Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sistem audio Megane 2
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Rolly00
Dupa ceva timp de citit pe forum, si de diferite dileme am ajuns la cateva concluzii. Acum vreau sa va cer voua parerea daca ce cred este corect si mai ales daca ce vreau sa aleg este bun.

In primul rand am concluzionat ca playerul original este destul de slab(ca si claritate se aude ok, dar deja de la 20 volum incep distorsiunile). Aici a venit prima dilema... schimbarea HU-ului...aparatele ce se gasesc cam greu pe piata, ce-i drept, au si preturi accesibile, dar daca adaug pretul adaptorului si probabilitatea ca displayul sa nu mai mearga(am inteles ca aici ar fi probleme, nu la comenzi) sau sa nu afiseze mare lucru pe usb-ul playerului, rama adaptoare care da a improvizatie, ajung la concluzia ca nu se merita. Puterea creste cu 4X10W, deci nu foarte mult, pentru costurile la care se ajunge (800 ron), aspectul din interior se modifica, nu mai pare asa inchegat bordul. Am gasit pe forum si cum se poate scoate mufa aux din player si am ajuns la concluzia ca ar fi destul de bine sa pastrez playerul original(fara improvizatii si adaptoare si fire, etc). M-am gandit la urmatoarea treaba: sa cumpar un amplificator pe 4 canale cu care ies si ceva mai ieftin si sa il leg la boxele originale (momentan, si acelea o sa fie schimbate in viitor)si o diferenta de putere mai mare. Aici apare problema: pot lua semnal din playerul original? M-as fi gandit la urmatoarea configuratie: cele doua tweetere originale, legate la player, restul firelor de semnal taiate, la una din iesirile ce duceau la boxe, legat amplificatorul pe 4 canale si de-acolo la boxe, si inca o iesire legata la un amplificator pentru subwoofer. La subwoofer e rezolvata treaba, am citit aici ca imi trebuie un amplificator cu filtru low...acest filtru ce reprezinta? O intrare, sau o functie activata de un buton sau automat. La amplificatorul pe 4 canale, trebuie si low si high? Sau cum?

Si pentru cei care au luat semnal din playerul original, sa zicem pentru subwoofer, apar distorsiuni, gajaituri, probleme, sau e acelasi lucru ca si cum ai lua semnal de pe o iesire rca a unui player aftermarket?

As mai dori sa aflu alte puncte in minus ale playerului original fata de unul aftermarket, are alte limitari?

Multumesc de ajutor!
Fratzica
sunt un milion de topicuri pe tema asta. CAUTA!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.