Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Limita PM
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
Pages: 1, 2
ionut_xx
Mi se pare aiurea limita de 25 de posturi pe forum pt a trimite un pm. Probabil e contra spamului dar mi se pare prea mare.
Serje
Si mie mi se pare mult prea mica ...
argon
si mie mi se pare aiurea, nu mai stiu unde am auzit chestia cu un numar limitat de PM-uri in 24 de ore pentru nou veniti, oricum e o idee mult mai buna.
vis-a-vis
Sincer sa fiu, eu as scoate PM-urile de tot.
Exista optiune de adaugare in profil a id-urilor de messenger.
bucatzel
Dupa care te f** la melodie toti desteptii pe mess. Acu' cativa ani am avut nushcate meciuri cu diversi destepti care dadeau search pe yahoo profiles. mai bine PM.

desi ideea lu' argon suna bine... poate n-ar mai fi atatea posturi facute doar ca sa ajunga fiecare gigel la douas'cinici.
klaus
QUOTE(bucatzel @ 26 Jun 2009, 08:48)
Dupa care te f** la melodie toti desteptii pe mess.
*

Sa vezi cum devine cazul cand fac gang-bang, nu doar o partida mica...
cosmin_2300
Merita ce spune argon , dar tot asa sub un anumit numar de posturi !
De ex am avut chiar cu el o discutie de ~10 mesaje in 30 de minute ... cum mai vorbeam cu el sau cu altcineva daca era limita ?
argon
eu numai am preluat ideea, dar nu mai stiu unde am auzit-o, un coleg moderator sigur..
jaxx1904
chiar nu se poate sa primim si noi accesul la PM mai repede?am o problema si cineva mi-ar putea da o mana de ajutor poate mai repede.
astept un raspuns de la admin...
ja11
da citeste vreun admin asta? sa spuna si el de ce este limitat PM-ul
AR-18-MOS
S-a zis cand s-a impus aceasta limita.
Maskatu
Este bine ca domnul ionut s-a revoltat pe 25 iunie in legatura cu limita pentru pm si a deschis si acest topic, iar ultima lui activitate pe forum a fost pe...... 4 iulie, adica acum 2 luni si ceva . Totusi acum are 25 de posturi deci daca isi mai aduce aminte de acest forum, poate folosi si functia de mesagerie privata.
sergiu_q
QUOTE(Maskatu @ 21 Sep 2009, 09:54)
Este bine ca domnul ionut s-a revoltat pe 25 iunie in legatura cu limita pentru pm si a deschis si acest topic, iar ultima lui activitate pe forum a fost pe...... 4 iulie, adica acum 2 luni si ceva . Totusi acum are 25 de posturi deci daca isi mai aduce aminte de acest forum, poate folosi si functia de mesagerie privata.
*



so what ?
ar trebui sa fie angajat pe acest forum sau cum ?
unii mai au si serviciu si viata personala.
pana la urma e ok ca exista o limita dar e cam aberant sa scrii 25 de posturi aiurea doar ca sa ai drept de PM.
TheElfs
sunt abia la 12 biggrin.gif si chiar am nevoie sa citesc un pm biggrin.gif dar mai gasesc eu sa postez
Serje
De citit poti citi, nu poti raspunde.
argon
la 'statistici' se poarta biggrin.gif
TheElfs
QUOTE(Serje @ 6 Oct 2009, 21:39)
De citit poti citi, nu poti raspunde.
*




nu ma lasa, imi zice ceva de contact administrator..... 183.gif

7 Oct 2009, 17:44:
You don't have enough posts to access the PM system. Please contact an administrator for more details. asta este mesajul, sau nu stiu eu sa citesc pm sad.gif
rick23ro
Mda, tocmai m-am lovit si eu de limita de posturi. Nu e o soultie prea buna pt. ca nou-venitii cu intentie de spam pot face usor 25 de posturi in 2 min si apoi trimit spam cat vor si pe pm. Mai buna e solutia cu confirmare pe e-mail si apoi cateva ore de "proba", eventual numar limitat de pm-uri in primele 5 zile. Just my 2 cents. smile.gif
cosmin_2300
Eu propun ca cei care au sub 25 de posturi sa nu poata deschide topicuri la Bursa / Anunturi !
AR-18-MOS
Sa vezi atunci goana dupa postari.
argon
nu cred , nu stau ei sa posteze pe forum, ca li se rupe de el, au luat deja toate forumurile importante la rand unde fac copy paste cu aceleasi anunturi.
moticsak
Acum pe bune, eu chiar as vrea sa dau un PM unui tip de pe forum, ce ar trebuii sa fac? 25 de posturi aiurea ? personal nu postez doar sa ma aflu in treaba, insa chiar trebuie sa il contactez pe acest tip si nu are un id la profil... eu sunt pe acest forum mai mult pt a citii, nu pt a posta aiurea ... un mare - pt administratorul forumului/persoana care a luat aceasta decizie ...
cj98czh
Pana la urma orice casa are regulile ei... iti plac bine... nu-ti plac... sunt alte forumuri cu alte reguli... eu asa vad problema..
moticsak
da... dar orice casa mai poate fi renovata sa o faci mai frumoasa, moderna, comoda ... smile.gif nu ?
adip
moticsak, regula asta cu 25 de mesaje a fost impusa fiindca a fost nevoie de ea. Daca nu era nevoie de ea, nu era folosita.
Nu poti multumi pe toata lumea, nu?
argon
daca e pana acolo, pe mine personal nu ma durea mana sa sterg cate un spam pe luna din inbox.
AlexV
moticsak, acum poti sa timiti pm. limita asta nu a fost impusa ca ne place de ea, ci ca sa protejam inbox-urile membrilor sa nu fie bombardate cu spam, pentru ca asta s-a si intamplat inainte.
moticsak
multumesc
gTz
E prea mare.....multa lume va posta aiurea doar ca sa treaca de limita aia de 25 de posturi....asta fac si eu acu....mai am 1 post si scap.....de 2 saptamani ma chinui sa vb cu cineva prin pm si nu reusesc.....ma duc mai scriu un banc si gata biggrin.gif
adnatonic
Posturile de la cafenea nu se contorizeaza! Cred ca inainte de toate ar trebui citite regulie apartinand fiecarui subforum! Am vazut ca ai postst deja bancul!
radian
QUOTE(moticsak @ 3 Nov 2009, 15:25)
... chiar trebuie sa il contactez pe acest tip si nu are un id la profil...
*



Ca veni vorba, tocmai ai constatat ce neplacut e cand dai de un user care se tine "VIP" si refuza sa-si declare orice date personale. Dar, vad ca si tu procedezi la fel...
Vasilica007
Una peste alta: mult 25. Hai 10. Nu toata lumea vrea sa-si dea id-ul la "comun" si pana ajungi la 25 ca sa poti comunica o "afacere" cu cineva....
bucatzel
QUOTE(argon @ 26 Jun 2009, 07:36)
si mie mi se pare aiurea, nu mai stiu unde am auzit chestia cu un numar limitat de PM-uri in 24 de ore pentru nou veniti, oricum e o idee mult mai buna.
*



Asta mi se pare o idee buna.

Uite, am gasit asta pentru invision...
http://community.invisionpower.com/topic/2...ip-board-2-3-6/

O alta limita rezonabila (asta habar n-am cat de implementabila e) ar fi 1 PM/zi pe o perioada de timp plus dreptul sa dea macar reply.

Una peste alta, mi se pare ca sistemul asta cu limita de 25 de post-uri incepe sa se muste singur de coada... Ca in 50% din cazuri, primele 25 de post-uri ale unui user sunt predominant tampenii. Iar restul de 50% au ochit sfatul lui argon cu statisticile si fac o tura rapida pe acolo si-si rezolva problema.
DrK
2.3.6 e cam departe de verisunea asta de forum... :-?
bucatzel
Pai daca ar scrie si versiunea in footer (parca scria la un moment dat) ar sti si altii pe langa admini tongue.gif.

Oricum, teoretic, un script pentru o versiune mai veche ar trebui sa mearga si pe cele mai noi. Practic, experientia docet ...
lordazazel
Salut! Limita de 25 de posturi pentru a putea trimite un PM ma... limiteaza. rolleyes.gif

Am primit un mesaj privat de la colegul Mario8119. As dori sa ii raspund. Va rog, daca il puteti atentiona voi, v-as ramane recunoscator. Eventual sa il rugati sa imi trimita un PM cu mailul personal pentru o comunicare mai usoara.

Multumesc pentru ajutor!
MicDeStatura
E superrrrrrr aiurea treaba asta cu PM-urile.

Inteleg ca prin aceasta chestie probabil administratorii/moderatorii se feresc de spam, dar uite un caz concret, un user ca mine "joined 22 May 08" nu pot raspunde la PM pt ca am 5 posturi lipsa....

Acum ce fac? Scriu ne-la-subiect pe diferite topicuri ca sa mai imi iau si warn?! Super aiurea treaba asta, macar dupa 1 luna sau 1 an sa expire limitarea asta la PM...

Numai bine!
Alex
stefanNar
Buna ziua la toata lumea,
am si eu o problema si anume , cred ca nu mi se mai actualizeaza numarul de posturi. Am inteles ca cele de la cafenea nu se contorizeaza , dar am mai postat si in alte parti si tot raman la 11. Inainte de a posta aici aveam 11, sunt curios daca se contorizeaza si asta.
Numai bine!


29 Apr 2010, 18:55:
Da, deci nu merge. Au ramas tot 11. Rog un moderator sau admin daca se poate: Help!
Fratzica
e simplu, cafeneaua nu e singura sectiune in care nu se contorizeaza posturile. Cand vei scrie un post intr-o arie tehnica, vei vedea ca va creste numarul postarilor.
dan.rotaru
Salut,

sunt nou aici si ma incurca rau limitarea asta. Incerc sa dau de oricare dintre admini pentru ca firma mea e interesata sa cumpere publicitate platita pe acest site si nu stiu cum sa fac.

Sincer nu as vrea sa scriu 24 de tampenii pe forum si pe adresele de mail asociate lor nici nu pot da mail ca mi se intoarce.

Asadar, stie cineva cum pot da de admini fara sa scriu 24 de lucruri inutile?
Multumesc.
liviu2004
http://suport.reno.ro/
Alydor
io's de acord cu limitarea de 25 de posturi pentru PM. Ca nu stiu cum e la voi da' pe sectiunea de gps, apar ca ciupercile si nici macar nu se oboseasca sa citeasca ca s-a scris cu o pagina inainte ca urla dupa ajutor, si vrea musai sa ii raspunzi personal. Adica are chestii de genul : am si eu o problema cu un gps cine ma poate ajuta. Fara sa zica ce gps are si alte detalii. Sunt destui useri care au 2-3 posturi si care apoi au disparut . Nu vreau sa ma gandesc ce ar fi daca nu ar exista limita de 25 de posturi. Aruncati de curiozitate o privire pe sectiunea de gps si o sa imi dati dreptate.


Suma respectelor, Alydor
dediKATO
Aiurea cu aceasta limita pentru PM.Mi-a trimis cineva PM si vroiam sa-i raspund, dar raspunde-i daca poti.Sunt si eu Admin/Moderator pe alte forumuri si sunt alte modalitati de a limita spamurile, nu trebuie sa "bagi pumnul in gura" noilor veniti.Ii obligi sa scrie 25 de posturi, majoritatea scrise aiurea doar pentru a ajunge la acel numar si cazi dintr-o extrema in alta, vrand sa postezi de 25 de ori ai sansa sa primesti warn pentru ca postezi aiurea.
Se poate face confirmarea inregistrarii unui user nou de catre admin/moderator de forum, se pot bana ip-uri, dar nu limita asta.
Pana la urma fiecare admin face cum crede ca este mai bine dar practica de aici nu am intalnit-o pe nici un alt forum sad.gif
Ov
cati utilizatori are forumul unde esti admin/moderator?
cate conturi noi se fac pe zi?

se stie ca asta nu e cea mai buna solutie, dar macar e una care functioneaza cat de cat, si in general cine a rugat aici sa i se scoata limitarea, a primit cadou 25 de post-uri de la admini. Din pacate acum cred ca nu-s prin zona adminii altfel sigur se rezolva.
klaus
cand ai un forum cu 2 inregistrari pe luna poti face treaba cu confirmarea inregistrarii de admini/moderatori.
Cand iti vin 10 spamuri pe zi de la 10 clase de ip-uri diferite, banezi ce?
Cand toti provideri de net nu se mai chinuie cu ip-uri fixe ci baga DHCP-uri, azi un user e de pe un ip, maine poate e alt user. Daca primul a facut magareata, il sanctionez si pe al doilea, nu?
Nu ai gasit pe alte forumuri? Cred ca nu te-ai prea plimbat pe alte forumuri, in special alea adevarate, de interes...

Iar ca admin la alt forum probabil stii ca exista si alte metode de a trimite mesaje de la user la user, nu doar mesageria privata...
Dr.Danny
Mi se poate ridica si mie limitarea la posturi? Multumesc.
Muttley
Ontopic.

1) se poate mari totusi limita? 5 sute mi se pare foarte putin. Am facut comparatie cu un alt forum cu patru-n fata, iar acolo e de 5 mii!
Eu imi fac curatenie periodic in mesagerie, de nevoie, da' de ceva vreme stau numai la 95% si incep a sterge si PM-uri la care n-as prea fi renuntat, cu explicatii tehnice, etc.
2) Daca 1) poate fi satisfacut si exista resurse, se pot salva automat si mesajele trimise? Asta e mai putin important insa.

Daca nu aveti loc, ignorati. Da' judecand dupa cate postari se fac zilnic, imi permit sa cred c-aveti.
alex
Am ridicat limita la 2000
b76bgaarh
cu sau fara mesajele de la cefenea?

acum am vazut, radmasa.gif , alex inseamna ca oficial tu nu mai ai voie sa dai PM
DragosP
E vorba de nr de PM-uri în inbox, nu numărul de posturi până poți da PM!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.