Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Electromotor cu probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
Buna seara! Am si eu ceva probleme cu electromotorul. indiferent de timp sau ora cand dau la cheie, electromotorul invarte foarte greu de parca nu ar mai avea baterie,insa bateria e aproape noua.l-am desfacut,curatat,am pus alti carbuni. l-am montat. problema e k la prima cheie face insa la a 2-a sau a treia pleaca la sfert...aveti idee ce poate fi?inca o chestie...inainte sa il desfac nu facea mereu..insa acum face de fiecare data desi a fost demontat si montat "ca la carte".
bygy007
cind ai umblat pe acolo ai schimbat si bucsele? ai curatat bine rotorul?
grasuhye
Accentueaza lipiturile cu cositor de pe rotor, cu un ciocan de lipit de putere mai puternic
pavel_daniel
Salut
Se pare ca ar trebui sa masori statorul si rotorul.Unul sau ambele dau la masa.Succes
livacana
am inteles.de curat e curat,lipiturile o sa le mai veridic odata....insa, cum verific daca statorul sau rotorul dau masa?
pavel_daniel
vezi ca este undeva un topic in care am scris cum se verifica.Daca-l gasesc ti-l trimit.

14 Jul 2009, 19:19:
Salut.Pentru a verifica un rotor sau un stator foloseste o lampa de 220v .Mai ai nevoie de inca un fir suplimentar.Verificarea se face in felul urmator: un capat de la lampa de control de 220V se baga in priza;La fel se procedeaza si cu un capat al firului suplimentar.In concluzie vei avea doua capete libere pe care daca le vei impreuna ,se va inchide circuitul si lampa va lumina.Cu capetele libere procedezi astfel:un capat il pui pe axul rotorului iar celalat capat pe colector.Daca colectorul este bun lampa nu trebuie sa se aprinda deloc.
Cu statorul procedezi la fel:un capat pe corpul statorului iar celalat capat pe borna de cupru.Nici in acest caz lampa nu trebuie sa se aprinda.In caz contrar,indiferent de cat de slab se aprinde lampa,statorul sau rotorul sunt defecte.Succes
livacana
in cazul in care statorul sau rotorul dupa metoda cu becul se dovedesc a fi defecte se mai pot repata sau trebuie inlocuite?
bygy007
QUOTE(pavel_daniel @ 14 Jul 2009, 20:15)
vezi ca este undeva un topic in care am scris cum se verifica.Daca-l gasesc ti-l trimit.
*



iaca aici linkul
baranga
bucsa de ghidaj de pe carcasa ambreiajului o mai ai???
s-ar putea sa incline electromotorul si d-aia sa niabe forta wink.gif
pavel_daniel
Salut.Un stator defect se mai poate repara demontand polii magnetici.De regula infasurarea statorica da la masa undeva.Pentru aceea trebuie sa asezi sub fiecare infasurare,doar sub ea,nu si sub pol,o bucata de banda izolatoare pe toata lungimea infasurarii pentru a nu mai fi in contact cu metal.Rotorul defect nu merita reparat.E mai ieftin sa iei de la dezmembrari unul second-hand,complet.Succes.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.