Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutati-ma va rog, am o dilema!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
mickey_nr1sol
De ceva timp imi caut jante pentru masina si am gasit dar nu ma pot hotara. care credeti ca vin mai dine pe culoarea asta? eu ziceam ca unele cu negru. Cine se pricepe cu programul ala sa-mi puna jantele astea pe masina sa vad si eu cum ar veni va rog sa ma ajutati. Multumesc!
nenestean
mai bine intrebai aici -> http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=134944&hl=jante
romanvs
Daca vrei o opinie,eu unul,le-as alege pe cele din poza nr.2.
Dar fiecare cu gustul lui,mie imi plac in general jantele cu multe spite.
Eu am asa ceva:[attachmentid=1627534355]
mickey_nr1sol
Pai da p alea le-as fi vrut si eu arata mul mai frumos in realitate dar nu am gasit pe 14. Dar ma gandeam ca alea cu negru s-ar potrivi mai bine la culoarea masinii mele
Vladd
asa ceva am eu:
cristio_79
Si eu tot pe cele din poza 2 as merge. Am vazut o Solenza cu jante foarte asemanatoare cu cele din poza si aratau foarte bine.
puiu82
Cele din poza 2,dar daca gasesti cu interiorul negru.......codul era km 883,parca.....
Bafta!
mickey_nr1sol
In sfarsit mi-am luat jante, sunt KM R14 6j, acum mai astept sa gasesc si cauciucuri 185/55/14. O sa va prezint si eu solenza mea dar cand o sa fie gata asa cum mi-am propus sa o fac. Pentru doritori jantele le-am luat de la un magazin de pe bd. Basarabia Bucuresti pe langa stadion, pe R13 190 lei janta si pe R14 230lei.
adimaridum
Ca sa dea si mai bine cu jantele alea eu zic sa te duci la un vopsitor bun sa-ti refaca aripa aia care e cu totul si cu totul alta culoare,daca nu sti nici unul iti pot recomanda eu pe cineva..
Vladd
QUOTE(mickey_nr1sol @ 30 Jun 2009, 11:30)
In sfarsit mi-am luat jante, sunt KM R14 6j, acum mai astept sa gasesc si cauciucuri 185/55/14. O sa va prezint si eu solenza mea dar cand o sa fie gata asa cum mi-am propus sa o fac. Pentru doritori jantele le-am luat de la un magazin de pe bd. Basarabia Bucuresti pe langa stadion, pe R13 190 lei janta si pe R14 230lei.
*


frumoase jante, dar sa ai grija cu ele ca sunt prost calitativ.
mickey_nr1sol
adimaridum am vaz si eu dar asa au cumparat masina, vopsitor bun si ieftin am si eu dar deocamdata o sa ramana asa. Sasti ca nu prea se vade cu ochiul liber diferenta de coloare depinde de pozitie. Vladd nu e neaparat sa dai cu ele in gropi si la cat de mult merg eu cu masina asta nu cred ca o sa am probleme. Majoritatea membrilor au KM si nu prea i-am auzit sa aiba probleme cu ele, depinde de stilul de condus.
onu90
salutare.am o solenza clima cu jante stock pe 13'' si gume 165/70 r13 si as vrea sa-i pun niste jante pe 14''.desi sunt noi ma gandesc ca gumele actuale nu se potrivesc (sau ating) deci trebuie sa le schimb.ce cauciucuri s-ar potrivi mai bine fara sa imi atinga? eu ma gandeam la 165/65 r14 care sunt pe scala...ar atinge cu astea? ce ziceti?
mickey_nr1sol
Nu iti ating dar daca tot iti iei jante ia-ti si niste cauciucuri mai calumea. Eu am jante pe 14 cu cauciucuri 185/55/14 si nu imi ating deloc si am avut si 4 persoane in spate. Se vede mai frumos cu niste cauciucuri cu talon mic si late.
andr3y_yoo
QUOTE(onu90 @ 20 Aug 2009, 16:37)
salutare.am o solenza clima cu jante stock pe 13'' si gume 165/70 r13 si as vrea sa-i pun niste jante pe 14''.desi sunt noi ma gandesc ca gumele actuale nu se potrivesc (sau ating)  deci trebuie sa le schimb.ce cauciucuri s-ar potrivi mai bine fara sa imi atinga? eu ma gandeam la 165/65 r14 care sunt pe scala...ar atinge cu astea? ce ziceti?
*


un 185/55/r14 ar da bine
eu am 195/50/r15 wub.gif
onu90
revin cu o intrebare.merge sa pun jante pe 14'' la gumele care le am acum(165/70 r13) pana mai strang niste monetar sa iau si cauciucuri potrivite? sau nu incap?
andr3y_yoo
QUOTE(onu90 @ 21 Aug 2009, 16:00)
revin cu o intrebare.merge sa pun jante pe 14'' la gumele care le am acum(165/70 r13) pana mai strang niste monetar sa iau si cauciucuri potrivite? sau nu incap?
*


radmasa.gif
nu incap doh.gif
mickey_nr1sol
Pai daca ai cauciucuri pe 13 de unde sa sa incapa pe jante de 14 care sunt mai mari?
dj_sweat
Si eu caut dar sunt putine variante la bani putini:
pe 14 merge o janta de 6j (75 euro bucata) cu un cauciuc de 185 60 (o anvelopa de 200 - 300 ron bucata)
iar pe 15 merge o janta de 6.5j cu un cauciuc de 195 50 (o anvelopa de 300 - 400 ron bucata)
pe 16 deja este prea mic balonul, am vazut pe viu, sunt ok dar periculoase la trotuare borduri sina tramvai etc...
Ceva bun sub 2000 ron toate noi nu prea gasesc...
andr3y_yoo
QUOTE(dj_sweat @ 24 Sep 2009, 15:52)
Ceva bun sub 2000 ron toate noi nu prea gasesc...
*


eo am dat 1800 pe toate + multe negocieri cu omu
sau vrei sa zici ca nus bune???!! mad.gif
TheElfs
http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html
aici se poate calcula tipul de anvelopa care se poate pune in locul celei existente sau indicate de producator
adica la slz in talon apare 165/65R14 se poate pune de ex 185/60R14. diferenta in procente sa nu fie mai mare de + / - 2.5%
ar fi util daca cineva ar avea adresa de web cu schimbarea jentilor pe masina. am vazut odata la cineva ca se butona pe net cu asa ceva... biggrin.gif
dj_sweat
Link:
borbet
oz
dotz

1800 ron este ok daca sunt noi, si jantele si anvelopele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.