Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetare Dacia 1400Li
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hathazy
Salutare tuturor.Am o scumpica din 2001 pe perfuzie(injectie).Mereu am probleme cu planetarele bat in curbe....as dori sa stiu ce e de facut cu ele sau daca eventual se mai potrivesc de la alte masini planetarele pe Dacia fara mari modificari....msmsm rolleyes.gif
Sorin_18
cumpara cu incredere planetare originale (daca mai gasesti)
PH-06-BOA
Ce inseamna "mereu " , si care-i stilul tau de mers ? Ce motor poti avea, sa se poata infige asa des si mult in materialul din care e facuta? Nu cumva ti-ai format o imagine proasta despre ele sau cine ti le da te fraiereste? Intrebari care determina cauza, si poate schimbi ceva. Si planetarele.
ydaniel
tu vrei planetare noi sau doar intrebi ce au ale tale?
o planetara reconditionata corespunzator,poate tine mult mai mult decat una noua si originala de uzina!
Paca
ce inseamna corespunzator ? se ia planetara,se umple tripoda cu sudura apoi se frezeaza...e corespunzator nu ? ai spus corect : "poate" tine mult mai mult decat una noua de uzina...insa eu ma cam indoiesc
PH-06-BOA
Nu mai e uzina, e tataie , pensionarul de la uzina, care a lucrat la rezervoare, si l-a pus pe nepota-su ca faca planetare, in fundul gradinii , ca asa a vazut el, cand lucra acolo. Ideea a prins, a mai luat un strung, treaba a mers, dar nu are aparatura de incercat, nu-si permite oteluri bune(ca nici alea nu mai sunt- ingineri cu experienta de 20 de ani , care falimenteaza combinate), si asa se leaga. De ce sa investesc in constructii, aparatura, salarii la oameni, cand pot lua tot ce-i prost p-afara, si sa dau la fraieri in tara , aduse pe nimic , aici ti-a si pielea daca se poate.
Cine mai incearca intr-un atelier( fie el si mijlociu) , duritatea materialului? Cine mai respecta tehnologia de fabricare, in situatia cand in tara sunt numai bancheri, brocari, agenti de orice,paznici mai multi de cat muncitori, guvernele lucreaza pentru alte state , in niciun caz pentru cel din care face parte. TREZITI-VA!
Chiar daca tine numai un an sau mai mult, mai mult iti comvine sa dai cateva zeci pe rectificata, de cat cateva sute pe una noua si la fel de proasta. Mai bine faci tu pentru tine, asa cum sti , de cat altul pe bani multi, si prost.
hathazy
happy.gif pai am luat noi gatantie si au rezistat 2 luni...mi lau skimbat si a doua oara vreo 8 luni....conduc pasnic.....biggrin.gif
deceneu32
Alea noi cat au fost?Patru milioane bucata?
hathazy
4.7 mil bucata............pana mea... dry.gif
STORMTROOPER
P eun topic, cu ceva vreme in urma spuneam ca mi-am achizitionat o planetara Glenzer cu 285 ron. Sincer nu mi se pare o avere, si pina la acest moment isi merita toti banii.
deceneu32
Deci atat este o planetara noua de uzina! mad.gif Zici ca celelalte nu te-au tinut decat doua luni?
kog
Glenzer nu e uzina. E o firma ce face planetare si cica sunt foarte bune
STORMTROOPER
si cica erau aceeasi fabrica care echipau renault 12/dacia 1300 cu planetare in urma cu vre-o 30 si ceva de ani, dar ce mai conteaza.
deceneu32
QUOTE(kog @ 1 Jul 2009, 19:09)
Glenzer nu e uzina. E o firma ce face planetare si cica sunt foarte bune
*


Lasa,domnule ca stiu!De-astea am si eu pe Dacia mea din 1970.Si se scrie corect GLAENTZER.
Eu ma refeream la planetarele de 4,7 milioane ale lui hathazy.

1 Jul 2009, 21:18:
QUOTE(STORMTROOPER @ 1 Jul 2009, 21:00)
si cica erau aceeasi fabrica care echipau renault 12/dacia 1300 cu planetare in urma cu vre-o 30 si ceva de ani, dar ce mai conteaza.
*


Dacia 1300 frantuzoaica a avut mai multe tipuri de planetare.
1969-1972:BED,cu cuplaj cardanic neprotejat spre roata
1973-1974:BED,cu cuplaj cardanic protejat cu burduf de cauciuc spre roata
dupa 1975:GLAENZER,cu tripoda etansa spre roata,
Planetarele GLAENTZER s-au fabricat in doua variante.Unele au tripoda dinspre CV triunghiulara(tripoda codificata GI69),altele au tripoda rotunda spre CV dar nu-mi amintesc codul.
hathazy
bun am inteles tipurile.....dar daca le rectific o sa tina ceva....? blink.gif ....poate is eu sofer prost dar "nu ii dau in gura la masina" nu fac burn out-uri am grija de ea....daca nu bat i curbe bat in marsarier.....nush ce sa zic.....am dat 9,4 mil pe doua(nu-s normal) cu 2 ani garantie...baietii de acolo mi-au spus ca ce pana mea fac cu ele ?il foloses pe tractor?sau saturat si aia de mine.....
deceneu32
Daca le rectifici?Tin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.