Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: NOXE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sumi_nos
MA OPRIT ARR SI MI-AI LUAT TALONU CA POLUEZ PREA RAU
CAT TRE SA SCOATA DACIA MEA??
DACIA SPORT 1988 1,4 CARBURATOR JIGLERE 1,3
PE FISA AIA SCRIE CA VALOAREA E DE 3,66
CAT E MAXIM LA MASINA MEA??
+ CA AVEAM TOBA SPORT,SI MI-AU ZIS SA NU MA DUC CU TOBA AIA LA RAR


CE BENZINA SA BAG INAINTE SA MA DUC LA RAR,SI DACA FAC SI SCHIMBUL DE ULEI MA AJUTA?MASINA DE CAND AM FACUT MOTORUL A VAZUT NUMAI MOBIL FORMULA S 10W40,SI ARE 2 ANI MOTORU
NU CRED CA CONSUMA ULEI
NU PREA AM COMPLETAT NICIODATA
FOARTE PUTIN CAND AMI PIERDEA
PE LA CAPAC DE LA CULBUTORI
argon
3.66 ce? ppm la ce?
sumi_nos
3.66%CO n>_2000RPM


SI ACOLO LA RAR AMI BAGA DOAR PT CE MIA LUAT TALONU SAU MI-O BAGA LA TOT,FRANE BUCSI ETC?
Minel
3.5%CO maximul admis , din cate stiu eu ... unsure.gif

Stiu ca anul trecut cand am fost cu ea la ITP , mi-a iesit 1,39 % CO.
soulraven
ARR-u, parca astia erau numai cu transportul de marfuri si persoane...nu aveau treaba cu turismele propietate personala.
Mr_Devil83
ARR-ul opreste doar tir-uri si dubite de transport marfa + pasageri. Asa stiu si eu ca nu au treaba cu masinile mici.
soulraven
sau s-au pusu cretinii sa faca norma de retinerii cu oricine poate?
C a t a l i n
Iar începi cu astfel de aprecieri? Ești sigur de ceea ce afirmi?

Pe aici ai citit? http://www.arr.ro/


Că dacă nu, atunci cine-i cretin?
soulraven
atunci explica de ce ARR-u opreste masini propietate personala
C a t a l i n
Ce treabă are a cui e proprietatea?
soulraven
conteaza pentru ca daca atunci este pe firma si transporti marfa, ai legatura cu ARR-u daca este berlina si nu transporti nici o marfa, ai treba cu RAR-u

ARR-u este autoritatea romana care se ocupa cu transportul de marfa si persoane
C a t a l i n
Aha, deci dacă am TIR proprietate personală pot să transport marfă fără să se lege ARR de mine, nu? biggrin.gif

Atenție în exprimare, și atenție cum halești tot ce se scrie pe forum...

Încă odată, ești sigur că e vorba de ARR care a ridicat talonul aici, ești sigur că n-are competențe, și ești sigur că sunt cretini?
soulraven
QUOTE(sumi_nos @ 10 Jul 2009, 11:16)
MA OPRIT ARR SI MI-AI LUAT TALONU CA POLUEZ PREA RAU
CAT TRE SA SCOATA DACIA MEA??
DACIA SPORT 1988 1,4 CARBURATOR JIGLERE 1,3
PE FISA AIA SCRIE CA VALOAREA E DE 3,66
CAT E MAXIM LA MASINA MEA??
+ CA AVEAM TOBA SPORT,SI MI-AU ZIS SA NU MA DUC CU TOBA AIA LA RAR
CE BENZINA SA BAG INAINTE SA MA DUC LA RAR,SI DACA FAC SI SCHIMBUL DE ULEI MA AJUTA?MASINA DE CAND AM FACUT MOTORUL A VAZUT NUMAI MOBIL FORMULA S 10W40,SI ARE 2 ANI MOTORU
NU CRED CA CONSUMA ULEI
NU PREA AM COMPLETAT NICIODATA
FOARTE PUTIN CAND AMI PIERDEA
PE LA CAPAC DE LA CULBUTORI
*



citeste bine......omu stie clar ce insemna arr si rar. iar de incompetenta celor din transporturi. se vede la tot drumul. iar de abuzurii nu mai vorbim, sunt la tot pasul
C a t a l i n
Păi omu' știe, tu nu prea...

Argumentează incompetența, abuzul, și faptul că sunt cretini...
dancuciureanu
ARR are voie sa te opreasca pentru verificari, la cele "mici" verifica noxe, dimensiuni anvelope, evacuare. Pe tine te-au oprit ca aveai toba sport ... se aude .
Si pe mine m-au oprit odata (probabil i-a enervat antena de CB cum au cei de pe TIR) si faptul ca nu aveau clienti. Nu au avut ce sa comenteze, ca eram nervos la sfirsit le-am spus sa se duca acasa ca lumea stie de ei de la Bucuresti pina la Suceava. Noxe nu au reusit sa masoare amaritii, la un E4 perfect e cam greu ....

PH-06-BOA
Domnu' maersk, cam ti cu ursu' . Nu cumva si mata ai blana? In lumea noastra, e de neconceput sa te intorci la baza si sa spui ca pe drum ai gasit doar zero virgula ceva la suta defectiuni. Trebuie neaparat sa scoti cat ti se dicteaza, si atunci cazi pe cei mai amarati (sperand ca nu-si permit sa te atace in vr-un fel). Uite, eu nu vreau sa renunt la Dacie. Ma poti da afara numai pentru faptul ca asa i s-a sculat cuiva? Ma poti, pentru ca sleapca de "cretini " au interese personale, ala de la RAR, e neam cu ala de la fabrica, care-i cununat de ala de la guvern... Treziti-va! In niciun caz legal ,nu. Va spuneam undeva , ca sotiei i-a luat permisul, talonul, amenda si rexaminare , pentru ca avea aripa dreapta putin infundata, contraaripa inrosita de rugina, uzat cuplajul la volan, cauciucuri perechi cate doua (spun ei, tipodimensiuni). Nu se expirase dovada. Nici n-au vrut sa o asculte. Am facut contestatie, am castigat, dar am fost prost ca nu am cerut nimic (nici amenda inapoi), sa se invete minte. De unde atata minte? Va mai spuneam de unele omologari, ca sunt ilegale, fara suport. Abuz. Excrocherii. Asa ca, las-o mai moale.
C a t a l i n
Punctual, aici, unde e abuzul, unde e incompetența și unde sunt cretinii?

Dacă crezi că am vreo legătură, eu sau tot neamul, cu rar, poliție, sau vreo instituție de stat, te înșeli amarnic...

Din partea mea poți să ții 100 de ani Dacia aia, atât timp cât nu circuli cu improvizații, și cât ești în legalitate. Dar dacă ești depistat, să plătești scump...
deceneu32
Si tot nu i-ati dat un raspuns concret baiatului cu Dacia Sport...V-ati contrazis numai. sad.gif
pcostica
cum nu? Vezi ce a scris Minel!
deceneu32
Am citit si eu postul lui Minel.Ma interesau detalii,reglaje etc.
bygy007
parerea mea dus la service (dupa ce schimba toba), facut noxe , de acolo direct la RAR efectuat masuratoare , luat hirtia , mers recuperat talon si apoi reglat sa mearga bine
sumi_nos
SA REZOLVAT:SCHIMBAT TOBA SI DUS DIRECT LA RAR UNDE DE LA 4CO A UMBLAT LA AER SI MI-A SCOS 1,57.
LUAT HARTIA LUAT TALON SI REGLAT INAPOI SA MEARGA ROTUND
diaconuliviu
QUOTE(sumi_nos @ 10 Jul 2009, 11:34)
3.66%CO  n>_2000RPM
[...]



QUOTE(Minel @ 10 Jul 2009, 12:05)
3.5%CO maximul admis , din cate stiu eu .[...]


Corect, 3,5% max CO noneuro. Ce ma nedumereste este acel 3,66% CO n>2000.
Acel CO se face la relanti.
argon
intradevar, doar la ralanti se iau noxele la benzinare, si bine ca ai rezolvat cu toba, de obicei cand e neetans traseul, poti sa ai motor perfect ca nu ies noxele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.