Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frinele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
decrvl
Salutare!
Am o mica sau mare problema.Atunci cind pun frina,si mai ales cind e rece masina,citeodata,are loc o mica vibratie care se simte atit in volan cit si in pedala.Ca si cum ar scapa apoi ar merge frinarea dind senzatia de hopuri(nu stiu daca m-am facut inteles).Daca v-ati mai intilnit cu problema asta sau ce ma sfatuiti sa fac!
Ov
99% discuri de frana ovalizate.
DodoBird
QUOTE(decrvl @ 14 Mar 2005, 11:33)
Salutare!
Am o mica sau mare problema.Atunci cind pun frina,si mai ales cind e rece masina,citeodata,are loc o mica vibratie care se simte atit in volan cit si in pedala.Ca si cum ar scapa apoi ar merge frinarea dind senzatia de hopuri(nu stiu daca m-am facut inteles).Daca v-ati mai intilnit cu problema asta sau ce ma sfatuiti sa fac!
*



Verifica si cele doua prezoane de prindere ale etrierelor (ar trebui insa sa se auda si un vag zgomot direct proportional cu gradul de desurubare). Nu va mirati la taicamiu am pierdut pe drum un prezon de pe un etrier, montat de "meseriasi" iar celalalt dera desfacut cateva ture !!!!!

paulp
Si pune subiectul la Probleme tehnice CLT 243.gif
disaster
daca ai avut vreo roata blocata atunci sigur sunt discurile ovale.si la mine face la fel,parca am ABS 10561582.gif dar se simte doar la viteza foarte mare sau cand aproape m-am oprit.
george_d
prezoane la etrier? unde? e model nou?
paulp
Se refera cred la portetrier, dar putine sanse sa fie asa ceva.
Tot a disc ovalizat suna wink.gif
decrvl
Sa stiti ca am schimbat supapa de la servofrina si nu mai am probleme.D-le Paulp scuze de deranj dar fiind incepator mai gresesc.Sper ca nu te-am suparat prea tare(scuzele de rigoare daca asta te ajuta la ceva).
RIon
Nu l-ai suparat, a gresi e omeneste, dar nu ai gresit cu nimic smile.gif
Problem Solved!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.