Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consuma uleiul ca pe apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch
salutari

am o nelamurire.

folosesc ulei 10W40, dar il haleste ca pe apa. nu-mi explic cum, pt ca nu scoate fum albastru. ma uit de multe ori si la plecare si in mers in retrovizoare, sau daca am durm liber chiar scot capu pe geam, la foje, nu scoate fum de ulei, nu scoate deloc.

de pierdut nu pierde, nu se vede nici in scut, nici pe jos nici pe la etansari, nimic.

si cu toate astea, in 800km a halit 1 L. dupa 4-500km de la completare, e jumate pe joja la rece si pe minim la cald.

nu se umezesc de ulei, chiar nu-mi explic ce se intampla, unde drk se duce asa repede.

pt ca se duce asa repede folosesc ulei Petrom ca nu e scump litrul.

si chiar nu as vrea sa bag aditivi sau ulei mai scump acum pana nu fac segmentare.

totusi, sa fac un schimb cu un elf 20W50?


ceva idei va rog ca incep sa umblu nu cu bidonul de 1L dupa mine ci cu 4L.
krapcarasu
fiind semisintetic nu arde ca un mineral, pune o foaie la teava sa vezi daca arunca; daca ai furtunasul ala de la capac sub masina il scuipa pe acolo
tzepesch
nu am furtunul tras sub masina. eu nu fac porcaria asta. prefer sa consume decat sa umplu aeru de gaze aiurea. basca ca am si filtru epurator.

intre 20W50 Elf Sporti si Mobil1 Super ce-mi recomandati? ambele pana in 60Lei / 4L ?


vad ca a disparut postul cu Uleiuri. mi-ar fi fost f util acum.
Ov
parerea mea e ca 10w40 e MULT prea subtire pt motorul de dacie.

n-a disparut nicaieri topicul despre uleiuri. Uite-l aici http://www.daciaclub.ro/Totusi-care-e-cel-...acie-t4857.html
argon
QUOTE(tzepesch @ 30 Jun 2009, 11:33)
folosesc ulei 10W40, dar il haleste ca pe apa.
*




deci pana acum iti consuma apa..., acu consuma si ulei, motor de motor, ce mai radmasa.gif merge Dacia linistit cu 5w40, cu 10w40 la 150.000 km nu completam intre schimburi, ai motorul varza, ori pe la supape, si schimbi doar ghidurile.
ydaniel
recomand aral20w50:)
tzepesch
ori tu esti dus rau cu pluta! era expreisia "ca pe apa". se pare ca nici ata lucru nu stii sau faci pe "desteptu". fi cu altii, nu cu mine!

de cate ori te-am invitat politicos sa nu-ti mai faci prezenta pe topicurile mele daca nu ai ceva UTIL de spus???

ok, hai papapapapa

ps: nu-mi consuma deloc antigel!

<span class='edit'>30 Jun 2009, 14:41:</span>
QUOTE(ydaniel @ 30 Jun 2009, 14:08)
recomand aral20w50:)
*




ai de unde sa-mi faci rost? si totusi de ce Aral si nu Valvoline de ex, sau Elf, sau Castrol...
cristianrobert
eu am bagat castrol magnatec 15w40 si vad ca nu maninca din el
ydaniel
am de unde;)
pt ca aral e mai bun:)
la cora e cam 86lei/4l:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.