Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Atentie cu triplele clare si alte lumini modificate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
Alexio
Salut tuturor!

Aveam in gand sa scriu problema mea insa m-am razgandit si voi scrie intai o alta problema.

Am observat ca sunt destui cei care vor sa "fulgere" masina cu diverse chestii si piese din comert. Printre cele mai placute, am observat, sunt stopurile (triplele) clare, cele de 150 lei din Vitan sau alte magazine, capacele de stopuri transparente, angel eyes, faruri cu lupe, semnalizatoare clare, si alte dracii de iluminat.

Eu ERAM (inca mai sunt si voi mai fi) unul din cei care avea (si inca are) pe Dacia si triple clare (gen Lexus) si faruri cumparate de acum 2 ani din Pitesti cu lupa in ele tip BMW si angel eyes, semnalizatoare clare cu bec galben (clare... nu albe ca zambetul lui Iliescu biggrin.gif ci clare adica din sticla). Pastram la toate cutiile in portbagaj cu inscriptia de RAR pe ele, holograma, stampila, chitanta si ce mama lor mai pun ei. Ieri seara m-am lovit pe Vacaresti de un filtru, m-au oprit m-au salutat au vorbit frumos si din start mi-au spus: "Frumoase faruri frumoase semnale frumosi angel eyes frumos tot, ia uite galerie borla ce frumos, aveti voie cu ele?" la care eu sigur pe mine: "Da am si cutiile lor si chitantele toate atestate de RAR, inteleg tobele nu hai fie dar ce treaba are restul?", la care imi spune: "Conform noii ordonante puteti avea si faruri facute de uzina si atestate de RAR si de mine, atata timp cat masina nu a iesit pe poarta fabricii cu ele sau nu sunt trecute in talon ca modificari se plateste amenda pentru modificare + suspendarea talonului", mentionez k eram oprite cca. 8 masini de la Tico pana la un BMW cu neoane (era vreo 12 noaptea).

Shpaga mea e ca am vorbit frumos cu ei am zambit, nu m-am luat in gura le-am dat dreptate, probabil m-au placut ca s-a facut politaiul ca se duce cu talonul in masina a stat 1 min a revenit si mi-a zis sa bag repede actele si talonul si sa plec si de acum sa am grija. Altor 3 ce au fost inaintea mea, i-a pus sa isi dea jos acolo toate modificarile, le-au ridicat taloanele, carnetul + amenda (parca 5 milioane).

Asa ca... mai bine normal si linistit decat cu smecherii si oprit.

PS. stiu ca nu era locul potrivit pe forum, stiu ca trebuie postat la alta sectiune, insa aceasta este cea mai citita sectiune de "1100, Berlina, Break, Papuc, Nova ".
P0IS0N
QUOTE(Alexio @ 4 Jul 2009, 13:19)
"Conform noii ordonante puteti avea si faruri facute de uzina si atestate de RAR si de mine, atata timp cat masina nu a iesit pe poarta fabricii cu ele sau nu sunt trecute in talon ca modificari se plateste amenda pentru modificare + suspendarea talonului"

Care ordonanta ar fi aia?
soulraven
sunt niste cretini, mai retii ce ordonanta zicea? macar sa vadem ce contine ordonanta si cand a fost emisa.
Mr_Devil83
Pe mine m-au oprit ca nu ii dadusem prioritate unei babe pe trecerea de pietoni. Nu era nici o baba acolo. I-am zis clar ca nici n-am vazut urma de baba e nici o trecere la care politaiul: a n'ati vazut, asta e si mai grav. dupa ce imi controleaza actele mi le da inapoi si imi zice ca am avut noroc pt ca deja ridicase vreo 2 3 permise si daduse ceva amenzi si imi returneaza actele.

Vrajeala. Sunt controale de rutina si daca te gasesc fara asigurare sau itp au motiv sa iti dea o amenda. In cazul meu nu era nici o baba pe trecerea de pietoni. Dar am intors pe linia continua intr-un mod nesimtit, i-am taiat calea unui matiz scoala, am mers cu 70 la ora in oras, toate astea cu echipajul de politie in spatele meu. Daca vroia sa mi-o traga putea sa mi-o traga legal si fara sa am ce comenta.

Dar baietii de la circulatie prefera sa inventeze ordonante de urgenta si minciuni de genul asta. As vrea sa aflu si de ce.
soulraven
de 4 clase care le au.....din cauza asta, in mod normal cand iti prezinta o infractiune, trebuie sa fie si cu dovada dupa ei, cartea, ordonanta ceva...sa ti-o prezinte, asa oricine poate sa inventeze ordonante si chestii de genu pe loc
deceneu32
QUOTE(Alexio @ 4 Jul 2009, 12:19)
Am observat ca sunt destui cei care vor sa "fulgere" masina cu diverse chestii si piese din comert. Printre cele mai placute, am observat, sunt stopurile (triplele) clare, cele de 150 lei din Vitan sau alte magazine, capacele de stopuri transparente, angel eyes, faruri cu lupe, semnalizatoare clare, si alte dracii de iluminat.
*


Da-le jos ca sunt kitchoase.
payty
si ma rog de unde a vazut militianul ca ai evacuare borla?
ca doar nu s-a bagat sub masina?

la o dacie mai e cum mai e, ca nu au fost foarte multe variante, dar vreau si eu sa vad cum isi da seama garcea ca eu mi-am schimbat carburatorul la nu stiu ce bmw fabricat in 1985 sau vw golf din 1992. ca doar nu au invatat pe dinafara toate piesele de la toate masinile produse pana acuma.
Alexio
Am intrebat de ordonanta mi-a spus sa caut singur ca daia am carnet si i-am spus sa imi zica el ca daia e platit si a tacut. Se vedea ca e filtru de rutina daca era pe bune ma luau in primul rand pentru viteza aveam 90km/h, partea tare este ca zona (exact inainte de intersectia cu Big cand vii dinspre Vacaresti, partea opusa targului/pentru cine cunoaste) e bezna nu vezi nici propria masina unde o ai parcata, dar ei se uitau pe actele mele... nu stiu exact ce au vazut ei din scrisul de pe ele... insa eu nu "bateam" sa citesc pe bezna aia.
soulraven
cum adica soferu trebuie sa stie?ce insemna asta?nu suntem obligati sa avem cursuri de drept, sunt chiar cretini, si plus de asta la un adica trebuie sa scrie in dovada conform carei legi primesti amenda sau suspendare sau mai stiu eu ce....

politia romana, niste taranii:)
Alexio
payty

am la numere beculete puternice si e luminat cam tot fundul masinii iar toba e iesita destul in afara, burlan mare, si astia de la borla au obiceiul sa scrie pe unele tobe pe cap, mare si lucios: BORLA. La ea s-a aplecat. Politista chiar a spus ca se auzea de departe masina si asteptau.

Ma rog nu conteaza astea. Conteaza ca sunt putin suspecti baietii... daca un obiect are pe el stampila si holograma si confirmarea ca este omologat care e problema? asa cum acum 2 saptamani era filtru tot la big si ii punea pe toti cu folii sa dea jos, iar un baiat se certa cu ei ca folia lui e atestata rar are chitanta si emblemele insa pt. ei nu a contat asta.
soulraven
defapt daca stau bine sa ma gandesc, nu exista contraventie pe baza unei ordonante de urgenta, si numai pe baza legilor circulatiei aprobate de parlament si intra in viguare dupa ce au fost publicate in monitorul oficial. altfel sunt doar vorbe
C a t a l i n
Dacă făceau proces verbal, ar fi scris cu siguranță ce anume a fost încălcat!

Ce-mi place că unii, care încă nu deslușesc tainele limbii române, dau astfel de calificative, în necunoștință de cauză, pe baza unor relatări foarte puțin credibile...
soulraven
sper ca nu le iei apararea militienilor, sunt patit si eu si familia mea si 10 neamuri dupa mine......
C a t a l i n
Nu e vorba de luat sau nu apărarea... E vorba că ceea ce este expus aici e foarte puțin credibil, și nu e corect să se tragă asemenea concluzii... Aparent puștiul n-a pățit nimic, i s-a atras doar atenția asupra unor lucruri pe care ar fi trebuit să le cunoască, prin citirea Codului Rutier...

Când modifici ceva la sistemul de iluminare al autoturismului, acesta trebuie omologat la RAR. (holograme și alte prostii nu sunt stipulate în lege)
driverx
QUOTE(soulraven @ 4 Jul 2009, 20:03)
sper ca nu le iei apararea militienilor, sunt patit si eu si familia mea si 10 neamuri dupa mine......
*



Fucking shit. Da' ce aveti? V-ati tatuat toti pe frunte "Fuck Cops"?
soulraven
da...
cate amenzi si figuri in cap ai avut parte pana acum din partea militienilor?
C a t a l i n
Poate le meritai...

Vezi mai sus... Prima dată omu' zice că s-au luat de faptul că toba lui e Borla...

...

Apoi recunoaște că defapt toba lui FĂCEA ZGOMOT mare...

...

Acum, dacă îi făceai milițieni cretini cu 4 clase PENTRU FAPTUL CĂ NU AU APLICAT LEGEA - ADICĂ NU I-AU SĂLTAT TALONUL, era mai limpede situația...


Dar să îi faci în toate felurile pentru faptul că au trecut cu vederea ( că deh, cică era beznă), iar amicu' are încă talon și bani de țigări... Asta nu prea mai pricep...
soulraven
putea sa i ia talonul numai daca aveau cu ei un Dbmetru si masurat intensitatea sonora, altfel nu aveau ce sa i faca...
C a t a l i n
Așa, și acum îi înjuri că n-aveau aparat de măsurat decibelii, sau îi înjuri că l-au lăsat să plece cu talonul în buzunar?

Mă, când ești curat ca lacrima înțeleg să fi revoltat, că atunci e ABUZ, dar ACUM UNDE E ABUZUL, când era clar în afara legii și cu luminile și cu toba?
driverx
QUOTE(soulraven @ 4 Jul 2009, 20:31)
da...
cate amenzi si figuri in cap ai avut parte pana acum din partea militienilor?
*



Daca tu in viata reala ai aceasi atitudine ca cea de pe topicul asta, sau in general pe acest forum, ca esti dinasta mai...special..... NU ma mir DELOC ca ai tot felul de experiente de genu asta.

Acum 3 luni am terminat o depasire pe linia continua. Cand am revenit inapoi pe banda mea, cu roata stanga am calcat linia continua. Am depasit un camion, drumul era liber, n-am dat talpa si am depasit lejeeeer.

Politaiu incepea sa ma ia cu legea, articolul si rahaturi. Cu o voce calma am explicat ce am facut (practic recunosteam ce acuza el) si DE CE am facut si ca am incalcat doar putin la revenire. El m-a luat iar cu legea. La fel de calm m-am repetat, sugerand subtil sa inteleaga ca nu e vorba de o incalcare grava, ca n-are rost sa ma execute dupa litera legii. Si am scapat. Tipul a inteles pana la urma ca nici spaga nu o sa vada si ca n-are rost sa continue. M-a mai tinut acolo, ca in timp ce depaseam un rahat de VL mi-a stat in spate foarte aproape in timpul depasiri. Pe asta nu mai vroia sa il ierte. Mai ales ca rahatu asta vroia sa ma faca si pe mine dupa ce eu terminam depasirea camionului. La sfarsit, cu aceasi voce calma i-am multumit mult, i-am urat o seara faina si l-am salutat.

Si nu e prima data cand scap asa. Bine, pentru incalcari dinastea minore.

Politaii sunt si ei oameni. Nu or fi inteligenti unii din ei, nu stiu ce rapandule se angajeaza prin alte parti ale acestui imperiu, dar cand arati ca totusi ii respecti de la primul cuvant rostit (chiar daca te fortezi putin), pana la urma tu iesi mai castigat. Sa arunci cu rahat in ei NU ajuta pe NIMENI, sa fi flegmatic cu ei sigur NU te ajuta.

Oricum, daca moaca din avatar e a ta, te asigur ca nici asta NU te ajuta.
soulraven
nu injur pe nimeni eu, pur si simplu imi exprim propriile pareri pe un forum public
C a t a l i n
Da da...

Poate într-o zi cineva îți va întoarce părerile spre propria-ți persoană...
Amedeus
QUOTE(Alexio @ 4 Jul 2009, 19:53)
Am intrebat de ordonanta mi-a spus sa caut singur ca daia am carnet si i-am spus sa imi zica el ca daia e platit si a tacut.
*



Pai parca spuneai ca nu te-ai luat in gura cu ei... wacko.gif
Mr_Devil83
La chestia cu acele controale de rutina ma gandesc si eu. Insa nu inteleg de ce naiba nu zic clar ce vor.

De ridicat taloane nu prea au nici ei chef pt ca totusi sunt oameni, dar am o vaga impresie ca au primit un ordin de sus sa verifice multe masini.

Probabil sunt si anumite interese dar probabil ca e si o urmare a diverselor accidente in care au fost implicate masini fara asigurare, fara a fi macar inmatriculate. Si sunt multe faze de genul asta. A patit-o o cunostinta acum vreo 2 luni cand un samsar cu un audi (tdi evident) a intrat in rabla lui, distrugand-o iremediabil. Evident audi-ul nu era nici inmatriculat, nici asigurat pe undeva. Si din nou evident, cel cu audi a fost de vina. Politia nu prea ii poate ajuta pe pagubiti in cazurile astea. Singura solutie e un proces. Dar nu au multi bani pt asa ceva.
Alexio
Daca ceri sa stii legea inseamna ca te iei in gura? Asa taci si daca el iti zice amenda 1000 lei tu ii dai? fara sa intrebi de ce?

Iar pentru MAERSK: am observat ca mereu ai ceva de comentat mai rautacios. Si nu la ITP la control nu au zis nimic de toba chiar au facut si poza la masina cu ea pusa. Singura lor problema atunci erau noxele. Greu de bagat aparatu si de luat. Deci daca la ITP nu a zis nimeni nimic de ea?

PS. daca ii pun tobele normale si merg cu Dacia in 3500 de ture ca asa vreau eu sa circul e treaba mea iti garantez ca se aude ca si cu toba sport. Ma vor opri sa imi dea amenda ca fac zgomot?
C a t a l i n
ITP nu are legătură cu OMOLOGAREA RAR...

Ce-ai vrea să zic? Bravo șaule, ești jmeker, i-ai prostit ?

Cât despre tobele de origine, iar vorbești prostii...


Nu vezi că nu ai avut dreptate DELOC în ceea ce PRETINZI că s-a întâmplat?

Alexio
Esti putin problematic... ma intreb cate din cele 7.327 posturi ale tale au avut legatura cu altceva in afara de comentari aberante. In general e ca si in sex cine se baga mult si comenteaza si contrazice ala nu are habar...
C a t a l i n
TU te contrazici când faci sex sau cum? D-aia i-ai pus tobă borla...
PH-06-BOA
Ni-i mai sustineti , ca asa le dati "apa la moara" tampitilor.
Cand li se usuca gura, ies ca serpi in drum. Sotiei, i-a luat permisul, amenda 2,5 mil. talonul si reexaminare, pentru ca aripa de fata era putin sifonata (aveam dovada de reparatie si era a24-a zi),de la un incident, putin joc la o bieleta(probabil tot de-atunci). Pe cine omorase? Ce delapidare savarsise? Ce? Ce?
Masina in rest era perfecta, dar e Dacie . Ce are Dacia? A mea, garantez (ca si altele), ca merge mai bine ca un logan de 1,4. nu are modificari estetice, e originala. Am fact contestatie, am castigat, dar raspunsu mi-a venit dupa un an . Toti au draci pe ei. Nu-i mai tineti in brate.
soulraven
nu imi spune ca au verificat si jocul la bieleta?de cand au devenit si mecanici autorizati?
driverx
QUOTE(PH-06-BOA @ 4 Jul 2009, 21:09)
....ca merge mai bine ca un logan de 1,4....
*



Habar nu aveti cat va tradati cu declaratii dinastea gratuite. Si daca le faceti aici si daca doamne fereste le-ati face in fata unului pulitai. Si pe deasupra daca si credeti asemenea tampenii, atunci e clar ce pereceptie asupra realitatii aveti unii de pe aici si in ce hal is de fapt masinile voastre...
Maidros
Tatal meu este in politie, are un grad care ii ofera oarecum un statut de sef, l-am intrebat si eu acum legat de cele spuse de Alexio si a confirmat.
Cu alte cuvinte MAERSK, las-o asa cum a picat, iesi din discutie.

Spuse ale unu sef in politie:
- Poti sa ai si toba de racheta daca nu depasesti nivelul sonor impus de lege si nivelul de noxe nu se comenteaza.
- Atata timp cat pe o piese ai abtibiildul RAR + stampila magazinului pe chitanta nu se comenteaza.

La ITP tot ceea ce nu este atestat RAR se numeste: artizanal. Atata timp cat nu colorez masina, nu pun folii pe geamuri, nu umblu la numere inclusiv lumina lor sa o reduc (omul nostru are lumini puternice pe numere, sa zica mersi politia), atata timp cat nu umblu la aspectul caroseriei masinii (umflare de aripi etc) si orice ar putea induce politie in eroare ca masina ta nu e marca de pe talon, de asemenea orice ar putea pune in pericol pe cei din jur... POT SA BAG PE MASINA SI FARURI DE RACHETA, si triple clare, si cum are el faruri cu lupe (sigur se vad mai bine ca la HONDA ta MAERSK pe care o am si eu si e o porcarie de masina).

Tot ce a patit el este ca a dat de niste baieti care probabil l-au vazut mai tanar si au vrut sa il fenteze la bani in defavoarea legii.


AMIN
driverx
QUOTE(soulraven @ 4 Jul 2009, 21:11)
nu imi spune ca au verificat si jocul la bieleta?de cand au devenit si mecanici autorizati?
*



Ma, nu stiu. Acum 2 saptamani, mergeam spre Alba Iulia, dar la un moment dat trebuia sa ies de pe drum sa merg in ceva sat. Fix atunci s-a blocat GPSu, si eram preocupat sa ma orientez, dar am vazut fix in intersectia in care trebuia sa merg un echipaj de pulitie, ceva RAROM sau cum ii zice si o Mercedes Cobra cam....dezmembrata biggrin.gif Lucrau aia de rupeau, desi se insera.
C a t a l i n
Maidros, cred că erai ocupat cu vreo porcărie, că n-ai citit asta...
QUOTE(Alexio @ 4 Jul 2009, 19:57)
Politista chiar a spus ca se auzea de departe masina si asteptau.
*



Ești naiv tare... abțibildul ăla RAR se poate lipi și dezlipi de pe orice piesă... NU ARE RELEVANȚĂ aici... Dacă lipești abțibild RAR pe un stop fumuriu de nu vezi becul prin el, nu înseamnă că ești legal, înseamnă doar că ești foarte ...

Restul nu merită comentat...
Steel Tormentor
driverx, prinserera aia vreun logan de 1.4? tongue.gif
Maidros
MAERSK amice cum am spus, fara sa tin partea lui Alexio... contrazici si comentezi la toti in acest topic... "las-o jos ca piuie te "roaga" eu". Pune mintea la contributie si gandeste cati au modificate carburatoarele, cilindreea, cati au pe berlina piese de alte masini, jenti si etc. Lor ce sa le faca? Sa le topeasca masinile? NU. "Li se rupe" de modificarile tale, ei asteapta sa fii fraier sa nu iti cunosti drepturile si sa te prinda la inghesuiala. Da-o naiba daca si un sef din politie tocmai a relatat asta. Tu tot mergi pe ale tale... perseverezi in aberatii...
Steel Tormentor
eh, era "un fel de sef"
C a t a l i n
Amici cu tine sunt ăia cu care întinzi praștiile de care pomenești...

Iar faptul că un individ care nu respectă legea a ajuns "șăf" e tipic mioritic, ba mai mult, e scos în față de odrazle...

Faptul că sunt mulți în ilegalitate nu justifică în niciun caz nerespectarea legii...

Doar de asta suntem unde suntem...

QUOTE(Maidros @ 22 Jun 2009, 22:56)
... legat de unde se leaga planetarele in cutie... antraxul... un reglaj din cutie...
*



Ia zii, rezolvași cu antraxu' ? Dacă nu, mergi la șefu'...
Maidros
MAERSK pentru ultima oara, caci eu ma retrag am planuri pentru seara aceasta... las-o asa se vede ca nu stii... in fond sunt sigur ca la cei... probabil... 24 de anisori ai tai ai avut treaba cu Politia Rutiera de mii de ori, ai fost la sute de ITPuri, probabil ai terminat si Dreptul si Psihologia(ziceai despre cineva de aici ca el comenteaza despre politie si vad ca incepi si tu)... prostesti pe cine vrei nu pe mine prietene... Modifica semnatura scrie "Audi Q10 2011" sa pari mai smecher sau poate o noua marca "BeaLaptic AiNevoie model 2009"ca Honda aia e fumata(repet e o porcarie jalnica caci doar o am si eu).

O seara placuta tuturor.
za_kristake
daca imi gasesti in actele masinii modelul farurilor, stopurilor, tobelor, atunci dau eu cu mana mea talonul la "suspendat".
Maidros
za_kristake. corect... cum am precizat cat timp esti situate in niste limite. poti avea si altceva(ce am scris mai sus nu ma repet).

Tocmai am auzit de la taica-miu un caz real despre modificari. Un barbat a avut talonul ridicat si permisul si tot ca avea o Toyota Supra total modificata in lumini si tobe(in loc de 2 avea 4 "guri"), politia romana a zis cum zice MARSH-EK (poti lipi un abtibild pe orice) omu i-a dat in judecata a castigat a luat si daune morale si adio. Totul se incadra in standarde si lumina si sunetul. MARSH-EK poftim caz real. E ora de somn...
C a t a l i n
O, da! Dacă ai buchisit 2 rânduri e 100% REAL! Mergi la O TV cu acest caz fenomenal de autentic!
omegabear
pentru cine nu stie:

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
...................
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;

soulraven
dar nu specifica ce anume se incadreaza in linia celor neomologate....
omegabear
daca asa a iesit din fabrica, e ok, daca au intervenit modificari trebuie sa treci pe la RAR pentru omologare...
soulraven
omologare la ce anume? la scaune? volan?tapiterie?evacuare (daca ai trecut de ITP), inteleg cele care au legatura cu siguranta circulatiei si cu mediu incojurator, dar nu exista asa ceva. Daca eu vreau sa imi pun centuri pe spate si pompa dubla, de ce sa mai trec la RAR, se considera inbunatatiri si poti sa mergi cu ele. La ITP nu te lasa cu pompa simpla daca masina a avut initial pompa dubla, dar invers se poate
deceneu32
QUOTE(soulraven @ 4 Jul 2009, 21:39)
dar nu specifica ce anume se incadreaza in linia celor neomologate....
*


Asta e treaba RAR-ului.Daca poltia iti suspenda certificatul pe motiv ca ai o anumita piesa suspecta a fi neomologata de autoritatea competenta,RAR,te prezinti la acestia din urma.Astia iti intocmesc un buletin de constatare,platesti,te prezinti la Politie si iti ridici certificatul.
Ce faci daca decizia RAR este in favoarea ta?Cum iti recuperezi banii cheltuiti pe constatarea RAR si pe amenda?Da-i poltia in judecata!Ce,n-ati mai auzit?
soulraven
devine caz tipic de incompententa militieneasca
C a t a l i n
Cine ești tu să apreciezi dacă improvizațiile pe care le faci mașinii pun sau nu viața în pericol unui om aflat pe trotuar, sau unui alt șofer???

Un stop după a ta părere nu ține de siguranță? Eh, află că dacă acel stop nu e vizibil, fiind mascat cu izolier sau geam afumat, și un șofer aflat în spate nu îl vede, riscă să intre în tine și să îți rupă gâtul...

Da, un scaun, sau o centură puse după cum te taie capul pot fi periculoase.

Nu mai haliți tot ce vedeți la TV... Toate mașinile alea modificate pe la diverse emisiuni de toată jena trec prin astfel de omologări minuțioase și scumpe... Chiar dacă acest lucru nu este mediatizat...
soulraven
cand tu ai sa vezi un scaun omologat la RAR pentru o dacie, mai vorbim

ma si gandesc cat de disciplinat esti in trafic din moment ce nu accepti nici o parere si o tii sus si tare cu ideile tale
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.