Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa dreapta fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bozzo
Fratilor, am si o problema destul de mare. ohmy.gif Imi intra apa in dreapta fata cand ploua mai tare. Gasesc mocheta umeda, si nu imi dau seama pe unde naiba intra apa. Se umezeste exact unde se imbine usa cu aripa fata. Sa fie de la chederul usii, e cam turtit ce-i drept, insa apa nu intra decat la ploile puternice.
Acelasi lucru mi se intampla in portbagaj. Ma gandesc sa ii schimb chederul si sa ii dau cu silicon la lampile spate, am observat ca si pe acolo se scurge.
Puteti sa imi dati si mie un sfat, m-am saturat sa mi se ude mocheta, si e mai nasol faptul ca mi-e ca o sa rugineasca in curand daca mai sta atat umezeala pe acolo. Problema e ca nu pot sa evit ploile astea torentiale mai ales ca merg foarte des cu masina la munte.
ciush
stai in ea cand ploua sa urmaresti pe unde intra apa, sunt multe posibilitati: chederul de la parbriz (are un canal, dupa care se pune un distantier) pe la stergator, etc...
jews
si eu am avut probleme la portbagaj cu apa tot pe la blocul de lumini, deci ati recomand solutia cu silicon pe care ai spus-o. N-am mai avut apa in portbagaj de atunci. Cat despre partea din fata verifica chederul asa cum ai zis,dar eu am descoperit la mine ca mai intra prin stalp.(in partea de jos are o aerisire). Apa se scurgea printr-o fisura si apoi prin aerisire inauntru.
the fast and furious

Si la mine intra prin lampa stanga spate , am dat tripla jos si am pus siliconintre ea si restul stopului da se oare ca inca mai intra. Si culmea curiozitatii ala din dreapta sta ca naiba si stopu si chederu si pe la ala nu intra.
In fata mai intra f putina apa la podeaua soferului dar zilele astea am desfundat scurgerile din praguri si chiar acum ma duc sa vad rezultatul ) a plouat groaznic inca de ierui in Buc ).
motanpaul
La mine ploua prin stalpi de la usiile din fata.Cel mai mult in partea stanga.Dar nu imi imaginez de unde, ca apa vine de sus. Masina a fost reconditionata acu 2 ani, cu subansamble de connex.
Voi ce ziceti?
Mr_Devil83
`Sa fi bucuros ca iti spala mocheta gratis?biggrin.gif
Andyno
La vechea dacie din 82' intra apa pe la aerisirile din fata de la parbriz. Se umplea toata tava aia de apa (tava unde sunt 3 gauri unde intra aer de afara) si intra pe acolo ajungand in torpedou.

La dacia din 99' nu intra nici un strop de apa in ea si nici in portabgaj. Nici la spalatorie cu jet de presiune nu imi intra apa.
Eu am tot pedalierul fata dat cu vasile cu pensula si dupaia am pus dubla-mocheta. Nu intra apa, dar se facea umezeala.

Din ce an aveti masinile la cei care va intra apa, din poze vad ca sunt din 85' .
ATM
Apa mai intra si pe la aeroterma, se scurge pana pe mocheta. Masticul e mama solutiilor in cazul asta.
Pentru Andyno, tava aia avea pe lateral niste lufturi de caroserie cu rol de evacuare a apei, daca se infunda-n timp cu mal...aia e! balteste...
the fast and furious


Si a mea e din 99 si astazi nu am mai gasit apa la pedalerul de la sofer.
Dar s-a compensat cu cea din portbagaj , intra si pe la stopu laudat mai sus adica cel drept. Trebuie sa le dau jos zilele astea si sa le bag silicon la greu.
La mine pateam acu vreo 2 ani ca dupa ploi torentiale sa gasesc apa in fata si la sofer si la pasager fata. Culmea e ca in momentul in care inainte de plaoie astupam grila aia de la parbriz nu mai intra nimic. Si scurgerile alea de deasupra aripilor erau desfundate si era practic imposibil ca tava aia superioara sa se umple cu apa dupa care sa curga in compartimentul inferior si sa ajunga la un nivel de 3, 4 cm si de acolo sa intre prin cele 4 guri de la aeroterma.
Daaaaar .... in mod surprinzator la un moment dat nu a mai intrat fara sa ii fac nimic.
Andyno
Chiar nu-mi dau seama pe unde ar putea intra apa pe la stop blink.gif
the fast and furious

La mine pe partea aia a fost lovita cand eram si eu incepator acu vreo 4 ani, chederul ala de cauciuc al stopului nu mai sta deloc bine.
Ce din stanga arata mult mai bine dar sigur isi face loc tot pe la cheder chiar daca aparent nu e asa.
motanpaul
Da jos stopurile si pune silicon pe garnitura.La mine a functionat.
PH-06-BOA
Iar in fata, curge pe la ventilator.
panter1
bozo cel mai probabil iti intra apa pe la chedere,se rezolva cu silicon incolor sau negru DE APA si sa curati bine locul unde curge, si mai precis in coltul dreapta al parbrizului dar asta te convingi cand o sa ploua tare te duci in masina si vezi pe unde, pe acolo am patit-o si eu biggrin.gif cand esti pe mess si poti vorbi anunta-ma wink.gif

Iar ca sa nu iti rugineasca podeaua, scoate mochetele scaune tot ca sunt prinse in capse sau ies daca tragi de ele asteapta sa se usuce, dai cu un strat subtire de vaselina peste tot, apoi pui niste saci de rafie peste vaselina aia sa nu murdaresti mochetele si nu te doare capu, asta din experienta lu taikmiu iti spun ca nu o sa iti rugineasca podeaua pe interior nici peste 25 de ani biggrin.gif dar mai intai de toate inlatura problema infiltrarii apei
bozzo
Va multumesc pentru ajutor.
La portbagaj asa o sa fac o sa ii pun silicon si o sa ii schimb chederul ca e cam turtit intro parte.
In fata nu cred ca e de la parbriz, si nici de la aeroterma, probabil pe la stalp, o sa incerc sa pun furtunul pe ea sa vad daca intra.
Referitor la vaselina, asa o sa fac, sa vad de unde pot face rost de mai multa ca vreau sa ii dau si in usi.

25 Jun 2009, 10:32:
Pt Panter1, sunt pe mess, imi dai si mie id-ul tau?
bozzo
Inca nu am reusit sa pun silicon la stopurile din spate, o sa o fac saptamana asta.
Am observat insa ca nu a mai plouat in fata. Acum o saptamana gaseam umezita putin mocheta si in stanga. Dupa ploile din weekend nu a am mai gasit apa.
Nu stiu ce sa mai zic, pe unde naiba intra, si de ce doar la ploile torentiale blush.gif
Andyno
Hai recunoastea ca ai uitat geamul deschis tongue.gif
bozzo
tongue.gif Nu l-am uitat biggrin.gif
Era bine sa fi fost asta cauza
bozzo
Salutare din nou, ieri seara am dat jos stopurile de pe spate, am curatat, degresat si pus silicom. Mentionez ca am pus silicon si la geamurile stopurilor, sa fiu sigur ca nu mai intra apa. In partea de jos a stopurilor nu am pus silicon la geamuri, am zis ca daca face condens sa ramana gaurica aceea de scurgere care e crestata in geam libera.
In fata am observat ca nu a mai intrat apa, cred ca doar la ploile torentiale se intampla. Inca nu am reusit sa pun furtunul pe masina sa vedem pe unde intra. Dupa ce ii schimb chederul pe spate o sa caut un furtun sa vedem daca mai intra pe undeva.
Panter1, inca nu am primit nici o veste de la tine, imi mai explici cum fac sa nu mai intre apa in fata?
tester
de ce te ai aruncat direct cu siliconul?? trebuia intai sa pui o garnitura noua si sa strangi bine toate suruburile si nu cred ca ai mai fi avut probleme.
iar in fata ai stifturile de la parbriz? sub cheder in colturile de jos ar trebuie sa fie ceva bagat. se vede ca niste mici umflaturi. daca nu le ai acolo pe acolo intra apa. eu in locul tau as mai curata si scurgerille. dai jos grila de sub parbriz si faci curatenie pe acolo. in colturi ar trebui sa fie doua gauri micute de la imbinarea aripilor cu stalpul A de la parbriz. la ploi puternice ti se umple sub grila cu apa si apa intra prin gaurile pe unde este tras aer in masina.
bozzo
Garniturile sunt noi, adica au 2 luni, si degeaba, am incercat sa strnag suruburile, ins tot se prelingea apa in portbagaj pe la stopuri.
In fata nu m-am uitat la parbriz daca mai am chestiile alea de cauciuc sub cheder (stiu despre ce spui) o sa verific chiar azi.
Referitor la grila nu am desfundat gaurile acelea, o sa dau grila jos si o sa le desfund si o sa verific daca e curata si gaura din stanga pe unde se scurge apa de sub grila spre compartimentul motor, am vazut ca are un furtunas, cred ca o sa il dau jos ca pare ca s-ar fi lipit si poate nu mai da voie apei sa se scurga.
Multumesc mult de tot pentru sfaturi, ma-m saturat sa intre apa in masina unsure.gif

3 Jul 2009, 11:23:
Ieri i-am schimbat chederul la portbagaj, acum astept sa ploua sa vedem daca intra, in mod normal nu mai trbuie sa intre, ca nu ar mai avea pe unde.
Am dat grila din fata jos, si am verificat, gaurile din mijloc pe unde ar trb sa se scurga apa in compartimentul motor reau desfundate. Pentru ca mai era apa in laterale sub grila si nu aveam gauri, am dat cate o gaure in fiecare parte si daca mai e apa pe acolo o sa se scurga tot in compartimentul motor. La chederul de la parbriz distantierele erau la locul lor.
Am mai facut o mica modificare, am pus silicon la chederele usilor din fata exact unde se imbina chederul, pe acolo am observat in dreapta picaturi de apa.
Acum sper sa nu mai intre biggrin.gif
Andyno
Acum am vazut ca ai ultimul model de dacie si nu o troaca din 70 tongue.gif

apa intra pe la orglina dreapta...intra si la mine cand dadeam cu pistolul cu presiune.
am desfacut oglinda..m am uitat si pe acolo si am rezolvat problema.
bozzo
Oglinda din dreapta a trb sa o schimb pt ca am gasit-o sparta, ideea e ca apa intra si inainte sa o schimb si dupa. Cauciucul acela e bine pus si oglinda e stransa. Poti sa imi explici te rog ce ai facut tu la oglinda ta ca sa nu mai intre apa?
deceneu32
QUOTE(Andyno @ 3 Jul 2009, 12:14)
Acum am vazut ca ai ultimul model de dacie si nu o troaca din 70 tongue.gif
*


Nu ti-e,bre,rusine sa vorbesti asa?Adica,ce vrei sa spui?Daca ai masina din '70,este troaca?De unde mentalitatea asta idioata,cretina,tampita,ca daca ai masina veche,trebuie neaparat sa fie rabla?
Ce sa spun!Ti-ai luat si tu ''ultimul model de dacie'',radmasa.gif si te uiti cu dispret,faci misto de alea mai vechi.Crezi ca daca e veche,trebuie neaparat sa intre apa in ea?Iti spun eu:nu.
Sa-ti fie rusine.Editeaza-ti mesajul si cere-ti scuze tuturor posesorilor de 1300(''troace'').
P.S.:Sa-mi zici de ce e troaca masina asta
Andyno
vai...dar repede va suparati !! doh.gif ...numai stiti de gluma !!

in fine...


man, eu am desfacut oglinda si am strans suruburile alea 4 bine, ca erau slabite.
deceneu32
QUOTE(Andyno @ 5 Jul 2009, 22:21)
vai...dar repede va suparati !! doh.gif ...numai stiti de gluma !!
*


Glumeste cu cine vrei,nu cu mine,ca eu am ''troaca'' din '70 mad.gif
bozzo
Am verificat, suruburile sunt stranse. Oricum dupa o ploaie torentiala prinsa sambata am observat o minune, nu a mai intrat apa nici in portbagaj si nici in fata biggrin.gif
Si blink.gif hai sa nu ne suparam, nu cred ca a fost jignita cu intentie masina ta din 70, uite imi cer eu scuze pentru el ca sa nu ne certam pe forum
P.S. masinile din 70 au fost si sunt (asta daca sunt intretinute) super tari. rolleyes.gif

7 Jul 2009, 08:28:
Stiti bancul cu 2 vesti?
Asa am si eu, una buna biggrin.gif pentru ca dupa potopul de aseara din Bucuresti, nu mi-a mai intrat apa masina, fata sau spate rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Aia rea e tot am mai gasit apa in portbagaj, putina, ce-i drept fata de ce intra pana acum, dar este ohmy.gif , i-am schimbat chederul si am dat cu silicon la triple. Nu stiu ce sa ii mai fac, in seara asta ma bag in porbagaj cu lanterna, sa vedem pe unde naiba intra apa asta wacko.gif
Andyno
in ce loc intra apa?
bozzo
biggrin.gif Am gasit pe unde mai intra apa, unde coteste chederul pentru a ajunge spre incuietoare, in partea stanga a masinii, exact in colt acolo, stii ca se imbina tabla. Acolo se infiltra apa, care apoi se scurgea usor in portbagaj. Asa ca i-am pus silicon unde se imbinau tablele si sub cheder. Dimineata, dupa ploaia de azinoapte, surpriza rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif , nu a mai intrat apa.
Sunt fericit nu mai intra apa in masina pe nicaieri cool.gif
Acum sper sa tina treaba asta si sa nu mai am surprize pe viitor.
Si nu ma pot aptine sa va spun ce tampenie ordinara am putut face radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Dupa ce am pus silicon, am mai strambat putin tabla aceea pe care vine chederul, sa se inchida etans, am intrat eu baiat destept blink.gif in portbagaj cu ambele randuri de chei la mine, si am inchis portbagajul sa vedem daca e ok si daca mai sunt locuri unde nu calca bine capota pe cheder. Dupa ce am verificat totul (apropo muream acolo ca era cald si nu aveam aer) am zis sa deschid portbagajul. ohmy.gif Cand surpriza, nu mergea unsure.gif pentru ca aveam nevoie de cineva care sa apese pe capota, statea ciocul ala de inchidere in tensiune. Norocul meu ca am avut tel la mine si am sunat-o pe sotie, sa coboare la masina sa ma elibereze (Alo, buna iubito poti sa cobori ca sa ma scoti din portbagaj, m-am inchis singur si nu mai pot sa ies) radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Minel
Nene, esti bun de bula, sigur te-a si pus cineva acolo .... laugh.gif radmasa.gif ,
Andyno
Doamne..ahahhahahahahahhahahhah...super tare man !!
deceneu32
QUOTE(bozzo @ 6 Jul 2009, 11:25)
Si  blink.gif hai sa nu ne suparam, nu cred ca a fost jignita cu intentie masina ta din 70, uite imi cer eu scuze pentru el ca sa nu ne certam pe forum
P.S. masinile din 70 au fost si sunt (asta daca sunt intretinute) super tari. rolleyes.gif

Se accepta,se accepta!! smile.gif smile.gif Era bine,totusi,sa-si fi cerut el scuze!!
Ai fost tare la faza cu blocatul in portbagaj!! radmasa.gif Daca nu trecea nimeni prin preajma,ce faceai?Cu aceasta ocazie ai putut sa remarci daca iti mai ploua sau nu in masina. biggrin.gif
dandee
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif prietene hai ca-i tare!nam puutut auzi banca mai bun ca asta!
si la mine intra apoa prin portbagasj dar masina sta cu "pupa" in nord si de obicei de acolo bate ploaia si mai este si putin in vale
bozzo
Eu, dupa ce m-am blocat in portbagaj radmasa.gif (sunt dus rau blink.gif ) am observat ca nu mai avea pe unde sa intre apa si nu mai intra, incearca si tu sa ramai blocat, poate functioneaza radmasa.gif
Acum serios, poate si tu ai aceeasi problema, sa nu intre pe la stopuri, cheder sau unde se imbina in colturi tablele alea.
dandee
radmasa.gif da cred ca si eu am doar pe la cheder poate o sal schimb!
oricum esti dus rau!
dar credema pozitie mai nasoala ca asta pt masina nu! da baiat de treaba smile.gif
bozzo
rolleyes.gif
Victor25
am patit si eu la a mea sa picure pe la chederul de la parbriz...l am miscat un pic si nu a mai curs
bozzo
Da dar tu nu te-ai blocat in portbagaj radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif, asa ca mine wacko.gif
PASA
SI EU AM O DACIE DIN 72.....E SUPER STITI VREUN COLECTIONAR CARE O VREA? MASINA FUNCTIONEAZA PERFECT
bozzo
Incearca sa pui la topicul cu Frantuzoaica, poate ii gasesti proprietar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.