Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valoare catalog Laguna
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
vali1971ro
Si uite asa am patit-o...din nou . M-a lovit o tanti azi , destul de bine .
Acum problema , imi poate spune cineva valoarea de nou a masinii? Laguna 2 1,6 16v/2001 expression.
Multumiri anticipate!
Madriann
In poza ai 1.8 smile.gif Ce asigurator are tanti?
Valoarea de noua cum o dovedesti asiguratorului, in lipsa facturii? Inteleg ca nu e cumparata de noua.
vali1971ro
in poza e cea precedenta (laguna1), care a suferit o dauna totala (nu mare lucru privind avariile insa service-ul...) . valoarea de noua este cea de catalog , "schwacke" in speta , catalog pe care il folosesc asiguratorii , din cate stiu eu.tanti are asigurare la bcr....
m-ar interesa valoarea de noua , ca sa-mi fac o idee pentru ca la precedenta ,prima evaluare au facut-o pentru cea "chioara" iar ea era concorde.
Danezu
Valoarea de catalog pentru RCA difera de cea pentru casco.Oricum din valoarea de nou o sa se scada uzura,nr. de kilometri,etc. Cazul tau: masina are 8 ani,se scade cel putin 75% din val. de catalog.Tu trebuie sa tragi de ei sa-ti dea macar pretul uneia din targ. Nu ai casco?

Bafta!
Smiley
pai el asta vrea, valoarea de catalog ("de nou"), ca sa poata calcula suma maxima despagubita.
vali1971ro
valoarea de catalog RCA-CASCO nu difera...difera doar primele de asigurare si implicit valoarea asigurata...parerea mea (probabil de aici diferenta fantastica intre sumele acordate ca despagubire)
adi_ar
Difera procedurile nu valoarea de catalog!
Daca prin contractul CASCO se asigura, in principiu, suma asigurata (insumand valoarea despagubirii cu valoarea epavei, daca nu se prevede altfel contractual) in cazul daunei totale despagubite prin RCA, calculul despagubirii se face conform procedurii CSA aprobate.
Pentru detalii consultati topicele lipicioase de la sectiunea de Asigurari!
Danezu
Asa este,se calculeaza diferit,dar m-am grabit cand am scris si a iesit porumbelul smile.gif

Ti-am gasit un pret informativ,dar pentru 2002 - 20360 euro,daca te ajuta este perfect.

Bafta!
vali1971ro
multumesc mult ptr info , azi am fost la asigurari si aopi la service ....aripa dreapta spate , punte spate , bucsi spate(si ce o mai fi la demontare), janta , bara spate+bandou, aparatoare interioara roata spate -- inlocuite , usa dreapta spate reparat (are o mica indoitura).
cam asta e ...mi-era frica de o dauna totala (din cauza puntii) dar nu este .
multumesc inca o data pentru informatii .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.