Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AM SCHIMBAT CHIULOASA SI GARNITURA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nirosbogos
In urma cu o luna s-a blocat termostatul si a fiert apa in borcan.De atunci am mereu probleme.Am eliminat si termostatul si tot degeaba.Am schimbat garnitura...nimic.Azi am schimbat chiuloasa si am pus alta garnitura noua si tot fierbe apa si bolboroseste in borcan.Dupa 5-6 minute de mers in gol incepe sa apara un firicel subtire de bule in borcan,iar in maxim 10 minute apa incepe sa fiarba in borcan iar bulele devin constante si dese.
Simt ca innebunesc...ce dreaq sa-i mai fac?
baranga
istoricul noii chiulase il stii?? adica stii daca era buna pana sa o pui la tine?
ai probat-o cu rigla??ai planat-o??
da si tu mai multe detalii......
apa in ulei ai? adica uleiul e maroniu-cafeniu sau spumat.zic asta pentru ca s-ar putea sa ai si vre-o camasa fisurata sau vreun inel.
Totusi merg pe ideea ca nu ai probat noua chiulasa wink.gif
nirosbogos
S-a probat planeitatea noii chiuloase cu o rigla metalica,ceva special pt.lacatuserie,s-a pus si benzina pt.verificarea supapelor,e ok chiuloasa.
Nu am nici apa in ulei(nu are spuma) si nici ulei in borcan.
Mr_Devil83
Cum ai strans chiulasa? La mana? Destul de tare?
nirosbogos
Chiuloasa a fost stransa cu cheie dinamometrica,reglata la valoarea aferenta.
Intrebarea e daca este normal sa bolboroseasca apa in borcan?Apa isi face circuitul,inclusiv pe la calorifer.
dani com
E deformat blocul, asa am patit si eu la vechea dacie...
Mr_Devil83
nirosbogos: Nu, nu este deloc normal sa bolboroseasca.

Eu ma gandesc la cauze cam asa:

- garnitura stransa prost
- chiulasa cu denivelari
- garnitura de chiulasa executata prost
- garnitura de chiulasa prost centrata de catre mecanic

Eu zic sa iti schimbi mecanicul sau sa o pui tu in fata blocului, in curte, crede-ma ca esti mult mai castigat in felul asta.


dani com: personal nu am vazut bloc de dacie deformat. Si nu cred ca este deformabil din simplul motiv ca este din fonta turnata, adica casant. Materialele de genul asta de obicei se rup, nu se deformeaza. Cel putin asa imi spune mie logica. Mai degraba as zice ca blocul a fost rectificat prost din turnare.
dani com
La blocul meu sa pus rigla si pur si simplu avea "burta". Degeaba am pus eu chiuloasa noua dreapta, ca nu etansa bine garnitura din cauza blocului. Am patit-o eu, nu vorbesc din auzite...
nirosbogos
QUOTE(Mr_Devil83 @ 11 Jul 2009, 00:01)

Eu zic sa iti schimbi mecanicul ...

E al 2-lea mecanic la care apelez si fiecare mi-a schimbat cate o garnitura noua,de FERMIT-Rm Sarat.
Mai intreb o data:pot iesi bule in borcan daca chiuloasa si garnitura sunt bune?Daca da,ma gandesc ca poate e vreo problema la circuitul apei.
ionut L.
salutare, aceias problema o am si eu ... am schimbat in cele din urma si chiulasa care este perfecta dpdv planat simeringuri supape, dar tot imi scoate bule inborcan sad.gif , eu la mine banuiesc vaporizatorul de gaz care are ceva defect si imi baga putin gaz in instalatie. Mie nu-mi fierbe motorul, imi scoate bule in borcan si imi fluctueaza temperatura uneori. Nici eu nu stiu ce sa-i mai fac pt ca am cam schimbat tot ce era de schimbat, mai putin vaporizatorul
rokos
pai scoate vaporizatorul din circuit, refa aerisirea instalatiei de racire, completezi daca este necesar si vezi ce se intampla. asa vei sti daca e de la vaporizator.
Mr_Devil83
Ma chestia e ca eu am circulat si cu radiatorul spart si fara ca circuitul de la calorifer sa aiba vapori de apa prin el si tot nu mi-au iesit bule de aer in borcan.
nirosbogos
Sa inteleg ca masina mea nu mai are leac?Chiar asa,nu are nimeni nicio explicatie la problema mea ???
Mr_Devil83
n-are pe naiba.

Ia desfa radiatorul si caloriferul, spala-le si curata-le bine, verifica si blocul motor daca nu cumva e in valuri folosind un liniar, verifica din nou chiulasa, curata bine chiulasa cu un smirghel foarte fin, ma refer la partea care vine pe garnitura si apoi strange-o tu cu mana ta.
Adrian_Boy
nirosbogos - eu zic sa verifici toata insalatia a apei, adica pe unde circula apa, furtune, coliere, robinete sa fie etanse.
Cine ti-a rectificat chiuloasa, sunt renumiti ca firma, sau un mecanic ?

- dani com, ce ai facut sa indrepti blocul motor, daca zici ca este cu ,,burta,, ?

12 Jul 2009, 16:48:
nirosbogos - eu zic sa verifici toata insalatia a apei, adica pe unde circula apa, furtune, coliere, robinete sa fie etanse.
Cine ti-a rectificat chiuloasa, sunt renumiti ca firma, sau un mecanic ?

- dani com, ce ai facut sa indrepti blocul motor, daca zici ca este cu ,,burta,, ?
iuliano_smile
A strans cu cheia dinamometrica, dar daca nu a strans suruburile intr-o anumita ordine, se "deformeaza" chiuloasa, si oricat de mult ai strange, tot are spatiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.