Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
incubus
Stimati prieteni, sunt un nou venit in randurile voastre. Am luat de curand o Dacie 1300 si m-am apucat sa o pun la punct. Azi am curatat carburatorul, l-am uscat, schimbat jigloare, etc. Dupa ce l-am asamblat, in timp ce fumam o tigata si il invarteam in mana, am observat o fanta de lumina in planul de separatie dintre capac si corp (garnitura e montata), semn ca exista o deformatie a capacului... La o analiza mai atenta, am mai vazut niste urme de lovituri pe capac, ca si cum cineva ar fi incercat sa indrepte concavitatea. Asa ca lansez intrebarea: in afara de a lua un capac de carburator nou, ce-as mai putea incerca ?
RIon
am eu un capac de carburator, nu stiu daca e pt. 1300 sau 1400, inclin spre 1300, ne intelegem.
incubus
Vin cu amanunte: azi am tomberonat ca sa gasesc garnitura veche. E mai groasa (probabil s-a umflat) si se vad urmele de strangere a capacului pe tot conturul. E oare posibil sa se rezolve de la sine prin umflarea garniturii noi, atunci cand se umezeste cu benzina ?
Mai adaug ca fanta nu e exagerat de mare- intra lejer lera de 0,05 si cu frecare cea de 0,1 mm.
DodoBird
QUOTE(incubus @ 13 Mar 2005, 09:00)
Vin cu amanunte: azi am tomberonat ca sa gasesc garnitura veche. E mai groasa (probabil s-a umflat) si se vad urmele de strangere a capacului pe tot conturul. E oare posibil sa se rezolve de la sine prin umflarea garniturii noi, atunci cand se umezeste cu benzina ?
Mai adaug ca fanta nu e exagerat de mare- intra lejer lera de 0,05 si cu frecare cea de 0,1 mm.
*



Nu miza in niciuncaz pe "umflaturi ale garniturii. Planeaza capacul sau ia altul care ti-sa oferit !!!11
Planarrea se face cu un smirghel fin in progresie spre si mai fin pana finalul il faci cu o substanta lichida abraziva . Apoi se slefuieste cu o tesatura tip pasla dura.
Toata operatia pe osuprafata perfect plana
!
incubus
Am cautat prin magazine capac de carburator. Pe langa faptul ca sare de juma' de milion, arata de parca ar fi facute de caldararii care toarna ceaune de aluminiu...Cred ca voi incerca planarea prin slefuire, cum spunea Dodo Bird...
Pedro
am si eu un capac de carb , ti-l dau cu placere daca il vrei , e de 1300.
incubus
Merci frumos Pedro, dar esti cam departe. Cu cat cheltuiesc pana la Bucuresti, imi iau un capac nou. Incerc sa-l repar, apoi mai vedem....
Pedro
Pai daca chiar ai nevoie ti-l trimit prin posta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.