Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie - antrax - cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Maidros
Salut tuturor!
Ok sa incep direct. Aveam eu o bataie la accelerare decelerare. Am crezut rulemtul care oricum era distrus la roata stanga fata- solutie: schimbat (nou nout) totul nou pe ea, totul fericit, azi fericit ca o sa am masina ca noua bag in ea si ghici ce? trosc trosc iar cand turam schimbam etc.

Raspunsul mecanicului a fost ceva de genul (imi cer iertare ca nu cunosc exact termenii)... legat de unde se leaga planetarele in cutie... antraxul... un reglaj din cutie...

Poate sa confirme cineva sau sa dea o idee?

Multumesc.
ATM
Poate ca raspund tarziu, dar sper sa te ajute. Cred ca se referea la satelitii cutiei-joc intre planetara si cutie (sunt un fel de roti dintate care ataca planetarele). Confirm ca jocul in sateliti se simte intr-adevar ca o zmucitura/troznitura la accelerari/decelerari bruste. Si a mea face la fel, de 4 ani de cand o am. Solutia cea mare ar fi desfacerea cutiei sau altfel -ca s-o mai tarai asa, fara demontaj - mare finete cu pedala de acceleratie.

PS. Antrax? ce-i ala, nu era un virus? exista asa piesa in cutia de Dacie?
ydaniel
smile.gif
o fi auzit el de vreo antretoaza ceva:))
bygy007
QUOTE(Maidros @ 22 Jun 2009, 22:56)
... legat de unde se leaga planetarele in cutie... antraxul... un reglaj din cutie...

*


din cite stiu eu ANTRAXUL este cu totul altceva
floryyn
QUOTE(ATM @ 25 Jun 2009, 14:12)
Poate ca raspund tarziu, dar sper sa te ajute. Cred ca se referea la satelitii cutiei-joc intre planetara si cutie (sunt un fel de roti dintate care ataca planetarele). Confirm ca jocul in sateliti se simte intr-adevar ca o zmucitura/troznitura la accelerari/decelerari bruste. Si a mea face la fel, de 4 ani de cand o am. Solutia cea mare ar fi desfacerea cutiei sau altfel -ca s-o mai tarai asa, fara demontaj - mare finete cu pedala de acceleratie.

PS. Antrax? ce-i ala, nu era un virus? exista asa piesa in cutia de Dacie?
*



Și a mea face la fel, și până acum nu știam ce naiba este. Bănuiam că e ceva pe la bucsăraie/articulații. Dar-ar atraxul în ele tongue.gif de cutii de viteze cu 4 trepte, că numai probleme au: pierderi de ulei pe la simeringuri, bucșa aia de bronz de la priză etc. etc. Mie mecanicul meu mi-a sugerat o soluție radicală: schimbarea cu o cutie în 5 trepte, bună.
PH-06-BOA
Nu este clar, chiar daca nu reti termenul, ar fi trebuit sa te faca sa intelegi in orice fel. Schimba " mecanicul" , ca te-a aburit doar sa scape de tine, mai ales ca nu pricepi. Sau nici el nu stie. Eu le desenez cu creta la tabla , si nu pleaca pana nu a inteles. Antraxul, parca e un praf ucigas, un carbune...
ydaniel
antraxul e un virus:))
einstein1984
E un bacil de fapt, provoaca Dalacul la vite.
Antretoaza la care se referea mecanicul e piesa care regleaza jocul pe la diferential.
neajiji
QUOTE(ATM @ 25 Jun 2009, 14:12)
Poate ca raspund tarziu, dar sper sa te ajute. Cred ca se referea la satelitii cutiei-joc intre planetara si cutie (sunt un fel de roti dintate care ataca planetarele). Confirm ca jocul in sateliti se simte intr-adevar ca o zmucitura/troznitura la accelerari/decelerari bruste. Si a mea face la fel, de 4 ani de cand o am. Solutia cea mare ar fi desfacerea cutiei sau altfel -ca s-o mai tarai asa, fara demontaj - mare finete cu pedala de acceleratie.
*



Exact aceeasi problema o am si eu, stie cineva cam in ce consta reparatia?
Si doua problema se da jos cutia pentru a schimb sincroanele la treptele 1 si 2?
baranga
chiar se numeste antrax in limbaj asa mai putin cunoscut wink.gif
Alexio
Huh la fel imi face si mie si in curbe si la demaraj mai brusc imi troncane asa aiurea. Numai ca la mine e de X-Files ca nu ma prind ce face asa. Dar simt bataie jos la petale.

<span class='edit'>21 Sep 2009, 21:25:</span>
PS: smile.gif) daca nu ma insel cred ca stiu faza cu antraxul numai ca am mai auzit la un mecanic la problema asta parca a zis Antras. Asa ca omul nostru Maidros cred ca a auzit bine dar avea mecanicul o livada de prune in gura.

Prin urmare draga colegule Maidros te sustin moral in acest cuvant caci unii mecanici asa ii spun.
neajiji
Da-l dracu de virus, bacil sau ce e el ca 90% din topic e plin de explicatii d-astea. Imi mentin intrebarea Cum se REPARA troncanitul ala??
Alexio
Citat din mecanic: "Las-o domne asa ca poti merge e ok". Pot merge pe dracu ca are momente de imi e frica sa nu se rupa cum bate...
kog
schimba-i planetarele wink.gif
Alexio
E cu shkepsis kog. Planetarele sunt perfecta au fost verificate. E cu shkepsis mare, ceva gen X-Files (he is there but you can't feel it, he kills you but you can't find it). Planetare bune directie buna tabla buna. Cutie buna. Si totusi e ceva acolo de face pe nebunu/a cu mine. Si la asta nu am probleme mentale eu ca la topicul cu releul de semnalizare caci au auzit si altii bataia mea.
neajiji
Kog esti pe langa subiect, n-are nicio legatura planetara cu bataia aceea.
brigada_diverse
nu are joc in grupul diferential pana la urma?

nu e chiar pe langa subiect kog....sunt planetare care troncane in demaraje si franari...altele care troncane la drum drept....

bataie la bucsile de la bascula nu poate fi?
kog
QUOTE(Alexio @ 21 Sep 2009, 21:23)
Huh la fel imi face si mie si in curbe si la demaraj mai brusc imi troncane asa aiurea. Numai ca la mine e de X-Files ca nu ma prind ce face asa. Dar simt bataie jos la petale.
.
*



eu la simptomele alea m-am referit. Acuma daca nu sunt planetarele de vina, greseala mea

edit ale mele troncaneau asa, in curbe, cand acceleram mai brusc, cand franam, cand luam piciorul de pe acceleratie la viteza 50+ sau cand treceam peste denivelari din asfalt. Si bataile se simteau foarte tare la pedale
neajiji
Exact in curbe si la accelerari si in frana de motor bat planetarale. La mine bate cand schimb viteza, daca schimb repede, nu se simte asa rau.

Se poate sa aiba joc acolo unde zici tu brigada_diverse, oricum maine ma lamuresc, ma asteapta nenea mecanicu si va spun despre ce e vorba.
Alexio
Ok deci... am facut testul de planetara in curba: am mers in cerc pana pe la 30 la ora, am intrat in curbe cu viraj mai brusc, mai larg, mai inchis, am facut si drift smile.gif) cu frana de mana (pe bune), nu troncane. In schimb mi-a facut poc-poc-poc la 5 km la ora o data si apoi nu a mai facut. Mai face poca-poca (parca suntem la circ cu poca-poca asta) cand schimb viteza mai exact dupa ce am introdus noua treapta (numai crescator) mergand in linie dreapta. Cineva imi spusese ca ar putea fi, cu scuzele de rigoare caci nu sunt mecanic si poate nu ma exprim coerent, legatura intre planetara si cutia de viteze acolo unde sunt zimtii din cutie.
Minel
Fenomenul descris de tine se intampla si la mine .. nedumerire.gif , ( totul fiind nou pe masina )
Alexio
Pun pariu ca o sa fie cea mai X-Files problema de pe forum.
neajiji
E una din variantele:
- grupul conic
- joc diferential
- sau dintii in care intra planetara sunt tociti
Alexio
Ca idee sa va ajute in pareri mai bine. Am patit sa intru si in a4a in curba si tot sa faca poc poc poc. Am remarcat totusi ceva daca pastrez turatia de pe plaja 1700-2200 nu face. Daca umblu subturat sau supraturat parca atunc face. Eu sustin k nu sunt planetarele.
CT-84-SIN
Da problema asta o am si eu. Cand ridicam piciorul de pe ambreiaj se auzea "poc-ul" acela. Am dat cutia jos cu un mecanic si tipul a schimbat o saiba de textolit de la sateliti . Toate bune si frumoase numai ca atunci cand am iesit la drum intins cu ea surpriza..!. Face acelasi zgomot numai ca acum se aude cand accelerez. Cum ciupesc acceleratia..."poc" si tot asa. Nimeni nu stie de unde este . Merg asa cu ea pana crapa asta este singura solutie ramasa pt depistarea cauzei. Numai ca am facut 4000 de km de atunci si vad ca nu are nimic .
neajiji
Asa e si eu o sa merg pana o sa cada cutia, sunt prea multe de facut la ea si mai bine o schimb cu alta cand o sa pice. Mecanicu mi-a confirmat joc la sateliti.
Alexio
Si mie mi-a zis mecanicul sa merg asa cu ea pana crapa ca e posibil sa ma coste mai mult demontarea+reparatia+remontarea si sa am iar problema si iar sa reiau si iar sa platesc. Insa eu as prefera sa o rezolv ca nu imi ma impac cu ideea.
bucatzel
Si eu am avut o problema asemanatoare. Troncaneli pe accelerare/frana de motor. Nu stiu cum erau la voi, dar la mine facea bum-bum de doua-trei ori si ii ajungea (pana acceleram sau franam iar)

Solutia? Schimbat tampoanele dintre cutie si jug.
neajiji
Pe unde se afla acele tampoane Bucatel?
CT-84-SIN
Da ..pai sunt ieftine..cu toate ca mecanicul a spus ca toate tamponele sunt bune am sa le schimb si pe alea numai sa inceteze zgomotul ala ca imi sta pe creier iar pt cei care au jocuri pe la sateliti...daa nu face mecanicul un discount mai baban nu merita sa efectuati reparatia . Pt o saiba de 1,5 Ron dati milioane in contextul in care la remat cu 200 RON iti achizitionezi cutie cu planetare cu tot . Spun pt ca am fost cu un prieten la remat si le-am luat nu vb din auzite . Din mormanul acela de dacii a gasit o cutie super de la o dacie din `96 care avea sigiliul intact. Eu nu imi mai bat capul. La urm problema alta cutie si gata, ca sa nu mai spun ca am cautat amarata aia de saiba de am innebunit .
Alexio
Bucatzel si mie tot ca tine imi face de 2-3 ori si gata nu mai face. Eu tot cred ca e vreun suport ceva desprins tampon ceva nu stiu. Daca era ceva mecanic trebuia sa mi se rupa sau sa se agaraveze de aproape 1 an.
Alexio
Sa revin cu o idee... Am incercat astazi la sfatul unchiului meu sa verific tampoanele de la jugul cutiei de viteze. Am bagat levierul si am tampoanele duse si dupa cum am zgaltait acolo este exact bataia ce o simt. Cred ca tampoanele imi sunt vina ca nu sta cutia fixa si "fuge". Le voi inlocui sapt viitoare,
diaconuliviu
QUOTE(CT-84-SIN @ 24 Sep 2009, 12:09)
[...]Am dat cutia jos cu un mecanic si tipul a schimbat o saiba de textolit de la sateliti . Toate bune si frumoase numai ca atunci cand am iesit la drum intins cu ea surpriza..!. Face acelasi zgomot numai ca acum se aude cand accelerez. [...]


Sub sateliti sint doua bucse din tabla de bronz stanata sau cuprata (emisferice). Cele din textolit sint pe la axele planetare.
Acel mecanic daca tot a demontat "toba diferential" trebuia sa inlocuiasca si cele doua saibe emisferice si sa faca reglajul cutiei.
Eventual sa vada: ax sateliti (uzura), sateliti, arbori planetari, toba diferential.
ct_71_ccl
sustin ce scrie diaconuliviu,ref la saibe si reglajul cutiei.
dar "poc-poc-urile" alea nu sint de acolo,sint de la acele planetarelor.am avut aceiasi prbl,am gasit joc mare la o planetara,in partea de linga cutie,s-a desfacut si s-au gasit lipsa ace.s-au inlocuit,montat la loc,facut proba-mers ok,fara alte pocnituri!vrf si cealalta parte si acolo totul era la locul lui!
verificati si voi,poate cine stie,se rezolva!
toate bune!
Minel
QUOTE(neajiji @ 22 Sep 2009, 18:07)
E una din variantele:
- grupul conic
- joc diferential
- sau dintii in care intra planetara sunt tociti
*




Bun ,deja ma dispera cand schimb vitezele se aud un poc , uneori si la viteza mica , cand calc ambreiajul .......
-cum se regleaza jocul la diferential , trebuie demontata cutia de pe autoturism ......
-grupul conic,daca o fi din cauza astuia , cum il remediez ....

Am readus in discutie o problema care irita multi dacioti ..... dry.gif
pcostica
daca e vorba de joc la grupul conic, teoretic ar trebui data cutia jos pt. a se putea masure jocul de flanc dar se poate regla si "la mana", acesta se regleaza din cele doua piulite crenelate aflate pe partile laterale ala cutiei acolo unde intra planetarele.
Bafta!
Minel
QUOTE(Alexio @ 22 Sep 2009, 15:48)
Mai face poca-poca (parca suntem la circ cu poca-poca asta) cand schimb viteza mai exact dupa ce am introdus noua treapta (numai crescator)
*



Colegul a descris perfect cum se manifesta ma si la mine ...

Bun atunci si cum reglam acel joc din piulitele canelate...... pe care o strangem , cea din drepta, stanga, .....cat ar trebuie sa fie jocul ...../ huh.gif
pcostica
jocul de flanc este de 0,12-0,25 mm
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.