Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un oltenas...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
andreiutzu
A venit momentul sa-mi prezint masina.
Povestea incepe de acum 11 ani cand in familie a intrat o berlineza argintie , berlineza care si-a facut treaba cu brio. Nu ca nu as fi vrut ca berlineza sa ramana in familie dar in ultimul timp incepuse sa faca pe nebuna...ba cadea capacu de la pompa de apa,ba garnitura de chiulasa,ba mergea in 3...asa ca venise timpul unei schimbari...schimbare ce s-a concretizat in achizitionarea unuil Logan Ph2 Laureate 1.6 16v bleu elctrique. La inceputul lunii martie am dus cu inima indoita vechea berlineza la remat unde brutele de acolo au sfasiat-o imediat...trist final pentru ea. Insa emotia unei masinii noi ma coplesea! Nu mai aveam rabdare...voiam sa vina masina cat mai repede...stateam ca pe ghimpi si pe data de 25.03.2009 telefonul izbavitor a sunat...venise "bebelusul" la dealer! Cu mare emotie am ajuns la dealer nerabdator sa-mi ridic masina...am mai avut de rezolvat ceva hartoage, de platit numerele si alte prostii de genu asta. Dupa ce am ridicat masina i-am oferit spre consum vreo 25 l de benzina...abia asteptam sa o scot la drum...sa vad cum se comporta. Era alt nivel fata de berlineza...mult mai spatioasa,silentioasa(da' nu asa de silentioasa ca limuzina lu' nea argon de 2000 de iepuroi...adica auzeam cand ca claxonau oamenii la semafor sa plec mai repede icon_mrgreen.gif ) si nu in ultimul rand mai fasneata decat berlineza. In cele 3 luni de cand am luat masina am facut 3000 km cu ea si un consum mediu afisat de Cb de 8%. Pana acum am luat doar cele necesare masinii...adica setul de covorase de cauciuc. Din pacate a suferit un eveniment nefericit...un vecin mi-a lovit-o in parcare, din fericire s-a rezolvat problema pe asigurarea veciniul.
Salutare!
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
argon
felicitari, sa te bucuri de ea, daca iti luai rasnita de 1,4 nu te felicitam biggrin.gif

rotile par subtiri, sunt de 175? unsure.gif
ydaniel
ia niste jante de aliaj :)215/50/17:)
andreiutzu
@argon nu sunt de 175 ci de 185!
@ydaniel si mai tre sa intreb cum sa o duc la 200 de cai nu?! icon_mrgreen.gif radmasa.gif sa vedem cu jantele...sa mai facem rost de cascaval ca deh vine vara...mare soare...bani de cheltuit!
Adrian00
andreiutzu felicitari pentru noua masina.

Sa o stapanesti sanatos! smile.gif
alecsz99
QUOTE(andreiutzu @ 26 Jun 2009, 15:19)
...venise "bebelusul" la dealer!
*




Ai grija ca s-ar putea ca nenea Bulan sa sara ca ars!

Oricum sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea! Numai drumuri bune!
andreiutzu
va multumesc baieti pentru urari. nu se supara nea bulan ca-i baiat bun! happy.gif
Lucian BLK
Frumoasa!
Multi, multi kilometrii fara griji!
aphophis
frumoasa masina, foarte faina atat dpdv al designului cat si al culorii. Sa o stapanesti sanatos fara probleme
Modus
Si cand poti si vrei sa nu ierti in depasiri nicio masina germana, pentru ca AI CU CE!
black_alienware
Tine minte sfatul lui Modus si sa nu faci ca el, chiar daca "AI CU CE!" radmasa.gif
Modus
Si de unde stii tu cum fac eu?
andreiutzu
@modus chiar daca am cu ce nu o sa fac depasirile alea decat in cazul in care o sa fie nevoie ca doar nu sunt vre-un Fittipaldi in devenire...prefer sa nu ii salut pe ceilalti participanti la trafic dintr-un pom ,gard sau stalp!
@black_alienware sunt convins ca @modus nu iarta nicio masina germana cu numere d'alea de la vecini pline de emo-cocalari! biggrin.gif
andreiutzu
revin cu noi informatii despre masina. kilometrii multi nu prea am facut...adica am ajuns la vreo 3300 km . azi a primit kit-ul pentru protectia aripilor. toata bataia de cap a durat 20-25 de min. poze...peste cateva zile!
BZN
Hai cu pozele... De unde ai luat kit-ul si cat a costat?
andreiutzu
kitul l-am luat pe sub-mana de la dealerulde unde am luat masina...un pachet de tigari si cateva beri!
andreiutzu
cu ceva intarziere am pus si pozele cu protectiile pentru aripa montate pe masina!
am ajuns la aproape 4100 km cu ea. am facut craiova bucuresti zilele astea si mi-a consunat 37 l de benzina in ~450 km, iesind un consum mediu de 7,8% cu o viteza medie de 70 km/h. trebuie sa spun ca am mers cu AC'u dat drumu tot timpul!
argon
cul! o sa scada consumul dupa 15.000 km wink.gif
andreiutzu
ehe...mai este pana la 15.000 km!nu consider un consum asa mare in conditiile in care am schimbat la 3500+ de ture viteza si mers intr-un trafic bucurestean nesimtit de lenes!
aphophis
vazand protectiile alea cred ca e un must investitia in ele tongue.gif
andreiutzu
@aphophis ai dreptate...e un must! investitia a meritat mai ales ca baiatu de mi-a facut rost de ele imi este bun prieten!
Manuel
Ma intreb daca nu cumva protectiile alea fac mai mult rau decat bine... Nu ramane mizerie pe dedesubt, nu cumva favorizeaza aparitia ruginei?
In rest masinuta e super, s-o stapaniti sanatosi!
andreiutzu
@Manuel multumesc de urare...sa te bucuri de actuala masina si de viitoarea. despre acele protecti....hmmm....m-am gandit ca daca au fost montate pe masinile produse intre 2004-2006 la recomandarea producatorului inseamna ca nu fac rau. nu cred ca producatorul recomanda monatrea lor facand rau clientului!
Manuel
Asa sa fie! smile.gif Multumesc si eu de urari!
andreiutzu
dupa o lunga perioada revin cu noutati despre masina. in acest timp am "implinit" aproape 6000 km. dupa ultima resetare (aprox 1200km) consumul mediu este de 8% la o viteza medie de 37.2 km/h.
pentru ca voiam sa nu mai fie asa zgomotoase usile cand le deschideam si le inchideam am pus pe acele cuie de pe usi un furtun de cauciuc. partial sunt multumit...zgomotul este mai mic dar personal voiam sa fie mai mic. voi vedea ce voia face daca o sa gasesc un furtun mai gros decat cel pe care l-am pus.

imi cer scuze dar pozele nu le-am putu urca direct de pe pc asa ca am apelat la imageshack.

poze cu operatiune "furtunu" icon_mrgreen.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

poze cu nr km si consum:

user posted image
user posted image
user posted image
argon
unde ai gasit solutia asta? eu nu as pune nimic acolo, in nici un caz mai gros decat ai acum..
Andy_ACS
Aia cu PH1 vad ca vor cuie de PH2, sa nu stea sa unga bucsa aia. Tu cu PH2 vrei bucse ca la PH1. Niciodata nu e omul multumit smile.gif
Daca ingrosi prea mult cuiul o sa se inchida greu si o sa fii nevoit sa trantesti usa. Pentru simplul zgomot la inchidere nu m-as deranja sa improvizez. Oricum o sa se roada furtunul ala si vei fi nevoit ca la un anume interval sa il schimbi. La fel cum ung eu cuiele de la usi smile.gif
Legat de km - multi inainte smile.gif

Bafta!
andreiutzu
solutia am "fuat-o" de la un amic ce lucreaza la dealerul de unde am luat masina.
trebuie sa mentionez ca la ph 1 cuiele astea sunt mai subtiri decat cele puse pe ph 2. el a folosit un furtun mai gros "in carne" decat ce am pus eu.
@Andy_ACS nu vreau cuie de ph 1!
M i h a i
cate inchideri-deschideri suporta ingineria tipic romaneasca?
andreiutzu
nu stiu s-ati zic...sunt constient ca furtunul ala o sa se toceasca si o sa trebuiasca sa-l inlocuiesc! vom vedea...daca nu sunt multumit de durata de viata o sa renunt la el.
argon
la VW partea aia din usa cu care 'prinde' cuiul respectiv, tot metalic de altfel, e de plastic.
M i h a i
Esti sigur ca este plastic? sa nu fie alt material....
argon
posibil si metal imbracat in plastic, nu am de unde sa stiu, dar nu am auzit pana acum de cineva caruia sa i se rupa ceva..
Lostboy
Iar vorbešti din auzite?
argon
deloc, iti fac poza sa vezi plasticul, sa m'apuc sa-l tai cu cuterul sa vad ce-i sub, stai linistit ca n'o s-o fac.
driverx
Nu va mai certati. La Lancer cuiul, pe langa ca e altfel, e tot din metal. Dar gheara din yala e dintr-un fel de plastic. Si a inceput sa faca urat. Desi era uns frumos din fabrica. Am mai recuperat din vaselina lor, am mai intins-o, absolut degeaba. Se murdarea toata zona din nou. Pur si simplu era contaminata vaselina cu mizerii si de aceea facea galagie. Am curatat tot, am pus vaselina noua si e o liniste de mormant biggrin.gif. Nu prea isi au rostul improvizatiile astea. Chiar daca estompezi zgomotul, poti trage concluzii total gresite. Zgomotul e posibil sa fi disparut NU datorita materialului pus acolo, ci mai degraba din cauza unei suprafete mai moi si mai...curata. Dar furtunul ala NU o sa tina mult, mai ales daca masina o sa aiba de a face cu gropile Made in Romania.
vijelie
@andreiutzu
Pune furtun cu insertie, din ala pentru gaze. E mai adecvat si mai durabil.
Andy_ACS
Daca pune dinalea cu insertie ingroase de tot cuiul ala de PH2, iar asta nu cred ca e bine.
Daca deranjul e doar la zgomotul de inchidere a usii (nu in mers) eu zic ca se poate trece usor cu vederea.

Bafta!
andreiutzu
deocamdata nu am greieri in mers...deci merge asa cum e acum!
@vijelie nu merge furtun din ala de care zici tu...cuiul la ph 2 este mai gros decat la ph 1 si ar trebui sa dau cu usa foarte tare sa se inchida sau sa imping f tare in ea sa o deschid.
vijelie
O sa aiba zgomote si in mers, deocamdata masina e noua.
LE Aha, nasol. La PH1 merge la fix furtunul respectiv.
Fan3
furtunu se uzeaza...nu merge, nu-i o solutie viabila...
cel mai bine ar fi daca s-ar gasii niste bucse de phase 1 dintr-un plastic mai dur...
BZN
Eu am observat pe incuietoare un invelis de plastic, probabil l-au mutat de pe cui, acolo. Pana acum eu nu am probleme si cred ca majorarea cotei cuiului prin orice mijloace duce la uzarea prematura a acelui invelis.
Legat de consum, cam cat iti ia la mers urban? Eu folosesc in oras Tico, imi e mult mai usor cu el prin aglomeratie plus ca il pot parca mai peste tot.
andreiutzu
@BZN cam 8,5-10% depinde cat de aglomerat prind. acum cu ploile astea e de groaza mai ales prin zonele centrale si cand mai toata lumea isi ia masina sa ajunga la munca!
andreiutzu
uite asa usor usor trecu anu si ajunsei iar la baietii de la dealer de unde am luat masina sa-i fac revizia anuala.
deci 1 anisor pentru Logan si 11.000 km datele la care s-a facut revizia.
durata petrecuta in service aproximativ 1 ora juma.
datele de pe factura:
1. revizie 1 an 78.54 lei
2. verificare cu tester sagem 0 lei
3. dacia oil premium 5 l 117.75 lei
4. filtru ulei 21.40 lei
5. element filtrant 35.51 lei

rezulta un total de 253 de lei si 20 de bani.
BZN
Cat ulei ti-a mai ramas in bidon? unsure.gif
Am vazut ca de obicei il pun tot, in carte este trecut 4,8 si in realitate 4,5 e suficient ... Ce indicativ a avut uleiul?
andreiutzu
de ramas mi-a ramas aprox 0,5 litri iar indicativul uleiului este 5w30.
BZN
Poti pune aici o poza cu motorul? Vreau sa vad ceva, prinderea filtrului de aer... Am impresia ca la mine ceva nu e in regula.
andreiutzu
daca ai rabdare pana mai pe seara cand o sa-i trag o poza!

si pozele promise....
BZN
Multam frumos, au fost edificatoare. Ma interesa acea banda de cauciuc care prinde vad si capacul filtrului nu numai furtunul.
Ai inlocuit antigelul? Al meu e verde, stiu ca au fost cumparate cam in aceiasi perioada.
andreiutzu
nu am inlocuit antigelul. asa a venit...ar cam trebui sa completez ca e aproape de minim.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.