Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot infernal in bord!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CST
Fratilor ajutatima,de vreo luna se aude in bordCN un zdranganit foarte tare,asta numai la anumite viteze sau la turatii mai mari!nu imi dau seama de unde provine... HEEELP!!!!
roland
va trebui sa fi mai explicit.
nimic din bord nu are legatura cu viteza si/sau turatia. poate avea legatura cu denivelarile de pe drum, cu gropile, etc.
acuma, daca ai o roata descentrata, ea induce vibratii, daca ceva nu e prins bine in bord... vibreaza.

identifica si tu cu ce seamana zgomotul, unde anume se aude, masina are vreun anumit comportament (vibreaza ceva, rotile, ...)...
Paca
ai umblat cumva la calorifer si nu l-ai fixat ca inainte ?
bogdyMND
Eu cred ca e cablu de la vitezometru. In functie de viteza face zgomot dc e stricat, sau a iesit putin din locas.
CST
nu am umblat.... dar nu stiu cum sa ajung la el..!ma gandesc sa nu se fi desprins .. mam tot uitat pe sub bord si nu am vazut nimic in neregula!

13 Jul 2009, 15:52:
cablu de la vitezometru.. nu cred ca are cum sa faca un zgomot asa de mare!
tester
nu cumva tubulatura de dirijare aer intra intr-o oarecare rezonanta si loveste in bord?! ca vad ca zici de turatii mari.
poti verifica simplu... aduci maisna in zona in care iti face probleme si pui mana pe bord si vezi daca simti vibratii... daca simti in zonele unde e tubulatura stii ce ai de facut.
bradone
cablul de la kilometraj poate sa faca un zgomot infernal de nu mai poti sta in masina nici cu dopuri in urechi!!!

incearca sa il scoti si apoi sa faci un mic drum sa vezi daca se mai aude
daca nu se mai aude, schimba cablul si o sa scapi!
Paca
daca acul la kilometraj joaca atunci face zgomot...daca e stabil,nu face niciun zgomot.
bozzo
Mie imi facea torpedoul urat, l-am mai strans din suruburi si acum e ok.
Poti incerca si asta
CST
tubulatura de dirijare aer nu face.... kilometrajul nu face.... torpedoul lam dat jos detot , degeaba... singurul lucru la care nu am reusit sa ma uit este la calorifer pe care nu il gasesc(nu stiu pe unde se afla)...daca aveti idee unde este montat spunetimi si mie va rog..!
tester
caloriferul nu prea ai cum sa il vezi pentru ca e inauntrul carcasei aerotermei.... dar daca zici ca ai dat torpedoul jos baga capul sub bord si uitate ca o sa vezi deasupra locului torpedoului furtumele care intra si ies din calorifer. practic daca misti de furtume cu simt de responsabilitate ai putea sa isi dai seama daca caloriferul fare zgomot. sau poate ca zgomotul e de la aeroterma??? blink.gif mai exact de la ventilator? merge aeroterma fara zgomot pe loc?
roland
Daca, pe loc, scoasa din viteza, o sui la 4000rpm, face? Daca nu, nu are treaba cu turatia.
Totusi, elaboreaza putin despre zgomotul ala? Fasait? Vajait? Pocanit?
CST
aeroterma nu face galagie pe loc si nici la 4000 de turatii nu face (pe loc).... am facut un drum azi si a inceput sa faca si tare cand este motorul putzin subturat....se aude un fel de troncanit intre metal si plastic....!credetima nu imi pot da seama de la ce vine.. este insuportabil!cred ca azi ma duc pe la un mecanic sa imi desfaca tot bordul poate vede el problema!!
Paca
zgomotul de calorifer desprins este unu foarte deranjant si seamana cu un zgomot provocat de fel de fel de prostii aruncate prin masina pe bord,sub bord(chei,jucarii,banuti,etc).nu te gandesti ca ar fi caloriferul ci mai degraba bordul care nu este fixat cum trebuie
CST
am rezolvat problema... era capota.. se tocise incuietoarea aia sau cum so numi care tzine capota inchisa.....dar am descoperit din intamplare...!in sfarsit pot sa circul linistit cu ea..:X..!!merci de pareri!
roland
a fost tare :-) la aia nu ma gandisem.
dandee
se putuse gandi cineva la ea ??? cam greu tongue.gif
tichondrius95
Garantat, e cablul de la kilometraj. Si eu am patit pana acum de 3 ori. Cumpara un cablu bun, de fabrica dak ai gasi. Se schimba usor, trebuie sa te bagi putin sub masina k e prins in curtia de viteze, iar la ceasuri il desurubezi cu mana ca are o piulita de plastica. Vezi ca sunt de mai multe feluri, knd cumperi sa cumperi pe anul si tipul de ceasuri care il ai.
catalin7070
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Minel
QUOTE(tichondrius95 @ 30 Jul 2009, 14:57)
Garantat, e cablul de la kilometraj.
*






De curiozitate , ai citit mai sus cu vreo 2-3 posturi ...... wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.