Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suna degeaba
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
alin12
salut.
Am o alarma thunder si de la o bucata de vreme cam suna degeaba. Alarma nu are senzor de perimetru. Are senzor de soc cu 2 nivele. Cam de 3-4 ori pe zi suna primul nivel (5 secunde), asta in conditiile in care sunt sigur ca nu se trage cu tunu, nu trec pisici catei si alte animale, nu se joaca copii, nu ploua, ci e perfecta liniste.
Aceasi problema am constatat-o si la masina tatalui meu care e dotata cu acelasi model de alarma.
Singura explicatie care imi vine in minte e caldura prea mare care poate o afectat senzorul de soc. blink.gif
p.s. sensibilitatea senzorului e reglata la o valoare destul de mica.
Ce parere aveti?
AudioCarCenter
Se poate sa fie si de la caldura depinde unde este montat senzorul de soc.Incearca sa refaci reglajul la senzorul de soc si sa vezi cum se comporta dupa aceea.
alin12
In sfarsit mi-a raspuns cineva, ma gandeam sa mut topicul in alta parte. Senzorul de soc este asezat in stanga volanului, in compartiment cu sigurantele. I-am tot reglat, sensibilitatea din ce in ce mai mica, dar tot suna cate o data, fara sa se intample nimic.
tester
daca senzorul e montat undeva pe un plastic in bord sa stii ca bordul mai pocneste de la variatie de caldura astfel senzorul isi face meseria. cel mai bine ii cauti alt loc sau il faci mai putin sensibil.
logan1.5dci
Si la mine face la fel. Alarma cu pager, diesel audio.
Mie mi se pare un avantaj, ca suna o data, nu te ciocane. Atunci poti sa iesi si sa pui masina la umbra daca vrei. Am impresia ca chiar asta avertizeaza, cresterea temperaturii din habitaclu, cu toate ca nu am gasit in prospect, din timp ce suna o singura data.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.