Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1307 1,9D
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mecano
Am o problema sincer nu pot sa imi dau seama de ce, sunt mecanic iar o cunstinta de a mea are probleme cu masina, o dacie papuc model 1307 1,9D.
problema e ca se aprinde becul de la ulei si apa in bord, dupa ce am mers vreo 3 zile cu ea prin ploaie, ma gandesc sa fie de la calculator si am cautat pe forum sa gasesc dar nu am gasit. imi puteti da un sfat sau imi puteti spune ce are? Multumesc... 1zhelp00.gif
didosdoru
Daca are nivelul ok de antigel si cel de ulei, mai ramane sa verifici sonda de ulei (cea pentru bec) sa nu fie cumva rupt firul si sa se atinga de caroserie (firul este foarte subtire). Pompa de ulei se strica destul de greu la acest tip de motor, iar pe sistemul de racire daca ai cureaua de la accesorii intreaga mai poate fi doar garnitura de chiuasa arsa.
mecano
Nu cred ca e de la garnitura, cand bat usor cu palma in calculator becurile tind sa se stinga. sad.gif
argon
pai scoate mufele si da cu spray gen wd40..
mecano
este posibil sa faca condes in calculator, gen capacele delco, parerea mea la dacie totul e posibil.
Mr_Devil83
calculatorul e imbracat in ceramica de obicei. crede-ma ca nu are cum sa intre apa in el. Fa ce ti se recomanda mai sus, sa dai cu un spray pe papucii de la sonda de ulei. La dacie becurile de apa si ulei sunt puse in paralel printr-o dioda iar daca sonda pt presiune ulei "(contact) a ramas in scurt atunci iti raman ambele becuri aprinse. Nu trec prin calculatorul de injectie alea 2 becuri din cate stiu eu.
mecano
mersi mult pentru sfat, cu problema asta nu m-am confruntat niciodata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.