ceva? Vreo precizare asupra desfasurarii REALE a faptelor?
Master01
Pai ori era la vrajeala postul sau a vazut ca nu pune nimeni botul la indicatiile pretioase. Asta inseamna ca membrii forumului au cap si filtreaza informatiile debitate pe aici!
ghertzoi
a mai fost un zvon din asta anul trecut, am primit din multe surse (sms, mail) ca la banca transilvania nu se mai dau bani si va intra in incapacitate de plata. Evident ca si-au scos panicatii cateva zeci de milioane. Cine nu a avut creier! Desi pana si Isarescu a iesit pe sticla sa spuna ca nici o banca romaneasca nu are probleme. Dupa ce a trecut valul a declarat ca a fost ajutata cu ceva bani seriosi BT ca sa treaca de valul de panica...si a trecut, ramanand si cu comisioanele de retragere incasate!

Chestiile astea incepute din gura in gura sunt rau-intentionate si dupa ce ating un nivel critic de transmitere / multiplicare e jale!
DMP
QUOTE(DigitalScribe @ 22 Jun 2009, 12:21)
...
Vreau sa stiu si eu "din piata" care banca are probleme cu lichiditatile, asta e scopul acestui topic.
...
*



Scuza-ma, dar ideea de a afla de pe un forum care banca are probleme de lichiditate e ... cel putin hazlie.
Crezi ca dealerii bancilor, in calitatea lor de primii care afla aspectele astea, stau sa citeasca forumurile?
einstein1984
Oare nu mai bine s-ar inchide aici pana nu vine digital scibe cu lamuriri?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.