Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casco pentru super nova.
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Maskatu
Bănuiesc că mai toți ați avut probleme cu mașina... zgârieturi, lovituri sau alte evenimente nedorite. Deschid acest topic pentru a împărtăși păreri legate de casco pentru super nova. Din discuțiile avute cu colegii de pe forum, mulți au casco și au rate chiar foarte mici și prima de asigurare destul de mare.

Am căutat pe google calculator de casco și iată câteva rezultate:
1) Omniasig
- Tip autovehicul: Producție internă (mai puțin dacia logan)

- Valoarea de nou a autovehiculului reprezintă valoarea de cumpărare a autovehiculului de pe factură sau liste de prețuri. (am pus 5500 euro.)

- Data primei înmatriculări: 01/04/2001

- Modificări constructive permanente: acele modificări aduse autovehiculului (suprastructuri, carosări, instalații speciale, jante speciale) a căror valoare se adaugă la valoarea autovehiculului luat că bază de calcul în stabilirea unei sume asigurate. (am pus ZERO)

- Echipamente suplimentare: aparatură audio-video, sistem de alarmă montate pe autovehicul ulterior cumpărării. (am pus 200 euro)

- Condiții suplimentare:
Extindere teritorială (fără Carte Verde la Omniasig).......nebifat
Asigurare numai pentru avarii (intern)........bifat
Sistem GPS..........nebifat
Alarmă electronică simplă (în funcțiune)........bifat
Plată integrală a primei de asigurare .......nebifat

- Autovehicul utlizat: În folos personal

-Riscuri suplimentare: (bifate toate)
Vandalism, inclusiv anvelope / camere
Pătrundere a autovehiculului în locuri inundate
Avariere a autovehiculului în cazul circulației în afară drumurilor publice
Extindere pentru acoperirea riscului de furt în cazul pierderii / furtul cheilor


-* Franșiză reprezintă un procent din sumă asigurată stabilită prin poliță, care rămâne în sarcină asiguratului și care se scade din despăgubirea datorată pentru fiecare eveniment asigurat.
Franșiză la furt total: 0 %

Franșiză la riscuri suplimentare: 0 %

Franșiză la daune parțiale este în valoare de 100 Euro / eveniment (asta e default ...)

Rezultat:
Calculator polițe CASCO
Sumă asigurată totală este 2015 Euro.
Poliță dumneavoastră CASCO costă 148.04 Euro pe an.


Generali Group
Prima anuala: 468,00, suma asigurata 1870, cu aproximativ aceleasi criterii.

BT asigurari
Suma asigurata 2015 EUR, dar nu imi arata rata....

EUROINS
Suma asigurata este 1760 Euro.
Prima de asigurare pentru autovehicul este 206 Euro pe an.
Prima de asigurare pentru echipamentul suplimentar este 23 Euro pe an.

Asta este cam ce am gasit pe net...
stephanie
Asigurare CASCO Omniasig
data primei imatriculari: decembrie 2002

Echipamente suplimentare:- senzori parcare,... ,250Euro
Asigurare pentru avarii si furt (intern/extern)
Alarmă electronică simplă
- Autovehicul utlizat: În folos personal
-Riscuri suplimentare:
Vandalism, inclusiv anvelope / camere
Pătrundere a autovehiculului în locuri inundate
Avariere a autovehiculului în cazul circulației în afară drumurilor publice
Extindere pentru acoperirea riscului de furt în cazul pierderii / furtul cheilor
Asigurarea persoanelor din autoturism


Franșiză la furt total: 0 %
Franșiză la riscuri suplimentare: 0 %
Franșiză la daune parțiale este în valoare de 100 Euro / eveniment

Valoare asigurata ~2560 Euro (e facuta de la inceputul anului si nu mai stiu exact datele din contract)
prima asigurare ~200 euro/an in rate

cristi87
eu am casco la delta addentum de anul trecut si anul trecut am patit 136 euro/an.in 2 rate.si le-am facut paguba de 60% din suma asigurata:2960 euro.fransiza 0,vandalism,etc..fara furt extern:(.in banii astia(136 euro),cei 30 euro,reprezinta prima suplimentara la ce am p masina.adik:radio cd 1100 ron(in urma cu 2-3 ani),jante +cauciucuri,boxe 500 ron..
and_rei
hmm.interesant.chiar cautam zilele trecute cam cat e CASCO pt dsn.136 E mi se pare un pret bun
cristi87
dupa c le-am facut dauna la astia de la casco,anul asta o sa ma puna sa platesc echivalentul in euro a 550 ron.dar nu o sa mai asigur radiocd,jante,boxe.
Bogyciu
Mai e vre-o firma care face Casco fara fransiza?
Maskatu
Decât 2 persoane au casco la sn de pe forum? blink.gif
dr_mKe
Trei persoane mai, adica 4 cu nextwebamster tongue.gif
Casco la Asirom contract facut inainte sa li se strice totul, valoare asigurata 3800 euro, undeva la 120 euro prima pe an din cate tin minte. Ieri am fost sa vad care-s conditiile acum, 1950 euro valoare de catalog, mai putem urca pana-n 2500 cu dotarile sumplimentare, prima 160 euro cu REDUCERE ca-s fara evenimente de 3 ani. Fransiza 60 euro. Cu alte cuvine cam scump si valoare prea mica de asigurare.
vijelie
La vechimea voastra nu m-as uita la preturi ci mai degraba la ce valori va vor fi despagubite daunele.

LE Topicul asta nu ar sta bine la sectiunea dedicata asigurarilor? Ma indoiesc ca vreun asigurator are vreo oferta speciala pentru Supernove...
dr_mKe
Pagubele se despagubesc la valoarea maxima asigurata, care ar fi ideal sa fie cat mai mare. La 2500 euro de exemplu eu nu imi pot lua o masina in aceiasi stare cum este SN acum. Drept urmare nu imi convine sa inchei o noua polita cu -1300 euro la valoarea asigurata, mai ales ca-s client de 12 ani fara evenimente majore.
turturel
facut full casco acum o ora la ardaf.
valoare asigurata dauna totala 1900 euro.
151 euro pe an platibila in 4 rate..am ales.
avarii, furt si vandalism incluse.
fara fransiza la evenimente si la dauna totala. valoarea de catalog mi-au gasit-o la 4300 + 110 euro vopseaua metalizata = 4410 euro.
sper sa nu am nevoie sa o folosesc. numai bine.
djasu82
eu am avut casco pana acum 2 ani si am vazut ce vrajeala poate fi la asirom si m-am lecuit. Mai bine te feresti tu de pericole pe cat posibil.
Apropo cine va fura sn ? credeti ca hoti stau sa sparga codul de la imobilizator plus ca alarma urla. Pentru furt e bun sa se ataseze la alarma un senzor perimetric e bun si pentru caini care se apropie sa-si faca dejectiile pe roti.
turturel
nu vine vorba de furat..vine vorba de avariat din vina ta sau a altora..vezi cazul meu cu portiera, cazul altora cu zgarieturile s.a.m.d. degeaba te straduiesti sa te feresti de prosti..conduci mai stresat..devii mai irascibil..ce mai o dai in tensiune. asa prefer daca imi permit sa o asigur si sa ma rog sa nu ma folosesc de casco. prefer sa il platesc degeaba decat sa ma imprietenesc cu ei.
djasu82
Cum am spus referitor la casco e cu dus si intors nu o sa mai fie cea ce a fost .. si mai mult te pune sa-ti platesti in mare parte singur reparatia sunt patit cu o dacie 1310 si o tin minte cat voi trai. Alearga la casco alearga la service NESTI ( cel mai de kk service pot spune aia va rup masinile !) Am dus masina pe propriile roti ca sa schimbe 2 portiere sa indrepte o aripa si cand sa o ridic cutia de viteza sparta. Scuza a avut ca cica din accident mi s-a spart cutia. Prostia a fost sa platesc inainte de a verifica masina ... nu stiam nu le aveam cu sericurile nu o patisem.
Cei de la casco m-au plimbat o zi intreaga adica cei de la asirom dute la politie dute la casco la uniri fugi la service ca o daduse masina furata ... si o mare durere de cap. De atunci m-am invatat minte mai bine intr-un service noname o mica spaga si iti fac baieti treaba bine asta la fieratani ca in rest imi bag eu nasul.
andrew14_maverick
Eu am Casco la OTP Asigurari. Valoare asigurata este de 2360 euro si platesc 138 euro in 4 rate. Am incheiat asigurarea anul trecut in noiembrie. Nu am nici un fel de fransiza. Nu mai stiu sigur daca sunt asigurat pt furt in strainatate. In rest sunt asigurat in toate situatiile, mai putin daca e alta persoana la volan. M-am zgarcit sa mai dau inca 10 sau 15 euro, nu tin minte exact. Oricum in 90% din timp eu conduc, foarte rar mai las masina acasa pe mana tatalui meu. Insa e foarte atent cu ea ca stie cum sta treaba. Si in Valcea e mult mai putin periculos ca in Bucuresti. Cred ca am ceva reducere si pt asta ( parca 10 euro ), masina fiind inmatriculata acolo.
Bazilman
Asigurare CASCO Omniasig azi 28 07 2009
data primei imatriculari: noiembrie 2002
Asigurare pentru avarii, fara furt .
-Autovehicul utlizat: in folos personal
-Riscuri suplimentare: Vandalism, fara anvelope / camere
Franșiză la dauna totala: 2 0 %
Franșiză la daune parțiale este în valoare de 100 Euro / eveniment

Valoare asigurata ~2000 euro
prima asigurare ~109 euro/an in 2 rate
iulian sn2001
Eu am avut Casco la Ardaf pana anul trecut.Toate sunt bune si frumoase pana ii suni si zici ca ai sifonat masina.Te amana si te duc cu vorba de iti vine sa te duci peste ei si sa ii scoti din birou prin geam.Dupa indelungi negocieri si timp pierdut m-am dus in sevice si mi-am reparat masina pe banii mei.Pe Ardaf nu mai dau 2 lei ca sunt niste magari obositi.Din ce am inteles aia de la Tiriac au contracte cu cele mai bune service-uri si nu comenteaza cand ajungi la ei cu masina lovita.
emilio
Am casco la Bcr si dau 100e in plus,dar nu platesc frasiza de 100 euro la eveniment.Pana acum am avut un incident si urmeaza sa mai declar unul.Deci mi-am scos cei 100e euro din start.Am asigurare si de vandalism ,inclusiv caucioace taiate.Cand nu aveam le-am gasit taiate de 2 ori si pe cele vechi si pe cele noi.De cand am casco nu mi-a mai taiat nici macar unul. smile.gif
SERGIULICA04FUX
am asigurare la asiban, valoarea asigurata este 11839 ron,prima de asig este de 600 ron pe an, este asigurata impotriva furtului intern,extern,avarii intern eztern, vandalism , fara fransiza.eu zic ca merita deoarece mai acu vreo 3 ani am avut un accident in care am facut praf fata masini dand peste un caine la 130 km la ora si am scimbat tot in fata nou pana la ultimul surub.precizez ca dauna atunci a fost in jur de 5000 de ron.
gabynew1
Eu am casco la Garanta.
platesc 39.96RON (ultima chitanta)
suma acoperita full casco - 2200E

am avut 3 despagubiri de la ei in 3 ani. si nu mi-au marit deloc suma
1. 1 accident frontal minor - Capota, spoiler, Far Dr, grila
2. furt (usa + schibat toate lacatele + cheii + casetofon)
3. usa stanga spate lovita in parcare



pm dc va intereseaza.
P.S.
nu nu sunt eu agentul tongue.gif dar pot lasa un nr de tel.
avram1987
eu am la astra casco pt avarii si furt am avut pana acu ceva incidente am avut de ales intre o caruta si un comion am ales caruta am dat cu baia de ulei si am sparta si am vrut sa vad cum e pe marginea drumului in sant" a fost bn" si nu mi-au marit astia prima de asigurare e evaluata la 2200E si platesc aproximativ 7-8 mil pe an is multunit de ei adica platesc la timp nu te fac sa stai cu masina prin service cu lunile
puiu82
QUOTE(gabynew1 @ 11 Dec 2009, 20:44)
Eu am casco la Garanta.
platesc 39.96RON (ultima chitanta)
suma acoperita full casco - 2200E



Cred ca ai omis macar un 0 pe undeva........Bafta!
misu78
Poate plateste 40 ron in fiecare luna! 480 ron pe an la 2200 de euro- cam astea sunt preturile pietei.
NsL
deci, pana la urma, cineva de prin ploiesti sa imi dea si mie un sfat cum/unde sa fac un CASCO ..si eventual o pila pe la ITP : ? ph34r.gif
gabynew1
QUOTE(puiu82 @ 12 Dec 2009, 02:08)
Cred ca ai omis macar un 0 pe undeva........Bafta!
*




QUOTE(misu78 @ 13 Dec 2009, 14:05)
Poate plateste 40 ron in fiecare luna! 480 ron pe an la 2200 de euro- cam astea sunt preturile pietei.
*




dap am omis un detaliu relevant.
10 rate de ~40ron
djasu82
nici nu mai se merita casco la dsn mai ales ca dai in bucuresti pe o parcare 150 de lei biggrin.gif ... de 4 ani nu mai fac asa ceva bani dati degeaba ! Deoarece daca pleznesti pe unu sau te plezneste si vrei sa-ti repari masina pe casca sau polita rca o sa umbli sa dai din buzunar mai mult cat iti da aia la casco .
harry
eu am avut CASCO la FATA Asigurari

Prima anuala:113 Euro in 4 rate
Suma asigurata: 2050 Euro
Fransiza 0

Anul trecut in vara mi-am facut la ARDAF

Prima anuala: 138 Euro in 4 rate
Suma asigurata: 1536 Euro sad.gif
Fransiza 0
"Casco extins" gratuit.

Pana acum nu am avut nicio dauna. Sper nici sa nu am vreodata.

Anul asta o sa ma gandesc serios daca imi mai fac casco sau nu ....tinand cont de ritmul in care scade valoarea asigurata sad.gif
Maskatu
Am si eu o intrebare pentru cei care au casco la dsn. Pentru un dsn clima din 2001 cam care ar fi pretul actual de "catalog"? Sau daca nu din 2001... din 2002,2003, dar clima.
and_rei
si pe mine ma intereseaza chestia asta .a mea e din 2003
SERGIULICA04FUX
la a mea care e din 2002 luna martie valoarea asigurata este de 9230 ron iar prima de asigurareeste 1057ron pe an. precizez ca e asigurata impotriva furtului, vandalismului, avarii, toate intern+extern, iar fransiza este 0.Asigurarea e facuta la grupama(asiban).
misu78
Casco a expirat in ianuarie 2010, dar: evaluata la 2504E + 500E instalatia GPL si plateam 159E pe an la Interamerican(Eureka).
Maskatu
Si valoarea este batuta in cuie sau poate fi influentata? Excepand faptul ca valoarea se mareste in functie de ce mai ai prin masina... mp3, difuzoare, etc... spre exemplu daca ai o clima stock, si este evaluata la 2300 euro, conform catalogului, poti sa platesti din propria dorinta mai mult rata, si sa iti supra evalueze masina? Adica in loc de 150 euro/an sa platesti 200 euro/ an si sa iti "supra evalueze" masina la 3200 euro....?

Intreb din curiozitate.
SERGIULICA04FUX
asta nu stiu, dar m-a intrebat daca am jante de aluminiu(marca), alarma, cate chei am, si mai multe chestii. dar de boxe, mp3 geamuri el nu m-a intrebat.
tuti
QUOTE(Maskatu @ 13 Apr 2010, 16:45)
Si valoarea este batuta in cuie sau poate fi influentata? Excepand faptul ca valoarea se mareste in functie de ce mai ai prin masina... mp3, difuzoare, etc... spre exemplu daca ai o clima stock, si este evaluata la 2300 euro, conform catalogului, poti sa platesti din propria dorinta mai mult rata, si sa iti supra evalueze masina? Adica in loc de 150 euro/an sa platesti 200 euro/ an si sa iti "supra evalueze" masina la 3200 euro....?

Intreb din curiozitate.
*



nu, nu poti supraevalua valoarea masini. am incercat eu si nu au acceptat.

pe de alta parte e si logic sa nu accepte. adica, masina este 2000 euro catalog, eu vreau sa o supraevalueze la 3000 euro, platind o prima anuala mai mare (250 euro de ex.) iar dupa o luna o fac praf/dauna totala in mod intentionat doar ca sa iau mai multi bani...?!?
SERGIULICA04FUX
da daca faci dauna totala nu iti da numa 80 la suta din valorea masinii.
misu78
Da dar 80% din 3000 nu e acelasi lucru cu 80% din 2000!
Supraevaluata nu merge dar se pot lua in calcul anumite imbunatatiri.
Dar.... probabil ca la un CD player de 500E vor fi circumspecti la asigurare.
marianmn
am full casco cu fransiza 0 la Groupama din ianuarie 2010. Platesc 120 ron pe an pt ca e pe numele meu si am sub 34 ani. Masina e evaluata la 8000 ron.
argon
Mai mult de 3000 ron nu primesti la dauna totala, iti doresc sa nu afli niciodata.
tuti
QUOTE(marianmn @ 10 Aug 2010, 00:57)
am full casco cu fransiza 0 la Groupama din ianuarie 2010. Platesc 120 ron pe an pt ca e pe numele meu si am sub 34 ani. Masina e evaluata la 8000 ron.
*



si zici ca platesti 120 ron pe an ?...... mai putin decat RCA ??? poate in alta lume!

poate 120 x 4 rate, dar si asa e putin .....
si.... stiam ca daca esti mai tanar, (la RCA cel putin) pretul creste, nici vorba sa scada....
robert1991
poate a uitat un 0 dar asa e prea mult biggrin.gif
Tince1290
nici eu nu cred....eu anul trecut cand am facut estimarea iesea rata undeva la 500 ron pe an iar franciza undeva la 400....avand sub 24 de ani si fiind incepator atunci....gandeste-te ca daca rata ar fi doar 120 ron toti si-ar face....ca orice mica zgarietura in parcare costa mai mult de atat!...in plus in caz de dauna totala.....chiar daca ai lua pe ea doar 3000 ron....teoretic banii aia si i-ar lua ei din rate in cat?....25 de ani?....nu ti se pare cam absurd?.....


eu am fost anul trecut la Alianz Tiriac si acolo mi-au spus ca ei despagubesc orice bun din masina dar si rata creste....singura conditie era sa ai toate facturile de la boxe, cd-player etc etc.....ca sa poata confirma ca aceea este valoarea si ca nu cresti tu valoarea intentionat....

de curand am vazut la cineva care era pus in riscul de a avea dauna totala ca din acei 80% se mai scad 4000 ron....habar n-am de ce dar asa era regula...tot la tiriac....
marianmn
mii de scuze ... 1200 ron .. am vrut sa scriu 12 milioane dar apoi am zis sa ma invat cu ron-ul si am uitat un zero ... scuze din nou .. biggrin.gif .. si da e prea mult .. stiu. rca-ul m-a ajuns 3 mil (300ron).
Bogyciu
Si totusi, in 2008 cand am luat masina am fost sa ma interesez si de Casco si atunci la o valoare asigurata de 2400€ ajungeam la 400-450ron pe an, fara fransiza, iar un prieten la o Solenza plateste cca 150 ron la 3 luni.
robert1991
deocamdata nu imi permit casco , dar daca imi gasesc servici primul lucru pe care il fac este asigurare casco.. mai mult pentru nenorocitii astia de la bloc :| capota vopsita de aprox o luna am gasit-o zgariata sad.gif
argon
de la anul nu mai poti face Casco oricum la masina din semnatura.
djasu82
dar nici tu la cele doua pe care le ai in propietate biggrin.gif si cred ca nimeni nu-si mai face casco din cauza banilor .
Eu dupa o teapa trasa de la casco m-am invatat minte .
marianmn
imi pot prelungi contractul parca pana la 3 ani chiar daca a depasit varsta ''legala''
argon
daca n'ai daune, ca daca il folosesti si odata, te anunta politicos ulterior ca inceteaza colaborarea...sunt niste escroci.
Sudsemnatu
Omniasig...100 de euro pe an..evaluata la 2200 de euro.
Am avut franciza la inceput..dar pentru ca nu am avut niciun incident in ultimii ani..acum nu mai am. Sper sa nici nu am incidente.

16 Aug 2010, 17:28:
a mea e din 2002.

adica din 2012 nu or sa mai vrea sa imi faca contract de casco sau cum? Daca o sa am dauna nu imi da banii?
Maskatu
Atata timp cat ai contractul in vigoare, te despagubesc. Ideea era ca incepand cu 2012 nu vor mai accepta sa iti incheie polita casco pentru ca masina are peste 10 ani. In cazuri rare, firma accepta sa faca casco chiar daca masina are peste 10 ani, dar asta numai daca ai fost client "fidel" si nu ai avut daune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.