Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme carburatie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
Salut. Am o dacia break din 93 si acum i-am schimbat carburatorul.i-am pus de 1.4 (avea 1.3 si motorul e de 1.4), jicloare noi 1.4 si o elice ce se pune sub carburator. problema e ca relantiul merge bine insa daca accelerez mai repede pe loc se inceaca si moare.reglajul delco e bun,platini,bujii.a trebuit sa o mai opturez un pic din soc undeva la pozitia "/" si acum merge nemaipomenit.aveti idee din ce cauza poate fi?multumesc
el_marcu
nu este reglat amestecul cum trebuie
G I M
Pai ce amestec sa reglezi omu'??Ala la mers in gol poate...livacana verifica pompa de sprit si ciocul de papagal.
iuliano_smile
Scanteie ratata, nivel in CNC prea mic, sau papagal neamorsat/infundat.

Nivelul CNC prea mic. Asa trebuie sa fie[attachmentid=1627537851] . Desfaci carburatorul, si mai tragi de butoias acela. Dupa ce ai tras putin, pui capacul, il tii cu mana si dai la codita de la pompa. Desfaci capacul, si te uiti, daca e bine, il prinzi in 2 suruburi. Atentie ca in spatele coiului ponto are o limba pe care o reglezi dupa CNC. Pleci la drum, si vezi daca trage. Daca se "ineaca", mai dai drumu la putina benzina in CNC. Daca nu se mai ineaca dar nu trage, mai dai avans.
G I M
tilix_boss2008 nivelul in cnc trebuie sa fie deasupra planului inclinat? Eu stiam ca la jumatatea planului inclinat trebuie...
deceneu32
QUOTE(livacana @ 13 Jul 2009, 10:38)
o elice ce se pune sub carburator
*


Problema este de la aceasta ''elice'' care in termeni tehnici se numeste ''economizor''.Nu e prea bine lucrata,stranguleaza circuitul spre galerie,masina se gatuie.Ia o pila fina si pileste-i palele.Sau intra pe ''Imbunatatiri'' si vei gasi acolo toate datele,cu imagini etc
iuliano_smile
QUOTE(Neagu Ionut @ 13 Jul 2009, 21:54)
tilix_boss2008 nivelul in cnc trebuie sa fie deasupra planului inclinat? Eu stiam ca la jumatatea planului inclinat trebuie...
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.