Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o mica problema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adrianadrian
buna,am si eu o problema cu dacia mea 1310 break...astazi am scimbat pe partea drapta fata capatul de bara(l-am schimbat la tzara)dupa ce am parcat masina am constatat ca rotile imi stau un V...de ce oare..sa nu fi dat tot atatea filele?ce as putea sa ii fac? sa mai strang vreun filet sau juma? si inainte erau un pic in V da parca acum e mai accentuat....
vladut88
ori te apuci la reglat cu ata ruleta metru ori mergi si reglezi directia computerizat ,dar sa nu ai jocuri
nelutzu'
Trebuia sa numeri turele la cea veche cand ai scos-o si sa o pui pe cea noua ca sa fie aceeasi distanta.Daca nu vrei sa te duci la service o poti regla cu ata cum spunea si vladut88.
vladut88
QUOTE(nelutzu' @ 27 Jun 2009, 21:30)
Trebuia sa numeri turele la cea veche cand ai scos-o si sa o pui pe cea noua ca sa fie aceeasi distanta.Daca nu vrei sa te duci la service o poti regla cu ata cum spunea si vladut88.
*


sincer poti numara cat vrei eu stiu ca am lucrat la reglat directii si o bieleta noua nu este niciodata la fel ca cea veche un mm este foarte mult credema ,iar daca bieleta e de asam etc e dezastru am vazut si diferenta de 1cm lungime intre bielete asam regleazo aia daca poti dupa filete
$$ilvviu
Vezi ca sunt service-uri unde se regleaza geometria.
Lasati ata sau metru, ce naiba?
adrianadrian
am numarat turele erau 22...am sa vad ce o sa fac...ms de sfaturi
Lunaticul
QUOTE(vladut88 @ 27 Jun 2009, 21:46)
sincer poti numara cat vrei eu stiu ca am lucrat la reglat directii si o bieleta noua nu este niciodata la fel ca cea veche un mm este foarte mult credema ,iar daca bieleta e de asam etc e dezastru am vazut si diferenta de 1cm lungime intre bielete asam regleazo aia daca poti dupa filete
*




Vladut88, daca ai lucrat la reglat directii, stii sigur cum se manifesta masina in momentul in care este derglat un anumit unghi. Am urmatoarea problema: cauciucurile nu se uzeaza neuniform, daca tin volanul in pozitia neutra masina merge drept. In momentul in care ii dau drumul, volanul se duce singur spre dreapta cam 10 grade, si, evident, si masina se duce spre acostament. Pentru a vira la dreapta trebuie sa depun un efort mult mai mic decat cel necesar virajului la stanga. Crezi ca un reglaj de unghiuri m-ar scapa de problema ? Intreb pentru ca nu e tocmai ieftin reglajul si nu as vrea sa dau banii fara sa simt vre-o diferenta.
Exista reglaje speciale, pentru a face directia sa mearga mai usor ?
vladut88
QUOTE(Lunaticul @ 28 Jun 2009, 10:34)
Vladut88, daca ai lucrat la reglat directii, stii sigur cum se manifesta masina in momentul in care este derglat un anumit unghi. Am urmatoarea problema: cauciucurile nu se uzeaza neuniform, daca tin volanul in pozitia neutra masina merge drept. In momentul in care ii dau drumul, volanul se duce singur spre dreapta cam 10 grade, si, evident, si masina se duce spre acostament. Pentru a vira la dreapta trebuie sa depun un efort mult mai mic decat cel necesar virajului la stanga. Crezi ca un reglaj de unghiuri m-ar scapa de problema ? Intreb pentru ca nu e tocmai ieftin reglajul si nu as vrea sa dau banii fara sa simt vre-o diferenta.
Exista reglaje speciale, pentru a face directia sa mearga mai usor ?
*


in primul rand verifica sa nu ai jocuri nici macar in crucea de la ax la volan dupa aia mergi la reglat directii si ti-o rezolva la dacie berlina in general se regleaza 2 unghiuri
unghiul de fuga (din tiranti asta se regleaza primul ) si semiconvergenta (din bieletele de directie) iar al 3 este unghiul de cadere acesta se regleaza din acea bara reglabila dintre semilonjeroane iar daca este mare diferenta masina se va duce la un atelier de tinichigerie unde exista rampa de tras lonjeroane
verifica jocurile si dute dupa aia la reglat directii si sigur nu vei avea probleme de preferat la un service care are camere pt toate 4 rotile nu numai cele din fata si in spate cu ata si sa aiba program special pt fiecare tip de masina cu ala faci treaba aici un reglat directii pe asemenea aparat la dacie berlina e 50 lei
adrianadrian
am rezolvat,se poate inchide.....a fost greseala mea am dat cu un filet mai putin....
SSilent
de obicei masina trage stanga / dreapta din cauza presiunii neuniforme din cauciucuri, nu trebuie sa va apucati s-o demontati, prima data verificati presiunea, si atunci cand verificati asigurati-va sa aveti distributie egala de mase in masina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.