Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat la motor... aparut brusc.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch
Salut ma baieti.....

Bai, am un sunet ciudat si aparut de f curand in zona motorului.

Respectiv un zdranganit ca de table care se freaca si se agata.

Ce sa fie, ambreiajul? daca se duc arcurile se poate auzi asa sau cand se uzeaza placa sau discul sau rulmentul? sau de la roti ceva?

Nu mai am tablele alea de protectie ale discurilor de frana, poate doar "acele sei" de tabla de otel sau ce sunt pe care se aseza placutele pe margine.

Nu se aude decat cand plec de pe loc si cand franez, cand turatia ajunge pe la 1000-800 ture. O data ce creste viteza nu se mai aude, nici la schimbatul vitezelor. Nici la franare. decat cand aprope de opreste. Caz concret: oprit si plecat de la semafor.

Daca era din motor se auzea tot timpul.

Daca era din ambreiaj nu ar trebui sa se auda la fel? Si in cazul ca ar fi de la roti, la fel?


Ma dispera, ca nu stiu de la ce poate fi si nici n-am timp sa o iau la puricat. wacko.gif wacko.gif wacko.gif
baranga
ia verifica ca nu cumva balamaua de la capota sa atinga in fulia alternatorului(mai exact in racitor);spun asta pentru ca sunt patit;cat pe aici sa desfac motorul;
sau vezi sa nu ai vreo cheie cazuta in scut,ori tabla de protectie de la electromotor...
sunt multe cauze ce pot fi;verificale pe rand wink.gif
tzepesch
mah, balamaua nu atinge, scut la electromot nu mai am...

mai stept pareri. macar sa le notez sa le iau pe rand cand am timp.
nelu_1985
poate loveste saxofonu in scut, am patit, am fost pe "coclauri" si am indoit putin scutul de la motor, si cum nu-i distanta foarte mare intre saxofon si scut, la o anumita turatie trepida....zgomot de tabla....si poti verifica intreg traseul tobelor
tzepesch
notat si asta.

a, am observat ca s-a pierdut agrafa acare tine boltul de la starter, cel care cupleaza furca bobinei mici cu carcasa electromotorului. ala iese si cu mai ofera suport pt furca. asta n-ar fi nimic ca se invarte rotorul fara sa arunce bendixul, dar boltul iese si se sprijina in blocul motor. noroc ca nu iese de tot ca altfel se pierdea. posibil sa fie si de la ala.
tzepesch
cred ca am rezolvat-o. de la boltu ala de la EM zdranganea ca toate alea. nevand agrafa aceea, am adaptat pe santu boltului o agrafa pt hartie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.