Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scbimbare arcuri si amortizoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
oviancuta
Salut,

Sunt in situatia de a-mi schimba arcurile si amortizoarele de la masina din semnatura. Am tot cautat pe forum si am gasit partial raspuns la intrebarile care ma framanta. Nu vreau sa fac tuning la masina, doar sa o readuc la tinuta de drum corecta.
Sa le iau pe rand:

1. Amortizoare
Vreau sa pun (preferabil) tot "de origine"; am cautat pe magazine online si am gasit Monroe pe ulei toate 4 ajungand la 5 mil. Amortizoare de uzina nu prea gasesti in magazinele online. Ideea ar fi sa obtin si certificat de garantie la ele.
La schimbarea amortizorului sa schimba flansa si rulmentul sau se folosesc cele existente ? In manualul de service am vazut ca scrie , citez "Înlocuiþi obligatoriu piuliþa tijei amortizorului".

2. Arcuri
In magazinele online nu am gasit arcuri de origine. Am gasit pe net unele care sunt facute de ASAM IASI (in jur de 70-80 RON/buc) si desigur cele straine. Nu stiu cat sunt de bune cele de la ASAM. Am intrebat si la 2 dealeri Dacia cat ar costa arcurile si amortizoarele dar am ramas perplex cand am auzit preturile. in plus am vazut ca sunt arcuri cu marcaje de diferite culori(alb, albaastru, verde, etc.); cum se poate vedea culoarea marcajului pe arc ? (mai exact in ce zona este localizat)

Dacoserv Cobalcescu
arc fata 465 535
arc spate 593 683
amortizor fata 267 312
amortizor spate 288 330 (preturi cu TVA in RON, fara manopera)


1. De unde ati cumparat amortizoare de uzina ?
2. De unde ati cumparat arcuri de uzina ?
3. Alte piesee de inlocuit pe langa reperele principale (arc/amortizor).
4. Alte lucruri de avut in vedere.
YRX
pentru cele de origine - vezi si la magazinul de pe Militari colt cu Apusului, au preturi mai rezonabile decat dealerii.
pentru aftermarket - ia la picior magazinele de piese auto, sigur gasesti Monroe, Bilstein, Sachs, etc. la preturi mai mult decat decente.
Acum ceva timp avea Bilstein pe site un kit (amortizoare+arcuri) sport la 1.400 lei, deci se poate si la preturi normale.
LE, in afara de arcuri si amortizoare nu trebuie sa mai schimbi nimic decat daca se necesita. Atentie la mansoanele alea de cauciuc care vin peste tija amortizorului sa fie in buna stare, flansele de prindere, de asemenea si articulatiile masinii. Piulita din capul amortizorului vine cu amortizoarele.
IRONICK
QUOTE(YRX @ 26 Jun 2009, 14:29)
la 1.400 lei, deci se poate si la preturi normale
Hai sa nu exageram.
YRX
Pi onoarea mea....1.499,00
Acum vad ca nu mai sunt pe site la Bilstein, dar uite aici discutam de ele:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=887987

Date recente:
Sachs:
312827 amortizor fata 364.74 lei /buc
312829 amortizor spate 300,48 lei/buc

Niste arcuri LESJÖFORS (n-am auzit de ele)

fata - 256 lei / buc KME4017000
spate - 203 lei /buc KME4217000

Astea din catalogul unui importator de piese. Sigur gasesti si mai bine, astia nu au tocmai preturi mici.
IRONICK
mie mi se sptrepezesc dintii la suma aia
oviancuta
multumesc tuturor pentru sfaturi

@YRX ->> arcuri + amortizoare sport nu prea-s pe placul meu. In plus, bebelul meu nu cred ca va apreacia prea tare intarirea suspensiei, tinand cont ca doarme in timpul calatoriilor.

arcurile LESJÖFORS am cautat pe net si sunt duedeze ... dar si aici ajungem la marcaje rosu + verde.

(http://automotive.lesjoforsab.com/automotive/eng/default_eng.aspx?p=catalog&s=javacat)

COIL SPRING FRONT DACIA
Front axle
Coil spring 40 170 00

COIL SPRING REAR DACIA
Rear axle
Coil spring
Colour marking:Red 42 170 00

COIL SPRING REAR DACIA
Rear axle
Coil spring
Colour marking:Green 42 170 01
YRX
Nu ti-am recomandat suspensii sport, doar astea mi-au venit in minte (cu pret).
Acum, marcajul ala de culoare ar trebui sa il ai si pe arcul de origine, pe ultimele spire de jos sau de sus. Eu sincer nu-mi amintesc sa fi vazut asa ceva pe arcuri, dar nici nu m-am uitat cu atentie.
Eu datele ti le-am luat de la un importator din Romania, nici nu avea pe catalog tipul 2 de arcuri pe spate (cel cu verde), avea doar codul cu 00.
YRX
Tocmai ce mi-a picat in mana un pliant de la Norauto (au deschis un supermarket auto la Carrefour Militari).
Amortizor fata Logan -129.90 lei
Amortizor spate Logan -99.90 lei
si mai sunt si altele...
bobo77
Si de ce firma sunt fabricate YRX?
YRX
Nu stiu, ca nu scrie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.