Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intra in vigoare formularul de constatare amiabila
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
george_scala_2004
Intra in vigoare formularul de constatare amiabila in caz de accident rutier

De miercuri, soferii scapa de orele de asteptare la politie pentru constatarea accidentelor auto usoare, pentru ca pot merge direct la asigurator.

Decizia este valabila in cazul accidentelor in care sunt implicate doar doua masini, iar soferii se inteleg asupra daunelor, transmite Realitatea TV.

"Formularul de constatare amiabila este documentul prin care se vor solutiona accidentele de circulatie in care au fost implicate doua vehicule, urmate de pagube materiale si fara victime", a precizat Constantin Buzoianu, vicepresedinte CSA.

"Aceasta procedura este o optiune, nu este o obligatie. Speram ca in cazul in care tot mai multi conducatori de vehicule care sunt implicate in astfel de evenimente rutiere apeleaza la societatile de asigurare, politia rutiera sa-si canalizeze eforturile catre alte activitati", a declarat Paul Toma, comisar Politia Rutiera Romana.

De la 1 iulie, soferii vor primi anexat la incheierea politelor de asigurare formularul de constatare amiabila.

In cazul in care cei doi soferi implicati in accident nu ajung la o intelegere, revine atunci politistilor sarcina sa faca dreptate, ca si pana acum.

http://www.ziare.com/Intra_in_vigoare_form..._ru-804840.html

http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...d=547&Itemid=38
Avani
Sa vezi acum fraude pe RCA.

Mie nu mi se pare deloc ok masura asta. Exemple sunt o gramada, mai mult de atat, noi nu suntem o natie de oameni corecti. Suntem mistocari, smecherasi, rupti in figuri, furaciosi, impostori.. etc, astfel ca o lege de natura asta, nu are cum sa aduca ceva bun.

Sa presupunem ca sunt rupt de beat si intru cu masina intr-unul cu o dacie 1310. Eu sunt mandru posesor de SUV cu CASCO. Il fac praf pe ala cu dacia, dar ma inteleg cu el, ca deh, am bani si ii cumpar alta dacie.. mai buna poate.

Desi am fost rupt de beat, lucru ce se pedepseste chiar si cu inchisoarea, eu scap, ca am banuti si ii dau lu' ala pagubitul. Masina mi-o fac ca am CASCO, pentru ce dracu' il platesc daca nu il folosesc.

Ce se va intampla in viitor ? .. Asiguratorii vor scumpi in continuare ca-n draci RCA-urile. Vor ajunge inevitabil ca preturile de "afara".
O gramada de soferi vor ramane cu permisele in buzunar, cand stiu sigur ca au calcat pe bec, existand riscul de a provoca alte evenimente rutiere.
DannyY
"ma inteleg cu el, ca deh, am bani si ii cumpar alta dacie.. mai buna poate"

Pai vezi? Faci o fapta buna: participi la innoirea parcului auto
Dar si la economia nationala, ca alcoolul e plin de accize.

radmasa.gif



Dar sunt de absolut aceeasi parere cu tine. Va fi foarte interesant...
murfi
Avani, nu inteleg exemplul tau. De ce nu ar putea face acelasi lucru trecand pe la politie?

Cei care vor incerca sa minta in declaratie se expun la aceleasi consecinte ca si inainte de a se lua aceasta decizie. Daca siguratorul are cea mai mica indoiala ca accidentul nu a avut loc conform declaratie nu-ti va repara masina si va sesiza politia.
M i h a i
QUOTE(george_scala_2004 @ 1 Jul 2009, 12:06)
In cazul in care cei doi soferi implicati in accident nu ajung la o intelegere, revine atunci politistilor sarcina sa faca dreptate, ca si pana acum.
*



radmasa.gif Cu cine sa ajungi la intelegere??Suntem o natie foarte intelegatoare...poate eu vreau sa merg la politie ca am o vaga banuiala ca ala de a intrat in mine este baut...o porcarie..sa vezi fraude....

le : asiguratorul pune fiola? in cat timp trebuie sa te prezinti?
Avani
QUOTE(murfi @ 1 Jul 2009, 12:53)
Avani, nu inteleg exemplul tau. De ce nu ar putea face acelasi lucru trecand pe la politie?

*



Trateaza exemplul dat de mine. Daca se merge la politie, eu, raman fara permis si chiar se poate incepe o urmarire penala, daca depases 0.8 la mie.

Intr-un top facut de politie, cele mai multe accidente se produc datorita pietonilor. Locul doi urmand a fi ocupat de cei care nu acorda prioritate. In cazul acesta, daca mergi la politie pentru un eveniment rutier ce s-a soldat din cauza unui sofer ce nu a acordat prioritate de trecere, acesta va ramane fara permis vreo 60 zile + amenda.
Cu noua lege, cel vinovat va plati doar o atentie celui nevinovat, doar ca sa nu mearga la politie.

Berbecu' ala vinovat, va iesi a doua zi cu acealasi tupeu. Fapta lui va ramane NEPEDEPSITA !!!.. desi a incalcat flagrant legea.

@murfi: scenarii sunt multe.


Toata chestia nasoala este ca, desi se pare ca ies in castig ambii conducatori implicati in accident, au de pierdut aia care poate vor avea de-a face din nou cu vinovatii de accidente, pentru ca ala caruia trebuia sa i se suspende permisul, poate conduce fara grija si a doua zi.
b64chr
Ma voi pe ce lume traiti? De cativa ani buni, politistul nu mai merge la masini sa constate daunele, ii intreaba pe cei implicati. Chiar nu inteleg despre ce fraude vorbiti, care se vor putea face dar inainte nu se putea.
Si despre alcool, cine se stia baut astepta 24ore si se ducea dupa aia.

Marele avantaj este ca nu o sa mai pierzi ore bune la politie, degeaba. Nu vreau sa va spun ce bine mi-a fost cand mergeam de la Bucuresti la Timisoara, si a trebuit sa-mi pierd 5 ore in Sibiu, fiindca s-a gandit unul sa ma pupe putin in fund.

Avani, poate n-ai avea aceeasi parere daca te-ar tampona unul usor in Bucuresti, prin decembrie, cand da prima zapada. Sa-mi spui si mie cum a fost la politie.
vijelie
Cu sanctionarea vinovatului cum ramane?
LE Cine nu stie sa circule pe zapada intr-o tara cu clima temperat-continentala, sa ia taxiul.
Avani
@b64chr: noiembrie 2008, suspendare permis 60 zile, dat reexaminare, primit amenda. Luat o zi din concediu pentru timpul de la politie & asigurator. Am fost vinovat, am platit.

Acum mai nasol este ca vinovatii vor plati doar bani si .. atat (@vijelie), nu mai sunt trasi la raspundere sub nicio forma, nemafiind implicata politia, cine poate sanctiona vinovatul ?!?
einstein1984
QUOTE(MHY @ 1 Jul 2009, 12:55)
radmasa.gif  Cu cine sa ajungi la intelegere??Suntem o natie foarte intelegatoare...poate eu vreau sa merg la politie ca am o vaga banuiala ca ala de a intrat in mine este baut...o porcarie..sa vezi fraude....

le : asiguratorul pune fiola? in cat timp trebuie sa te prezinti?
*


Si daca vinovatul e baut, tu nu te mai poti folosi de RCA-ul lui, trebuite sa-ti dea el banii. Deci nu e chiar in interesul tau sa-l duci la politie.
Pana acum, chiar daca te rpezentai dupa 8 ore de la accident la politie, te testa pasiv cu etilotestul (nu mai suflai in mustiuc, doar ti-l baga pe sub nas). Se ducea orice urma de bautura pana atunci.
Avani, daca vrei sa ramana alalat fara permis, nu semnezi formularul, suni la 112 daca vrea sa plece, etc. Faci 2 -3 poze masinii si propietarului si asta e.
Avani
@b64chr: am fost si victima intr-un accident. Am mers linistiti la politie, desi ala a vrut sa se inteleaga cu mine, cum ca-mi da nu stiu ce bani cu conditia sa nu ne mai prezentam la politie. Nici nu am vrut sa aud de asa ceva. Era cu o zi inainte de Paste !!!.. deci iti dai seama, cat chef aveam sa merg la politie. Chiar daca era legea asta in vigoare atunci, tot as fi mers la politie, numai sa vad eu ca ala vinovat, este sanctionat/penalizat. Faptul ca se ajunge la "mica intelegere" prin debarasarea unei sume, nu consider ca vinovatul a fost tras la raspundere pe deplin

""" Mi-as lua cea mai ieftina masina, as pandi locurile cu vizibilitate redusa unde am eu prioritate si cand vad ca vine vreunul cu masina peste 30.000 euro, ies in fata... facem accident, eu ma aleg cu banuti de la domnu' care nu vrea sa ramana fara permis.. si .. toata lumea e multumita. Peste 3 luni de astfel de practici imi deschid SRL. """

ps: partea intr """ este un pamflet si trebuie tratat ca atare.
b64chr
@vijelie: nu stiu ce ai inteles tu despre mersul pe zapada, eu stiu din proprie experienta ca atunci cand da prima zapada se produc o groaza de accidente usoare, in Bucuresti cel putin, si pierzi o zi intreaga la politie.
In ce priveste pedepsirea vinovatilor, din ce stiu eu asiguratorii sunt obligati sa trimita declaratiile celor implicati la politie, iar politia stabileste eventuale sanctiuni.
vijelie
Nu se trimite nimic la politie.
Divergentele de opinii se rezolva intr-o (viitoare) Comisie de Mediere, apoi in instanta...
DannyY
"Victima" se va transforma in unele cazuri in santajist: " Nu dai banu', neacordare de prioritate. Dai banu', gasim altceva".
Asta daca nu-l ia mai intai la bataie pe "vinovat".

Mai sunt si cazurile in care ala vinovat nu stie ca e vinovat...poate astepta prioritate din dreapta...

Constatarea amiabila e un lucru bun in orice colt al Europei civilizate. Dar aia accepta ca timpul nu se intoarce si isi strang mana dupa ce s-au tamponat.
La noi... e o alta lume... intai trebuie sa se bata, dupa aia sa se inteleaga.

E bine ca putem inca sa mergem la politie daca "nu ne intelegem". Ceea ce cred ca voi face daca doamne-fereste.
vijelie
Pana una alta, nici OUG 195, nici Regulamentul nu s-au schimbat, deci...
murfi
pe cel vinovat o sa-l penalizeze asigurarea si o sa-l costa 1000 de euro RCA-ul si 3000 de euro casco-ul pentru o dacie dupa ce a avut 2-3 accidente din vina lui.
vijelie
Zau? Unde scrie asta?
nairam
Io ma ingrozesc de urmatoarea situatie: Idiotu care doamne fereste ma loveste nu isi recunoaste vina si nici nu vrea sa mearga la politie ca deh nu mai trebuie.... Si sustine sus si tare ca el are dreptate. Ca sa nu spun ca poate dai de unu cu gura mare care isi chiama tot tribu si sa vezi atunci reparatii nene pe banii societatii la care am casco... sa-si recupereze ei banii de la trib.... Dar daca membru Tribului nu recunoaste ca a fost acolo pentru ca el are "martori" ca era in alta parte ?..... Ce te faci?
Concluzia: de acum in colo .... Traiasca CASCO Sa se descurce ei.....

Edit Later:
Asta se intampla si pana acum dar parca mai media si politistu un pic... E drept ca stateai la coada dar mai aveai ceva sanse la "dreptate"
DannyY
Cine sau ce te impiedica sa te duci singur la Politie?

BZN
Niste informatii detaliate se gasesc aici; http://www.sfin.ro/articol_16836/totul_des...e_accident.html

Am facut niste selectii:

Procedura se aplică numai când sunt îndeplinite concomitent următoarele condiții:
• s-a produs un accident rutier doar cu pagube materiale (fără vătămări corporale);
• în care sunt implicate maximum două vehicule, care dețin RCA valabil la data producerii accidentului;
• accidentul are loc pe teritoriul României;
nu a fost comisă o infracțiune prevăzută de Codul Rutier (conducere sub influența alcoolului, fără inspecție tehnică periodică la zi, cu un autovehicul neînmatriculat sau având numere false etc).


...in acest document, conducătorii vehiculelor respective consemnează circumstanțele producerii evenimentului, datele personale de identificare a vehiculelor implicate, precum și cele din propriile polițe de asigurare obligatorie de răpundere civilă auto (RCA) (document cu instrucțiuni de completare a formularului). De reținut că procedura este opțională, nu obligatorie, iar scopul ei este obținerea de informații privind împrejurările producerii accidentului și nu stabilirea pe loc a vinovăției, acest lucru fiind lăsat în sarcina asiguratorilor RCA ai vehiculelor implicate în accident.
Formularul de constatare amiabilă este tipărit și distribuit de societățile de asigurare autorizate să încheie asigurări pentru vehicule, iar conducătorii auto îl pot obține de la companiile unde au încheiată polița obligatorie RCA. Este important ca șoferii să își procure din timp și să aibă permanent asupra lor acest document, întrucât, în cazul în care nici unul dintre conducătorii auto implicați într-un accident ușor nu are asupra sa un astfel de document, procedura de constatare amiabilă nu se poate aplica, iar șoferii sunt obligați să se deplaseze la Poliție pentru constatarea și rezolvarea cazului.


Formularul trebuie depus la companiile de asigurări, care, în baza acestuia, vor elibera documentele necesare intrării în reparație a autovehiculelor. Este important de precizat că depunerea formularului de către oricare dintre cei doi șoferi reprezintă avizare de daună și, în consecință, asiguratorul este obligat să constate pagubele și să stabilească vinovăția. Dacă formularele de constatare amiabilă sunt completate corect și semnate de ambii șoferi, asiguratorului îi este interzis să-i trimită pe conducătorii auto la Poliție pentru constatarea accidentului.
În cazurile în care se aplică constatul amiabil, se elimină atât amenzile, cât și suspendarea permisului de conducere. În schimb, odată cu introducerea sistemului bonus-malus, preconizată pentru 2010, șoferul vinovat, care înregistrează daune pe polița sa RCA, va fi penalizat de asigurator prin majorarea tarifului de primă pentru anul următor, iar conducătorii auto fara daune vor beneficia de o reducere a acestor tarife.

Ce se întâmplă dacă șoferii și asiguratorii nu se înțeleg
Dacă asiguratorii RCA ai celor două vehicule implicate în accident nu cad de acord cu privire la cine este vinovat de producerea acestuia sau șoferii nu sunt de acord cu modul în care asiguratorii au stabilit vinovăția, atunci cei care se consideră îndreptățiți să fie despăgubiți trebuie să se adreseze instanței de judecată, care va stabili respectiva vinovăție. Șoferul nevinovat va fi despăgubit, normal, de către asiguratorul RCA al autovehiculului vinovat de producerea accidentului.
În cazul stabilirii unei culpe comune, fiecare șofer va fi despăgubit numai pentru partea de prejudiciu corespunzătoare procentului de culpă care s-a reținut în sarcina celuilalt, fiecare conducător auto urmând să primească despăgubiri de la asiguratorul RCA al celuilalt conducător auto.
Dacă asiguratorul RCA al unuia dintre conducătorii auto implicați în accident refuză plata despăgubirilor, considerând că nu clientul său, ci celălalt șofer este vinovat de producerea accidentului, primul șofer trebuie să se adreseze, într-o primă fază, propriei companii de asigurări RCA pentru solicitarea medierii speței într-o Comisie de Mediere specializată. Dacă răspunsul Comisiei de Mediere este nefavorabil, trebuie apelat la instanța de judecată, cu acțiune în pretenții împotriva asiguratorului și a celuilalt conducător auto.
Jack Daniel's
QUOTE(Avani @ 1 Jul 2009, 13:10)
Sa vezi acum fraude pe RCA.

Mie nu mi se pare deloc ok masura asta. Exemple sunt o gramada, mai mult de atat, noi nu suntem o natie de oameni corecti. Suntem mistocari, smecherasi, rupti in figuri, furaciosi, impostori.. etc, astfel ca o lege de natura asta, nu are cum sa aduca ceva bun.

*


Poate tu esti. wink.gif
DrK
Daca nu era indeajuns cat stateam la mana asiguratorilor acum ne-am afundat si mai rau in haznaua lor. Exemplu: daca fac accident tre sa ma duc la asigurator sa "depun" un formular. Pai dupa ce ca stateam sa ii caut prin service-uri si sa-i astept sa plateasca acum mai stau sa se si aprobe inaintarea formularului la plata... Ce veste minunata. Tot asa stau sa dea verdictul un constatator care freaca ceasca de cafea de dimineata pana seara cu experienta 0 comparabila cu cea a unui politist...
Partea care ma ingrijoreaza cel mai mult pe mine este cea cu eliminarea sanctiunilor. Toti cei care stau prost cu regulile de circulatie (cu prioritatile in special) vor putea sa circule in continuarea pe sosea fara nicio grija...

Concluzie: mai bine stateam la politie si stiam ca verdictul se da pe loc iar reparatia o pot demara a doua zi...
vijelie
Eu prevad un numar tot mai mare de refuzuri gen "Avariile reclamate nu corespund dinamicii accidentului".
Avani
QUOTE(Jack Daniel's @ 1 Jul 2009, 20:09)
Poate tu esti. wink.gif
*




Te simti cu musca pe caciula ?!?
argon
sa vezi cum raman toti alcoolicii care trec pe rosu cu permisul in buzunar..
murfi
Pe mine ma deranjeaza foarte tare fraza asta. Sper ca este o greseala la mijloc si se refera de fapt la companiile de asigurari nu la soferii implicati in accident.
Altfel vom asista la o groaza de abuzuri din partea companiilor de asigurare care nu se vor pune de acord pentru ca multi nu vor initia un proces pentru sume relativ mici din lipsa de timp si bani.

Eu as reformula astfel:
Daca companiile de asigurare nu se pun de acord cine este vinovat se vor da in judecata pentru a stabili vinovatia.

In cel mai rau caz as schimba SAU-ul ala in SI

"Dacă asiguratorii RCA ai celor două vehicule implicate în accident nu cad de acord cu privire la cine este vinovat de producerea acestuia sau șoferii nu sunt de acord cu modul în care asiguratorii au stabilit vinovăția, atunci cei care se consideră îndreptățiți să fie despăgubiți trebuie să se adreseze instanței de judecată, care va stabili respectiva vinovăție."


Inca ceva, ce se intampla in cazul in care una din parti nu este de acord sa semneze constatul amiabil?
namidee
Pai, daca una din parti nu e de acord se merge la politie. De fapt, daca are chef poate sa mearga la politie chiar daca s-a pus de acord cu celalalt asupra vinovatiei... Eu unul o vad ca pe o facilitate in plus si atat, e la cheremul fiecaruia daca vrea sau nu sa mearga la politie.
bucatzel
QUOTE(argon @ 2 Jul 2009, 13:44)
sa vezi cum raman toti alcoolicii care trec pe rosu cu permisul in buzunar..
*



Alcoolicii sunt un grup restrans. O sa ramana cu permis toti retarzii care n-ar fi trebuit sa aiba permis de la bun inceput.

Serios acum. Eu cred ca cele mai multe manarii o sa se intample la accidentele la care inainte o dadeau in "lovita-n parcare". Adica fix unde se intamplau manariile si inainte.
Danezu
"Inca ceva, ce se intampla in cazul in care una din parti nu este de acord sa semneze constatul amiabil?"

@murfi: Se merge la politie!


"De reținut că procedura este opțională, nu obligatorie, iar scopul ei este obținerea de informații privind împrejurările producerii accidentului și nu stabilirea pe loc a vinovăției, acest lucru fiind lăsat în sarcina asiguratorilor RCA ai vehiculelor implicate în accident."



Bafta!
murfi
Totusi ceva tot nu-mi este clar. Ca procedura sa fie valabila inseamna ca in cazul unui accident nu mai sunt obligat sa ma duc la politie in 24h, altfel nu ar mai avea sens acest constat amiabil.

Ce se intampla daca am un accident si respectivul nu vrea sa semneze?
1) sunt obligat sa ma prezint la politie in 24h (pe baza carei legi?)
2) ma duc la asiguratorul meu doar cu partea mea de declaratie si el se va ocupa in continuare de caz? (asta este varianta occidentala)
DannyY
murfi:

1. OUG 195/2002 (plus Regulament de aplicare)
2. Politistul da verdictul si procedezi in consecinta, ca pana acum.


Shush
Dar pentru incidente in care este implicata doar o masina (gropi, canale, borduri, zgarieturi gasite in parcare) tot trebuie sa mergi la politie ?
adi_ar
Atunci cand este vorba de o singura masina implicata, nu se pune problema de intelegere amiabila, nu exista "vinovat", respectiv RCA.
Pentru situatia unei asigurari facultative, in acest caz, procedura este aplicata inca din ianuarie, se merge direct la asigurator, care va face constatarea.

Ar fi bine sa interpretati asta "intelegere amiabila" strict din punctul de vedere al RCA, unde trebuie sa existe vinovat.
Nu va faceti iluzii ca inspectorii de asigurari vor "inghiti" vinovatii aiurea, dimpotriva!
De asemenea, nu va faceti iluzii (alimentate de media) ca aceasta intelegere va va scapa de orice responsabilitate la legea circulatiei. Preluarea responsabilitatii de catre asigurator presupune vinovatia clientului lor, conform principiului RCA iar documentul semnat presupune asumarea unei vinovatii, degeaba se vorbeste pe toate canalele cum ca intelegerea nu reprezinta recunoasterea vinovatiei - este o declaratie sub semnatura privata, ca pricare alta.
Deocamdata este putin nebuloasa procedura insa lucrurile se vor "unge" in relatia politie-asigurator iar cea mai buna proba este propria declaratie (intelegere amiabila). Este suficient sa se comunice copia declaratiei la politie si o mica "ajustare" OUG referitor la constatare.
AL
intrebare (chiar am nevoie de raspuns, fiind autorul unui moc accident petrecut ieri)... dupa ce completam formularul unde trebuie sa mergem... vinovatul ma consider eu iar celalalt e de acord smile.gif... el va rezolva masina lui pe RCA-ul meu iar eu am probleme minore care nu necesita service...

dupa completarea formularului trebuie sa mergem la care asigurator?... la cel la care am eu RCA?... mergem amandoi sau doar el sa deschida dosar de dauna?... trebuie sa valideze cineva formularul de constatare amiabila sau sa stabileasca vinovatia?... ce acte trebuie sa primesc eu daca totusi as avea nevoie pentru CASCO (ma refer la ceva care inlocuieste dovada de reparatie pe care o elibereaza politia)???

mai concret: eu am RCA la BCR Asigurari si CASCO la Asiban; celalalt sofer are RCA la ARDAF si casco la Allianz... eu vinovat (asumat), el victima...

dupa citirea Ordinului 21 si a OUG 195 nu mi-e clar ce trebuie sa fac... iar "instructiunile" de pe site-ul CSA nu sunt clare... si nici domnisoara de la call centerul BCRAsig nu stia mai multe decat mine...

asa incat, ce trebuie sa fac?

multumesc anticipat pentru raspunsuri!

P.S. am atasat si cateva informatii utile... formularul... ordinul CSA...
adi_ar
Merge doar el sa deschida dosarul, in principiu.
Pentru inceput, datorita neclaritatilor, ar fi bine sa mergi impreuna cu pagubitul.
De CASCO inteleg ca nu este cazul.
AL
merge el (sau amandoi) la BCR Asigurari, adica la comapania la care am eu RCA?

la daune sau la orice agentie/sucursala?...

eu ce document primesc (nu am nevoie dar vreau sa stiu in caz ca...)
adi_ar
Documentul "amiabil" este in 2 exemplare autocopiant. Ambele au aceeasi valoare juridica.
Practic documentul in sine nu stabileste vinovatii ci permite, pe baza lui, stabilirea vinovatiei (si deschiderea dosar RCA) de catre asiguratorul celui considerat "nevinovat".

Eu zic sa completati formularul si sa mergeti amandoi la BCR Asig - daune, avand si restul documentelor la indemana: talon, CI, permis, polita asigurare.
Danezu
Mergeti impreuna la asiguratorul tau(BCR),tu trebuie sa dai o declaratie si acolo.

Bafta!
ursu_83
eu zic ca asiguratorul celui vinovat deschide dosar ptr. cel nevinovat...
cred ca mai logic e asa.
pagubitul are dreputl la indemnizatie pe baza rca-ului persoanei vinovate de producerea evenimentului.
Maskatu
Eu mă bucur că am fost la poliție azi-noapte și nu "ne-am" înțeles pe cale amiabila la asigurator. După ce a făcut poliția verificări atât mie cât și individului, am aflat că mai avea încă 9 puncte + 3 pe care abia le luase... Încă 3 și pa permis. Ei cum era dacă mă înțelegeam cu el? Eu nu aveam probleme... mașina tot îmi era reparată, dar poate că mâine sau poimâine lovea pe altul. Nu uitati că avea 9 puncte pentru diverse încălcări ale legii și toate în ultima luna. Mă bucur că am făcut așa. Poate se mai calmează și conduce mai atent. Consider că am făcut un bine atât mie cât și celorlalți participanți la trafic .
ursu_83
practic constatul amiabil il avantajeaza pe cel vinovat care nu mai primeste puncte ,amenda....daca are casco e si mai simplu.
deci cel vinovat isi repara masina pe casco si nu mai primeste nici un fel de''MUSTRARE''din partea politiei.e un pic incorect fata de cel pagubit.
dar asta e legea:)
namidee
AIci e un aspect pe care eu nu-l pricep deloc. Ce se intampla dupa ce amandoi au ajuns la asigurator? Ar fi doua variante:
-1) Cumva asiguratorul are OBLIGATIA sa trimita formularele alea de intelegere amiabila mai departe la politie, si acolo se iau masurile corespunzatoare (puncte penalizare si/sau puncte amenda). Asta mi s-ar parea cel mai logic, daca n-ai dat prioritate si l-ai busit pe unul nu mai stai cu orele la politie sa faca o amarata de constatare, dar nici nu scapi de suspendarea permisului.

-2) Asiguratorul nu trimite nimic mai departe la politie, se rezuma doar la a plati daunele. Asta-i versiunea mai ciudata.

Stie cineva care din variantele de mai sus e cea corecta?
vijelie
Pana in acest moment, varianta 2.
Dar m-as mira sa ramana asa, ar insemna ca la buget sa nu mai intre niste bani din amenzi. De puncte nu mai vorbesc, cata vreme ele nu se dau tuturor celor care au abateri, sistemul e discretionar si desuet.
Maskatu
Versiunea a doua este cea reală.... tocmai de aceea se numește soluționare pe cale "amiabilă". La poliție dacă te duci să declari te pune la sfârșit să scrii în declarație. "declar că nu am menționat accidentul la altă unitate de poliție și doresc ca poliția să soluționeze cazul". sau ceva de genul tocmai pentru că TU ai ales să vii la poliție și nu la asigurator și vrei poliția să rezolve cazul.
PhilipMorris
Postat gresit:)
murfi
Sa inteleg ca daca il lovesc pe unul din vina mea, imi recunosc vina si-i dau formularul pentru asigurare semnat nu mai am obligatia sa ma duc la politie in cele 24 de ore?

Totusi nu am gasit nici un act care sa anuleze obligativitatea prezentarii la politie in24h.

haideti sa luam 4 exemple:

1) accident din vina mea. Eu vinovat ii dau constatul amiabil prin care imi recunosc fapta celuilalt conductor. Eu mi-am facut datoria si normal nu ar mai trebui sa ma duc la politie. Celelat conductor insissta sa mergem la politie si nu semeneaza constatul amiabil. Trebuie sa ma prezint la politie in 24?

2) accident din vina mea. Eu vinovat ii dau constatul amiabil prin care imi recunosc fapta celuilalt conductor. Eu mi-am facut datoria si normal nu ar mai trebui sa ma duc la politie. Celelat conductor insissta sa mergem la politie dar semneaza constaul amiabil. Trebuie sa ma prezint la politie in 24?

3) accident din vina celuilalt conductor(in opinia mea). Fiecare isi spune punctul lui de vedere pe constatul amiabil dar nu ne punem de acord. Putem sa ducem constatul amiabil la asigurator si sa-l lasam pe el sa decida sau trebuie sa mergem la politie in 24h?

4) accident in care sunt implicate 3 autoturisme, vina fiind a unui singur conductor si si-o recunoaste.
Se poate face constat amiabil cu fiacer dintre ceilalti 2 sau trebuie neaparat mers la politie?
Duyu
* Chiar daca esti, chiar daca nu esti vinovat, ambii soferi trebuie sa se prezinte la societatea de asigurari.
* Constatarea amiabila este valabila numai pentru cazul in care sunt implicate 2 autoturisme intr-un accident usor, soldat doar cu avarii, fara victime.
* Daca nu va intelegeti asupra vinovatiei va duceti la politie.

Cam asta am inteles eu din toata treaba cu constatarea amiabila.
Mosion
Stiu pe cineva care a facut constare amiabila. Ea CASCO+RCA la BCR, vinovata. S-au dus la BCR, au completat formularul respectiv, fiecare parte a luat un exemplar. Urmeaza ca in baza documentului respectiv fiecare sa isi faca programare pentru constatare. Daca ai formularul, nu trebuie mers impreuna la asigurator, fiecare isi face constatarea separat, unul pe RCA-ul vinovatului celalalt pe CASCO, daca il are.
brigada_diverse
si daca chiar isi recunoaste unu vina(care m-a busit pe mine) , si eu vreau sa ma duc la politie numai ca sa isi ia ala amenda sau sa ii suspende permisul e vreo problema?
Duyu
Daca nu vrei sa rezolvi situatia pe cale amiabila, mergeti amandoi la politie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.