Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mi-a pocnit unul masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Maskatu
Daunele la mine sunt urmatoarele: aripă înfundată, bară zgâriată, semnal far spart, protecția aripă spartă, armătura bară îndoită, grilă capotă crăpată, capotă crăpată. Bara abia mai stătea într-un loc, fiind aproape smulsă de pe mașină, firele proiectoarelor au ieșit de tot din papuci si capacul de la roată a fugit cam 50 m .

Am fost desigur la poliție pentru a declara evenimentul, poliția l-a scos pe el vinovat (evident), i-a dat 3 puncte și 120 roni amendă parcă. Și mie mi-a înmânat copie de pe asigurarea lui, un exemplar din procesul verbal, și avizul de reparație sau cum îi zice pe care sunt trecute pagubele.

Persoana în cauza are asigurarea făcută la ASIROM. Mai departe nu știu ce să mai fac. Din ce am înțeles, durează până la 1-2 luni programarea asta care trebuie făcută. Vreau să mă ajutați cu sfaturi pentru că nu vreau să mă prindă toamna și eu să nu am mașina reparată. Unde trebuie să mă duc și cum trebuie să procedez.

Și dacă înafară de daunele scrise la politie mai e ceva care a scăpat se poate face reconstatare a daunelor la asigurator sau ăla o să zică că nu pentru că nu a trecut polițistul? Că era cam întuneric în curte la ei și astăzi uitându-mă pe lumină am observat și proiectorul de pe dreaptă care e spart. Asta din cauza șocului, pentru că după ciocnire bara mi-a sărit din loc.... sad.gif Din experiențele voastre cum ați reușit să reparați mașină mai repede și ce service-uri sunt ok sau cum trebuie să mă programez??

Puyu poate sa confirme pentru ca a trecut pe langa mine chiar dupa accident...

Aștept sfaturi și mulțumesc anticipat.......
dizzy
Acuma te duci la societatea de asigurari unde are vinovatul RCA cu PV de la Garcea.
Faci si acolo o constatare.
Iti va da o lista a serviceurilor agreate pt decontare directa.
Te duci la unul care iti convine.
Iti face programare.
Ceri o hartie cu programarea.
Mergi linistit cu masina pana la programare.
Bagi masina in service, ti-o repara, o receptionezi si la drum.
Dureaza cam o saptamana zece zile, orice termen optimist ti-ar da ei de maxim 3 zile
Nu uiti sa ungi rotitele pe drum, ca sa iasa treaba buna.
Aripa, semnal, bara schimbate, vopsite, si la drum.
ursu_83
sa incepem cu inceputul...ai fost la politie ai proces verbal,autorizatie de reparatii + rca-ul vinovatului.pasul urmator este sa iti mai faci niste copii la C.I.(carte identitate)permis,si talon.si sa mergi la soc de asigurari cu toate copiile si hartiile de la politie.La asirom vei completa un nou formular gen politie cu descrierea evenimentului si avariile produse la auto,de acolo ti se va elibera o NOTA DE CONSTATARE cu care vei merge la un service agreat ASIROM,ptr. ca service-ul respectiv sa aibe decontare directa cu soc. de asigurari si ca tu sa nu fi nevoit sa platesti din buzunar si apoi sa te reglezi cu soc de asigurari(de obicei dureaza pana iti recuperez banii).Daca la service se constata si alte avarii ale auto pe care politia nu le-a trecut in autorizatia de raparatie,atunci service-ul va face catre soc. de asigurari o cerere de reconstatare a avariilor cu care aceasta trebuie sa fie de acord.Apoi se face un deviz estimativ al reparatiilor care va fi trimis la ASIROM care trebuie sa-si dea acceptul ca tu sa poti ridica masina de la service.urmand ca ulterior Asiromul sa plateasca catre service suma reparatiilor.
daca te mai pot ajuta cu ceva...te rog intreba-ma ca ma pricep cat-de-cat.smile.gif
Marian66
daca nu e faptul consumat, cand te duci sa iti faca dosarul de dauna, ACOLO sa stai cu ochii cat cepele pe ce scrie ala la avarii in dosar, ce scrie politistul e orientativ, pt ca el nu e mecanic, aia cu "nu a scris politistul" o folosesc smecherii sa mai taie din reparatii, ca asa i-au facut lui tata acu 3 ani cu un break, ca cica nu era trecuta contra aripa in PV
daca, prin absurd, ii scapa ceva agentului de la asigurari, mai ai varianta reconstatarii pe loc in serivce, daca te duci la service cu decontare directa de la firma de asigurari (ceea ce probabil o sa faci, ca doar nu vii cu bani de acasa). nu iti trebuie programare, iti trebuie o zi pierduta
kosfunny
Cum te-ai descurcat? Am auzit ca se dau greu reconstatarile si acceptele de plata la Asirom!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.