Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Predeal-Rasnov/Brasov-Pitesti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3
baumwolle
Salut!

Intentionez in acest weekend sa dau o fuga pana in zona Pietrei Craiului. Care este starea DN73A Predeal-Paraul Rece-Rasnov? Dar DN73 Brasov-Pitesti? Ma gandesc ca acesta din urma ar fi o cale mai buna de intoarcere duminica seara cand pe DN1 este teroare de aglomeratie.

Multumesc!
Batrânul
DN73A - stare buna.
DN73 Brasov-Bran-Fundata stare f. buna.
DN73 Fundata-Rucar stare proasta si f. proasta.
DN73 Rucar-Campulung-Pitesti stare proasta.
Sfatul meu: daca mergi in zona Pietrei Craiului, inapoiaza-te tot prin Brasov (eventual apoi Sacele-Cheia-Ploiesti DN1A).
b34uen
pe mine bucurestiul plin de santiere ma face sa cred ca predeal - rasnov, si rucar - campulung sunt foarte bune calitativ. acum daca urci in piatra craiului cu masina chiar nu conteaza ce drum folosesti apoi. dar oricum eu as merge rasnov - predeal ( cu 40-50 km/h) iar apoi pe DN1 (daca nu e sarbatoare se circula bine - vara asta am fost de vreo 5 ori pana acum la munte si am avut o medie de 60-70 km/h).
catal1n2000
Cea mai rea parte a acestui drum sunt ultimii 15 km pana la intrarea in Pitesti.
Intre Mioveni si Pitesti oarecum.
Acolo este dezastru.
Eu merg desul de des pe acest drum.
baumwolle
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Cred ca pana la urma o sa merg pe Targoviste-Fundata.
b34uen
e un traseu frumos dar atentie mare intre fieni si campulung - e o groapa de intra lejer un tico in ea
supremeon
De la Brasov la Bran este asa cum a fost intotdeauna: acceptabil spre bun, dar nu pot spune ca ar fi bun... Bran - Rucar - Campulung este excelent drumul, proaspat asfaltat... e o placere... de la Campulung exista o singura alternativa: Pitesti. Nu cumva sa mergeti la dreapta spre Curtea de Arges, de exemplu, caci ve-ti regreta amarnic... (vedeti descrierea ce am facut-o acestui "drum" intr-o alta postare)...
paulica
Mai aveti ceva noutati despre acest traseu? Cred ca dupa iarna asta este de groaza.
AlexC
Am fost pe Rasnov-Pdredeal acum 1 saptamana:
- bucata de la Rasnov pana la baza muntelui e la fel de horror. Daca mergi prea incet iti clantane toti dintii, daca mergi prea tare poti sa nu observi craterele si sa le iei din plin.
- pe zona de curba acum 1 saptamana erau decopertate toate vechile gropi si am prins procesul de asfaltare in fapt. Cred ca acum ar fi mult mai bine.

Pe Bran-Pitesti am fost in toamna de vreo 5 ori, si drumul este excelent. A fost proaspat asfaltat, mai mare dragul sa mergi pe el. Aproape de Pitesti e o bucata insa de 20km din dale de beton fara asfalt, dar e totusi circulabila.
catal1n2000
Intre Pitesti si Campulung s-a mai peticit, dar sunt foarte neplacute denivelarile intre vechiul asfalt si cel nou. Nu poti merge mai repede de 60-70 kmh.
oricum masina are are mult de suferit.
STORMTROOPER
Brasov-Pitesti, drumul se prezinta intr-o stare acceptabila.S-a peticit la greu si se poate circula ok.Au mai ramas niste portiuni cu gropi dar putine.
dmhyou
in ce stare este portiune de drum Rasnov-Predeal?



duminica dupa ce ora au voie camioanele pe DN1(zona valea Prahovei)?



mersi
Batrânul
Dupa ora 24 (ora 0 a zilei de luni).
prody
Vreau si eu sa fac un drum de la Craiova la Brasov saptamana viitoare, v-as ruga, daca stiti, cam care mai e situatia drumului dupa Campulung, stiu ca a fost o perioada in care era plin de cratere, s-a mai remediat ?
Batrânul
După Câmpulung e bine.
Mai rău este până la Câmpulung, mai exact porțiunea Pitești - Stâlpeni (DN 73).
AmunDei
Am si eu nevoie de info pt Predeal - Rasnov - Moeciu. Este practicabil pentru o masina cu suspensie sport (garda cam 10 cm)? Sau ma las batut la incercarea asta? Intreb pt ca am Moeciu ca destinatie de rev.
semit
Predeal Rasnov este nout nout.. ca in palma.. Rasnov -Bran-Moeciu este ok.. daca nu prinzi zapada mare te poti baga..
AmunDei
Rasnov Moeciu vad ca face parte din sosea europeana. Ideea era sa nu fie vreun traseu de offroad, in rest e ok si cu zapada, am o iarna la activ cu garda asta joasa si n-am avut probleme. Ms de info.
spy_oh_joy1389
Intre Pitesti si Mioveni au mai astupat din gropile mari, insa drumul e in continuare destul de prost doar ca poti sa mergi cu 50-60 constant acum. Ce spun eu aici poate sa nu fie valabil peste o saptamana la cum au tot reparat pana acum drumul.
tribunul
De la centura Pitestiului, imediat ce iesi din giratoriile cu vreo 3 benzinarii (numai in Romanica se putea asa ceva) pana la intersectia unde faci drepata catre Mioveni, drumul e prost, e din beton si carpit, dar carpelile nu sunt facute la nivel cu betonul, uneori 30 km/h este viteza mare.
maho
Am fost zilele trecute prin zona (Pitesti - Bv.), si, pe burnita, baietii carpeau de zor...cu lopata, la iesirea din Pitesti. F. proaste carpelile (ca de obicei), pana la Micesti. Cica "drum european"..my ass mad.gif Am si suspensiile destul de dure, si in 20 km mi-am umplut vezica...
maho
In sfarsit, o veste buna (daca s-o face...) cica vor sa modernizeze DN73, intre Pitesti si intrarea spre Mioveni:
http://www.wall-street.ro/articol/Auto/979...nault-Titu.html
Desi, 4 benzi (2 /sens) sunt deja, pe cea mai mare parte a intrarii in Pitesti, doar ca sunt ca dracu'...macar sa toarne covor, si-s multumit.
Cr3ativ3
In weekend planuiesc o iesire la Predeal, asa pt a sarbatorii sfarsitul de sesiune! Ce recomandati? Pitesti-Campulung-Rucar-etc-Rasnov-Predeal sau Pitesti-Targoviste- si de aici nu mai stiu drumul, ce si cum dar sper sa ma descurc!



Multumesc!
ANTIdacie
si eu am aceeasi nalamurire!Sunt in Sinaia si vreau sa ma duc in Pitesti si nu stiu ce varianta sa aleg!Daca ne puteti indruma va sunt recunoscator
G I M
@ANTIdacie Pai pe Targoviste cred ca ar fi cel mai usor, dar nu stiu cat e de bun drumu.
@Cr3ativ3 Daca DMP spune ca e bun drumul Pitesti-Targoviste, cred ca ar fi cel mai ok sa o iei pe aici. De la Targoviste de duci spre Fieni-Sinaia, la Sinaia dai in DN1 si faci stanga spre Busteni-Azuga-Predeal.
DMP
De la Targoviste spre Pitesti e bun si foarte bun drumul.
bahrim II
Drumul Pitesti-Campulung--Brasov este intr-o stare foarte proasta nu recomand acest drum!
maho
Tot drumul ?? mad.gif Inainte, stiam doar de iesirea din Pitesti, spre Campulung; restul era bunisor, exceptand cateva bucati prin Rucar (prin Decembrie).
b34uen
Pitesti - Campulung e rau, restul e ok.
gigel_escu
E rau de tot Pitesti-Campulung, unele gropi s-au largit, prin Maracineni l-au mai peticit ei, dar pana la Stalpeni sunt cateva cratere, moartea jantelor.

Eu ma gandeam s-o iau iar pe Targoviste-Campulung, eu venind din Bucuresti.
Are cineva idee cum se prezinta DN72A, era mai dificil in Arges, portiuni cu asfalt valurit, cratere. Anul trecut prin ianuarie-februarie am ales ruta asta deoarece DN73 e chiar varza, prin martie l-au peticit asa cum au facut-o. Plus ca ei se lauda prin ziare ca o sa inceapa reabilitarea, asta e alat problema reabilitare= cozi+circulatie praf pe o banda sau jumatate de banda+nervi
DMP
Asa e.
DN72A e bun si foarte bun in Dambovita si prost in Arges.
Intr-un sat din Arges, nu mai retin daca Cetateni sau Stoenesti, e distrus. Crater langa crater, cratere adanci, portiuni unde nu ai cum ocoli si trebuie sa mergi extrem de incet.
La starea asta se adauga si nemernicii de conduc Schmitz-urile alea de cara ciment de la Campulung si soferii de dube care o ard cu viteza prin craterele alea. Eu am avut noroc ca am trecut dinspre Campulung spre Targoviste la o ora in care traficul intens era in sens invers si am trecut foarte bine de portiunile cu cratere.
Am trecut pe acolo in martie anul acesta, mira-m-as sa fi rezolvat ceva intre timp.
maho
Am trecut zilele trecute prin zona (Pitesti - Bv): ca de obicei, iesirea din Pitesti jalnica (gropi multe si dese, se carpea pe ici-colo cu lopata - cred ca prin Pitesti inca nu s-au inventat buldozerele si frezele), drumul f. prost pana pe la Livezeni - Ogrezea, apoi prost - satisfacator (?) pana la Mihaesti, dupa aia destul de bun; nu mai retin exact pe unde erau niste gropi imense la un cap de podet - doar viteza-ntaia. Din Schitu Golesti pana in Rucar bun, in Rucar parca au mai reparat cate ceva, dar mai au destul..., Podul Dambovitei jalnic, apoi bun pana in Tohan, unde iar erau gropi, ca si la intrarea in Rasnov, apoi Rasnov - Bv bun; atentie la intrarea in Bv, se largeste drumul cu cate o banda pe sens, si sunt portiuni unde se intra pe contrasens !

@DMP: dar ce zici de cum conduc handikapatii cu platforme etajate pt. auto ? (imposibil sa nu fi intalnit pe traseu...)
gigel_escu
Aia parca sunt mai normali, aia cu masinile de ciment dau senzatii nebanuite pe Targoviste-Campulung, e si drumul ingust si daca il mananca pedala de acceleratie, mai bine iti vezi de treaba.

Nu toti tiristii (aia cu masini mari) sunt dusi, majoritatea pe care i-am intalnit mi-au dat semnal cand pot sa-i depasesc, nici eu nu m-am apropiat de ei sa le fac viata amara sau sa le dau aiurea flash-uri, claxoane.
DMP
Eu am venit dinspre Rasnov si am mers spre TGV in giratoriul ala inainte de Campulung.
Am intalnit si platforme cu masini de la Rasnov spre Campulung, vreo 2-3 cred, insa era foarte liber, veneau dinspre Campulung, eu eram la admirat peisajul smile.gif si cand merg asa incerc sa nu imi fac nervi suplimentari. Nu le-am dat importanta.
In schimb, spre TGV unii dintre aia cu Schmitz-uri erau belea. icon_mrgreen.gif Noroc ca veneau dinspre TGV si nu am avut treaba cu ei. Era aproape noapte si, sincer, cand esti cu un Schmitz infipt in portbagaj si iti apare ditai craterul in fata nu prea iti mai arde sa calci serios frana. :blush

Parerea mea, din experienta mea de sofer mai mult de weekend si drumetii smile.gif, e ca, in general, cei care conduc TIR-uri sau masini mari si lungi, camioane lungi, etc, si sunt trecuti de prima tinerete, sunt responsabili si cu bun simt in trafic.
In schimb, sa te fereasca Domnul de soferul tanar, grabit, cu parbrizul plin de cruci si cu muzica la maxim care vrea sa isi perfectioneze talentul de Schumacher pe duba, dubitza sau camionul usor pe care isi castiga painea.
maho
Bv-Pitesti, zilele trecute:
Iesirea din Bv modernizata "fresh", (2 benzi pe sens); pana in Rasnov f. bun,
Rasnov-Tohanu nou= prost (gropi multe in ciment);
Tohanu nou - Bran = acceptabil;
Bran-Podu Dambovitei = f. bun;
In Podu Dambovitei, doar podul e reparat, restul varza;
Pana in Rucar, bun; in Rucar, s-a mai reparat ceva, dar mai e destul (mai ales la intrare - f. denivelat);
Dragoslavele-Campulung-Schitu Golesti = f. bun;
Schitu Golesti-Mihaesti= bun;
Mihaesti-Livezeni = acceptabil;
Livezeni-Pitesti = din ce in ce mai prost, dar la intrarea in Pitesti parca s-au mai plombat din gropi fata de alte dati (chiar daca grosolan, iar denivelarile sunt la ordinea zilei).
mphlorin
acum e si un semafaor intre mioveni si pitesti, se fac niste cozi interminabile
maho
Vineri (30 sept.), intre Piscani si Maracineni circulatia era oprita (banuiesc ca din cauza lucrarilor), tot traficul spre/dinspre Pitesti era deviat prin Mioveni. mad.gif
maho
Ceva noutati, au terminat astia "reparatiile" pe-acolo ?
hunior
salut, imi poate spune cineva cum e drumul acum dintre Bv-Pitesti?
maho
Daca te referi la situatia "de iarna" ("acum"), nu stiu. Daca te intereseaza calitatea asfaltului, la sfarsitul anului (27 dec.) era cam ca la postul nr. 36, cu cateva carpeli in plus (dar nu grozave) intre Rasnov-Tohanu nou, Podu Dambovitei (partial), si intrarea in Pitesti. Nu mai era semafor si nici circulatie deviata prin Mioveni.
maho
Nici o noutate in bine, pe Bv-Pitesti: iesirea din Bv e "ata", 2 benzi pe sens, asfalt impecabil, te invita s-o calci, dar au mutat semnul de iesire din Bv la mama dracului, aproape de Cristian, pt. un "pescuit" mai eficient; intre Rasnov si Bran s-au mai inmultit gaurile, Rucar si Podu Dambovitei prost, iar intrarea in Pitesti e jale mare, mai rau ca niciodata, cica "se lucreaza" la 2 benzi pe sens (doar gropile-s facute pt. a 2-a banda, iar cea existenta e praf, ca de obicei).
cristi_supernova
Cam odata la 2 saptamani fac drumul Pitesti - Brasov. Cand merg pe drumul asta imi vine sa ma c** in ea de tara, dar de "smecherii" merg cu elicopterul nu au ei treaba cu drumurile...
fefeleaga
Poate sa-mi spuna si mie cineva cum este drumul Timisoara - Sibiu?
bucatzel
Decent. Pe la Margina (sau faget, ca tot timpul uit care-i prima) sunt vreo cativa km mai aiurea, dar in rest, chiar e ok.
fefeleaga
@bucatzel: multumesc de info. Totusi, ce inseama ca sunt cativa km mai aiurea? Gropi? Ca nu prea ma pricep sa le ocolesc, mi-e si teama, si nu prea am experienta la drum lung.
bucatzel
N-ai ce ocoli pe-acolo. Nu-s gropi mari, sunt straturi de asfalt din diverse ere, fiecare sta cum poate. Daca mergi cu un max 80, n-ar trebui sa te deranjeze altfel decat sonor. Daca nu esti foarte experimentat la volan, iti recomand sa faci minim o pauza pe drum.

De asemenea, la sfarsitul judetului alba si in judetul sibiu, pe urcari, se mai lateste drumul ca sa poata fi depasiti cei mai lenti. Atentie, ca spre deosebire de Arad-Timisoara, si cei care coboara au voie sa depaseasca pe-acolo. Si multi o si fac, asa ca nu te lasa uitat pe banda aia. In rest, drum bun.
str77
QUOTE(maho @ 18 Apr 2012, 16:47)
Nici o noutate in bine, pe Bv-Pitesti: iesirea din Bv e "ata", 2 benzi pe sens, asfalt impecabil, te invita s-o calci, dar au mutat semnul de iesire din Bv la mama dracului, aproape de Cristian, pt. un "pescuit" mai eficient; intre Rasnov si Bran s-au mai inmultit gaurile, Rucar si Podu Dambovitei prost, iar intrarea in Pitesti e jale mare, mai rau ca niciodata, cica "se lucreaza" la 2 benzi pe sens (doar gropile-s facute pt. a 2-a banda, iar cea existenta e praf, ca de obicei).
*



Ceva noutati pentru BV- Pitesti ?

Sau e mai bine sa mergem BV-> Bucuresti -> Pitesti.

Diferenta pe site-uri cu trasee e de 30 de minute.
DMP
O alta varianta ar fi: Brasov -> Campina -> Filipestii de Padure -> Moreni -> Targoviste -> Gaesti -> A1 -> Pitesti.

Pe varianta asta drum mai prost e in Moreni si o foarte mica portiune intre Moreni si Targoviste.
Intre Moreni si Targoviste drumul foarte bun e cel prin Nisipuri nu cel prin Razvad.
Batrânul
Ultima variantă e prea ocolitoare și cu asfalt f. deteriorat (în preajama Morenilor). Mai bună și mai scurtă este varianta Brasov - Sinaia - Moroieni - Pucioasa - Târgoviște - Pitești.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.