Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: antena
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
LA Solenza antena se desface ca si la Dacia clasica? Adica se desrubeaza? De ce intreb? Am trecut pe sub un copac si acum e stramba din articulatia aia de cauciuc si cred ca s-a rupt de acolo. Radio merge, dar vreau sa vad daca merge cu cablul pana la antena sau foloseste si antena propriu-zisa?
Valy90
Da, se desurubeaza smile.gif
shake
este adevarat ca cea de logan este mai "lunga" ? daca da se potrivesc la filet? smile.gif
C@talin
e mai lunga la logan wink.gif da nu conteaza cred clunguimea aici
augustin87r
LA mine se pare ca a fost inlocuita cu alt tip de antena. A fost indesata in filet si lipta cu super glue probabil. Am scos batul propriu zis care era oxidat in locul unde facea contact cu montura de pe planseu si nu vad nici o deosebire in receptie. Deci ascult radio fara antena propriu - zisa, de asta e extrem de enervant sa pierd postul cand ma departez la maxim 10 km de oras....
Am deschis si topic la bursa despre cumparat antena ca in magazine nu stiu daca este ca cea de Solenza.....
Maskatu
Eu am schimbat "bățul", inclusiv căpăcelul acela. A costat cam 15-20 de lei parcă. Cablul nu l-am schimbat pentru că nu aș vedea rostul în asta. Mă gândeam să pun antenă exterioară de solenza sau logan, dar la logan e mult prea mare. Recepția nu este grozavă dar este ok. Curios cum sunt acele receptoare "digitale" care funcționează alimentate la 12 v. Ca și prindere la super nova , trebuie să desfaci partea din față a plafonului. La solenza bănuiesc că accesul este mult mai ușor datorită luminii din plafon. Și apoi antena este prinsă cu un șurub de 10 parcă. Când am schimbat antenă, am pus silicon de jur împrejurul tălpii pe plafon , ca să nu am surprize cu APA.
augustin87r
ce capacel ai schimbat? Eu trebuie sa schimb batul + montura in care vine batul, care montura e prinsa cu un surub de 8 parca in planseu. Accesul e intr-adevar usor, sub lampa... Nu aveai antena sau de ce zici `Mă gândeam să pun antenă exterioară de solenza sau logan` ? Ai găsit tot ansamblul (fără cablu) cu 20 de lei?
solenzaxjg
Omule nu ii usor so desprinzi iti zic eu ca asa am patit si eu dar la mine so destrans numa asa greu prinzi de surubul ala ca nu intra Teul
augustin87r
ce sa nu fie usor de desprins. LA Solenza accesul la antena e usor. Eu am schimbat totul cu o antena din Carrefour....
Maskatu
QUOTE(solenzaxjg @ 14 Oct 2009, 17:54)
Omule nu ii usor so desprinzi iti zic eu ca asa am patit si eu dar la mine so destrans numa asa greu prinzi de surubul ala ca nu intra Teul
*


La super nova trebuie sa desfaci oglinda retrovizoare + parasolarele, iar la solenza daca nu ma insel, poti avea acces la surubul ( de 10 parca) care tine antena prinsa de plafon, scotand plafoniera, bagi cheia pe acolo. Ai grija cand o strangi la loc sa fie dreapta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.