Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum Mare!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bylexus
Se poate sa am un consum mare datorita discului de ambreiaj? (de mentionat: imi prinde sus... si se tureaza foarte repede masina pana trebuie sa schimb treapta... ajung foarte usor la 3000 de turatii... cam dupa 2sec...)

De aceea ma gandesc ca se poate sa am consum ridicat de carburant. Parca "motorul trage in gol", probabil.

Imi puteti explica, va rog... rolleyes.gif
ydaniel
uzura discului de mabreiaj poate fi o cauza.
Sorin_18
daca motorul se tureaza si masina nu prinde viteza,este ambrajul
Mr_Devil83
si cam ce viteza ai la alea 3000 de ture ?

Hai ma lexus, tu nu-ti dai seama daca patineaza au ba ambreajul?
vladut88
baga a5 si incearca sa pleci de pe loc si daca urca motoru in ture si masina nu misca ii gata ambreiaju ,sau tragi frana de mana si incerci sa pleci de pe loc
Mr_Devil83
si daca plec de pe loc cu frana de mana inseamna ca?????
Sorin_18
cel mai bine baga ``baga picioru-n ea`` si vezi daca masina are sprint,daca doar se tureaza motorul,e clar trebuie schimbat ambreajul!Mr_Devil83 dupa turatie ne putem insela,tinand cond ca nu stim tipul de cutie
cosminflorin87
am avut aceleasi probleme si eu ca si tine, doar ca in plus tremura masina foarte tare si nu avea putere sub 3000 de ture. Am schimbat carburator, semering de palier, pompa de ulei, rulment de presiune si disc de ambreiaj si acum merge struna
bylexus
Nu-mi merge vitezometrul.. doar turometrul....
Trage ea saraca... dar parca putin in gol.... turatiile nu-s direct proportionale cu viteza, asa o simt.
Mr_Devil83
Io is aproape convins ca inca nu stii ce zgomote face motorul de dacie cand urca in ture.
Sorin_18
cel mai bine roaga pe cineva in care ai incredere si se pricepe cat de cat,sa mearga cu ea si sa isi dea o parere
dgdgaby
daca vrei sa vezi daca tine ambreiajul

pleaca cu demaraj puternic dupa loc

turezi si dai drumul mai violent la ambreiaj
daca scartaie rau inseamna ca tine
daca pleaca usor inseamna ca este dusa placa de presiune(ea tine presiune pe disc)

si eu am avut problema asta dar nu mai vroia deloc in a doua daca vroiai sa cresti in ture mai mult scapa
PH-06-BOA
In a 4-a daca bagi , turezi motorul la vreo 3000 si dai drumu' la ambreiaj, ca si cum ai vrea sa pleci mai sportiv. Dupa eliberare totala, motorul continua sa stea turat (chiar si fara frana trasa, daca-i dus rau). E discul uzat, sau placa sparta (soarele crapat). Nu tine mult, ca se infierbanta tare, si arzi simeringul de la priza. Uita-te pe fereastra de punere la punct , se vede discul. Daca ferodourilor nu li se mai vad intreruperile si arata ca doua garnituri, sau grosimea totala a discului nu depaseste 6mm, e discul uzat. In ciuda unora, baga-i pene (6 buc.) de clingherit, si mai mergi un an.
bylexus
Am sa vorbesc cu un mecanic pe care-l cunosc... sper sa fie ieftin...
Daca nu schimb masina vara asta, ii bag si instalatie pe gaz si o pun toata la punct.
Se merita?
Hacker
Investitia nu se merita, dar daca nu ai ceva mai bun, e un inceput. Din cate spui tu, pe tine nu te intereseaza daca ai discul uzat, ci daca e posibil sa consume mai mult. Pai daca masina se tureaza in gol, iar tu o calci ca sa iti satisfaci nevoia de viteza, automat exista o risipa de energie, si de aici un consum mai mare. Clar. Rezolva problema ambreiajului si nu o sa mai fie o problema consumul..

Succes.....
bylexus
QUOTE(Hacker @ 29 Jun 2009, 22:33)
Investitia nu se merita, dar daca nu ai ceva mai bun, e un inceput. Din cate spui tu, pe tine nu te intereseaza daca ai discul uzat, ci daca e posibil sa consume mai mult. Pai daca masina se tureaza in gol, iar tu o calci ca sa iti satisfaci nevoia de viteza, automat exista o risipa de energie, si de aici un consum mai mare. Clar. Rezolva problema ambreiajului si nu o sa mai fie o problema consumul..

Succes.....
*



Se renteaza instalatia pe gaz daca mai tin masina 4 5 ani si in toti acesti ani voi face circa 70.000 km din care 50.000 in oras????

Sunt intre ciocan si nicovala...

Instalatia sa zicem ca ma costa 18 milioane.... -de banii astia pot circula 4500 km - 5000 km pe benzina.
Oare nu renteaza?Eu sunt de parere ca ar renta... 5000 km se duc in 4 luni...
Mr_Devil83
ma da cum faci tu 1200km/luna cu benzina de 2,5milioane? La un consum mediu de 7% ca tot te plangi tu ca iti mananca mult iasa vreo 3,5milioane benzina consumata. Cam cu 1 milion mai mult decat ai zis tu ca bagi benzina pe topicul de la cafenea unde nu esti lamurit ce masina sa-ti iei.

18mil o instalatie gpl pentru o masina pe carburatie cu motor mic? Miram-as. Poate vreo 8-10 mil.

De ce naiba am sentimentul ca ne vinzi gogosi?
gabriel19
18 mil gpl? blink.gif nou e 800 ron si la 300 ron gasesti instalatie gpl la mana a2-a buna cu tot cu omologare. iti zic petntru ca ma intereseaza si pe mine si asa am gasit. Cat despre pus la punct... sunt multe de pus la punct la o dacie...daca merge bine si rezolvi problema cu ambreiaju si o sa fie ok zic eu. ca sa nu bagi bani in ea prea multi tinanad cont si de criza biggrin.gif si la mine e dus ambreiaju dar nu se tureaza in gol, doar k nu mai pot pleca cu scart de pe loc cu rotile drepte, doar in curba scartaie ceva, ceva, dar nu o fac pana nu moare de tot biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.