Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Atentie la literele mici din contractele Casco
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
george_scala_2004
Atentie la literele mici din contractele Casco pentru masinile vechi!

Atentie mare la cumpararea unei polite Casco! O supriza neplacuta se ascunde printre randurile contractului de asigurari, spun soferii care si-au platit aceasta polita ani de-a randul, fara sa fi citit cu atentie contractul.

Acesta prevede ca, in caz de accident daca masina este mai veche de cinci ani, reparatiile nu vor fi platite decat in proportie de 25%.

"Este o nebunie. Daca stiam, nu imi mai faceam Casco, nimeni nu mi-a spus. Pe prima pagina scrie mare Casco, iar undeva scrie mic mic mic "nu mai e Casco", a spus, pentru Pro Tv, un sofer pagubit. Acesta nu este singurul in aceasta situatie.

"Mi s-a spus sa imi iau gandul de la reparatia in service, este o masina veche si nu mai am ce sa fac cu ea, iar cea mai buna solutie pentru mine este Remat-ul", arata un alt pagubit. Pana la urma, firma de asigurari s-a razgandit. "Mi-au dat contravaloarea reparatiei, 1.400 lei", declara acesta.

Sunt defavorizati proprietarii masinilor vechi

Exista o explicatie, spun reprezentantii companiei de asigurari pentru aceasta clauza din contract care ii defavorizeaza pe cei cu masini vechi. "Scopul companiei noastre este de a incheia asigurari facultative pentru masini noi", a declarat pentru Pro Tv Romeo Constantinescu, purtator de cuvant la Euroins.

Intre timp, sute de masini stau blocate in service-uri pentru ca nimeni nu achita factura pentru reparatii. Se pare ca inspectorii de dauna cauta orice motiv posibil pentru a intarzia plata dosarelor de dauna auto, peste 90% din companiile de asigurari intarzie plata facturii, dupa cum spun reprezentantii service-urilor auto.

Astfel ca, pe de o parte asiguratorul intarzie plata facturii, pe de alta parte service-ul umfla factura pentru a incasa mai multi bani.

http://www.ziare.com/Atentie_la_literele_m...chi-804468.html

http://stirileprotv.ro/video/afla-aici-des...masini/60318451

http://stirileprotv.ro/stiri-despre/casco
murfi
nu cred ca-i regula generala, o fi vre-o societate de asigurari care este aproape de faliment si da ultimul tun...
einstein1984
Pai euroinsul, ca de aia faceau ei RCA-uri la preturi asa mici, sa mai stranga lichiditati.
murfi
Atunci ar fi bine ca cineva sa schimbe titlul threadului.
Apropo daca cineva are un contract de la ei sa puna un scan cu 'literele de-o schioapa'
Nu prea vad cum ar putea asigura o masina la suma reala si sa plateasca dauna de numai 25%.
vijelie
Corect, sa se schimbe titlul, eu NU am la ***** aia Euroins si NU scrie asa ceva.
Andy_ACS
Eu am la BCR asig, m-am uitat peste contract la semnare dar nu am vazut asa ceva (poate exista si mi-a scapat).
Daca ar fi real in mod cert nu as mai face casco la o masina peste 5 ani.

Bafta!
einstein1984
Probabil ca si prima de asigurare tine cont de fransiza de 75% din dauna platita de client.
alex.vano
QUOTE(Andy_ACS @ 2 Jul 2009, 10:24)
Eu am la BCR asig, m-am uitat peste contract la semnare dar nu am vazut asa ceva (poate exista si mi-a scapat).
Daca ar fi real in mod cert nu as mai face casco la o masina peste 5 ani.

Bafta!
*



Eu am la Omniasig. La fel, nu apare nicaieri ceva de genul acela.
murfi
Daca asiguratul este informat la achizitionarea politei de CASCO ca-si asigura masina doar pentru 25% si daca pretul acelui CASCO este aporximativ 25% din ce se gaseste pe piata nu vad o problema si-mi retrag afirmatia de mai sus in care ziceam ca-i tun.. Acest produs ar putea avea clentii lui.
Daca cineva are astfel de contract sa ne spuna si noua daca:

-a fost informat despre aceasta clauza de 25%?
- cat a costat asigurarea?
Marian66
in general, e bine sa faci rca cat mai ieftin, si casco la o firma serioasa (daca mai exista asa ceva la noi smile.gif )

cu o mica intrebare, ca zice pe acolo de daune totale, daca intra unu in tine si iti face masina varza, de nu mai ramane aproape nimic din ea, si nu ai casco, ce iti mai da RCA-ul aluia?
nickey
Pai iti da ce ti-ar fi dat si CASCO.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.