Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noxe ITP
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
26-Kbe
Salut,
Am o intrebare pt voi, daca nu mai am toba de mijloc (intermediara) imi mai ies noxele la ITP??? precizez ca finala este sport smile.gif si la sfarsitul luni august trebuie sa fac ITP-ul..
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.
djasu82
Catalizatorul sa fie bun, bujiile si injectoarele.
26-Kbe
Sunt super nu am probleme...in loc de toba mijlocie eu am teava de urlat nu urla suparator dar imi este teama de noxe din cauza asta cer sfaturi smile.gif
ti3sto
fiind vorba de itp eu am acu la sfarsitu lunii itp niste sfaturi la ce pot sa pic usor?
Victoras2001
Ai lista cu ce verifica, in fiecare statie ITP. Sa nu vorbesc cu pacat, da la ce vad io-n avatar, pregateste meleonu' sau pune-o pe picioare. wink.gif
ti3sto
fama sa te inteleg ca nu vad nimic deosebit ... prelungirea la bara nu mai exista smile.gif

moderator edit: nu mai da quote la postul anterior
and_rei
QUOTE(26-Kbe @ 16 Jul 2009, 22:15)
Sunt super nu am probleme...in loc de toba mijlocie eu am teava de urlat nu urla suparator dar imi este teama de noxe din cauza asta cer sfaturi smile.gif
*




QUOTE(ti3sto @ 16 Jul 2009, 22:47)
fiind vorba de itp eu am acu la sfarsitu lunii itp niste sfaturi la ce pot sa pic usor?
*



26 Kbe nu are treaba.eu la itp l-am intrebat pe mecanic daca avea ceva daca aveam toba sport.a zis ca nu.deci nu sunt probleme

ti3sto vezi ca e promotia aia la autocobalcescu.nu ar strica sa-i vizitezi.macar sa stii ce are.eu am avut probleme doar la rotile de pe spate.una frana mai bine ca cealalta.bafta
Victoras2001
QUOTE(ti3sto @ 17 Jul 2009, 00:24)
fama sa te inteleg ca nu vad nimic deosebit ... prelungirea la bara nu mai exista smile.gif
*


Tefac. Cand mam dus la ITP, nam avut de loc emoti. Ii facusem revizile pe bune. Apia ajteptam sa se lege de ceva ca sa sar la gatul lor.
Daca sti ce cauta aia la ITP iar tule ai pe toate bune, nu vad de ce tiai face probleme. smile.gif
ti3sto
QUOTE(ianys_andrey @ 16 Jul 2009, 23:24)
ti3sto vezi ca e promotia aia la autocobalcescu.nu ar strica sa-i vizitezi.macar sa stii ce are.eu am avut probleme doar la rotile de pe spate.una frana mai bine ca cealalta.bafta
*



ianis :
stiu de promotie maine la 10 ma prezint pe splaiu unirii sa imi faca o mica verificare la ce fac ei pe gratis

QUOTE(Victoras2001 @ 16 Jul 2009, 23:33)
Tefac. Cand mam dus la ITP, nam avut de loc emoti. Ii facusem revizile pe bune. Apia ajteptam sa se lege de ceva ca sa sar la gatul lor.
Daca sti ce cauta aia la ITP iar tule ai pe toate bune, nu vad de ce tiai face probleme. smile.gif
*







victoras
da am niste mici chestii de care imi este frica cum ar fi niste rugina ..... sa vad ca nu mai merge stopu pe frana pe partea dreapta ....
si frica vine din neexperienta si din necunoastere ca nu stiu ce imi cer aia acolo happy.gif
26-Kbe
Chiar daca nu am toba de mijloc zici ca-mi dau Itp-ul... o mica problema mai am la furtunele de la etrieri care trebuie neaparat sa le schimb (sigur se ia de crapaturiile din ele) in rest nu am probleme cu masina....
Din cauza tobelor ( teava +finala ) imi faceam griji smile.gif pot sa ma duc cu o saptamana mai devreme ? in caz ca trebuie schimbate tobele sa am timp si sa pot circula cu masina....
Ti3sto daca nu ai probleme cu franele si directia restu le mai trec cu vederea dar pt frane si directie nu poti sa faci nimic ...
ti3sto
aha am inteles pai o sa ma duc sa vad ce zic cei de autocobalcescu legat de frane . directia este ok
djasu82
In primul rand nu se trece daca la noxe nu se scoate chitanta iar pentru pacalirea sondei trebuie sa fie incalzita cu 2-3 brichete si asta daca vrea mecanicul. Dupa aceea franele daca nu tin sau tin diferentiat pe chesuri... se uita la seria motorului ,caroseriei verifica furtunele de la etrieri jocul la directie si luminile . La mine s-a verificat faza lunga ,scurta, pozitii, stopuri farul de ceata.
26-Kbe
Asule depinde si de statia ITP nu toate sunt asa exigente daca nu ai probleme cu franele sau directia restu se rezolva cu o mica atentie...eu nu sunt adeptul atentiilor si nu din zgarcenie, daca masina nu corespunde tehnic, practic imi platesc singur drumul la grsoniera cu usa in tavan smile.gif)
S.Alex-F
La ITP de pe Cheiul Dambovitei de langa targul vitan!

DNS ul meu acum 3 luni dupa ce in prealabil a suferit o exploatare normala!

Mi-a dat revenire pentru!
-racoarde etrieri imbatranite
-racord frana undeva la puntea spate prezenta urme de frecari si m-a pus sa-l schimb si pesta si ca sfat mia zis sa il imbrac cu un arc lung
-bieleta directie dreapta
-far ceata defect
-dezechilibru frana spate
-repartitor defect
-frana de parcare prost reglata
-farurile prost reglate
-burduf planetara stanga spart(a zis ca daca au joc...planetarele...trece itp-ul...daca are burduf..nu)!


Si cam atat.....,A,le-am rezolvat pe toate la VIOREL(APpPatriei) cu 150 plus 500 ciubucul lui PITIKU!

si da,.,...itp-ul l-am facut pe bune!

PS:...inn urma operatiunii m-am ales si cu un repartitor de origine in plus..nounout!Cine vrea...stie sa dea de mine!
and_rei
QUOTE(26-Kbe @ 17 Jul 2009, 07:21)
Chiar daca nu am toba de mijloc zici ca-mi dau Itp-ul... o mica problema mai am la furtunele de la etrieri care trebuie neaparat sa le schimb (sigur se ia de crapaturiile din ele) in rest nu am probleme cu masina....
Din cauza tobelor ( teava +finala ) imi faceam griji smile.gif pot sa ma duc cu o saptamana mai devreme ? in caz ca trebuie schimbate tobele sa am timp si sa pot circula cu masina....
Ti3sto daca nu ai probleme cu franele si directia restu le mai trec cu vederea dar pt frane si directie nu poti sa faci nimic ...
*



poti sa te duci si maine
djasu82
Alexe sunt bulangi cei de langa turn de la vitan tot acolo am facut eu in noiembrie anu trecut . De comentat trebuia sa comenteze doar la furtunele de la etrieri ca cica erau imbatranite . Si inca ceva nu iesea chitanta biggrin.gif dar al naibi nu daduse din sonda lor apa fiindca au scos sonda si a curs multa apa din ea ... iar eu am mers cu masina in aceeasi zi cam 50 km. A sos apa din sonda si rapid a iesit chitanta. Franele au tinut forte bine identic pe fata la fel pe spate si mai ales s-a lasat de fund cand a pus ala frana sa sara dupa tamburi biggrin.gif
Nu stiu daca o sa mai fac la astia desi e aproape de casa , iti cauta nod in papura si asta nu-mi place.
DJMaxx
yo am facut itp acum 2 luni sau 3 ... yo zic ca peste tot unde te duci o sa iti gasesca probleme la repartitorul de la frana , am vb cu un tip de acolo si au zis ca 9 din 10 le gasesc repartitoru dus ... valabil si pt solentze ... in rest mia gasit o gramada de prostii becuri care nu mergeau , desi cu o seara inainte mergea ala depe frana noroc ca aveam unu la mine , amortioarele lea gasit si pe alea duse , furtunurile de la etrier imbatranit , in fine ma costat 250 lei , 150 taxele cu tot cu revenire si 100 "atentia" , imi zeaca baiatu ca marea majoritate au belele la repartitor , desi daca ma uit la maina mea acuma e ca dracu troncane din toate incheeieturile , plus ca am o roata mai in fata decat cealalta ... e belea
S.Alex-F
QUOTE
Alexe sunt bulangi cei de langa turn de la vitan

radmasa.gif

VITAN...e zona bulangiilor dry.gif ....s-au smecherit cu tontii ca acolo e targu,masini straine...etc! biggrin.gif

QUOTE
iti cauta nod in papura si asta nu-mi place.


TOTI fac asta!

@all

totul a costat la mine 110ron intrarea pe itp si 50 revenirea!


Precizez de pe acum...ca...
aveam volanul schimbat cu unul sport
amortizoarele toate curse(deci nu s-au luat de ele)
Pe interior imi lipseau centurile spate..s-a uitat...a plecat
folie pe geam....la osuta de mii vechi!


Asule.....
QUOTE
Nu stiu daca o sa mai fac la astia desi e aproape de casa


..da sunt bulangii nostri...asai?? radmasa.gif

Bafta!
ti3sto
am fost azi la itp l-am trecut cu brio ..chiar .. o mica observatie la cauciucurii ca sunt un pic cam invechite cele pe spate .. dar nu a fost o mare problema la testu noxe 0,00 tongue.gif am iesit ... inainte sa ma duc la itp am bagat alto 101 de la rompetrol de 350 de mii si am rulat-o un pic mai tare circa 3 km vai ce fuge cu alto 101 biggrin.gif dar e cam scump smile.gif

cam asta a fost itpu la dsnu meu dry.gif
djasu82
mda avansul se regleaza si asta dupa co benzen desi limitele sunt mici fata de co95 fiindca motorul a fost proiectat evident si scris programul pentru benzen cu co 95.
ti3sto
nu am alimentat niciodata cu alceva in afara de 95 fie rompetrol ,petrom ... dar acum am zis sa pun ceva cu cifra mai mare si 101 cred ca e cel ami mare de pe piata ce se gaseste smile.gif puteam sa cumpar aditiv sa cresc cifra octanica dar nu mai aveam nici multa benzina si am zis sa ma duc cu rezervoru jumate si la itp a fost ok

am pus in practica sfatu tau sa merg cu motoru mai turat asule...smile.gif
DJMaxx
adica tu ai fost la itp nu ti-au gasit aia nimic decat cauciucurile? miramas ... ya am facut la renault la service itp si gaseau aia la o gramada de masini mai noi din gama dacia , a mea e din 2003 ultima generatie veneau baieti cu solentele intro veselie cu revenire ... oricum noxele iti ies bine(am vb cu tipu de acolo de la itp si mi-a zis ca la noxe iti ies bine motoarele astea ) nustiu de ce turati asa motoarele astea pe benzina ca nu e diesel .. e dejuns sa mergi normal pana se incalzeste motoru
ti3sto
doar atata da.... era si un prieten icon_mrgreen.gif ca nu faceam eu itp la radacini degeaba rolleyes.gif
DJMaxx
poi zi asa ... biggrin.gif ca nici yo nu l-am facut pe bune
djasu82
eu l-am facut pe bune la bulangii aia pe care alex ai face biggrin.gif m-am si speriat de moaca aluia care imi verifica masina. A ramas tampit cum de am atata ulei si vasleina sub ea zic eu de colo asa o sa o duc la groapa daca o fi sa fie .
ti3sto
radmasa.gif ce vrei djasu nu toti ne-am nascut in bmw mercedes smd ..... eu sunt la concluzia urmatoare "cu ce am cu aia defilez"

o sa dau si eu cu vaselina + ulei cand ma duc la tara smile.gif
djasu82
eu m-am nascut tot intr-o nemtoaica veche din 69 tongue.gif recunosc si acuma e la tara pe butuci si al naibi fier inca rezista.
ti3sto
tu si Louie Anderson icon_mrgreen.gif
26-Kbe
Gata am rezolvat si cu ITP-ul ....smile.gif

Diferenta de franare pe spate smile.gif
Furtunase etrieri imbatrinite smile.gif
In rest au iesit toate bine doi ani nu mai are treaba smile.gif)
Maskatu
Eh na, poate sa pice orice prietene... blush.gif Inafara de motor si cateva piese, nu tine nimic 2 ani la sn, decat daca o tii parcata in garaj biggrin.gif
26-Kbe
Sa sti ca de 3 ani nu am schimbat nimic la ea inafara de set si distributie si ulei ...am ramas uimit ca nu a gasit nimic pe fata la pivoti, bucsi etc... sau luat de geamuri si de toba sport dar le-am rezolvat ...geamurile cu autorizatia si toba cu atentia radmasa.gif
mihaicuc2000
Dar ce au zis de toba ???
Doar ai voie sa ai toba asport nu?? sau trebe si pentru aia sa mergi la ei sa iti dea autorizatie???
26-Kbe
Sau luat de toba ca face zgomot si ca nu este standard si i-am zis calm ca toba tot nu o schimb din motivul ca are 3 ani de cand este pe masina si nu a ruginit nici acum, daca puneam toba normala schimbam 10 pana acum biggrin.gif
mihaicuc2000
bun am inteles ca face zgomot si ti-au testat-o [entru nivelul de decibeli????
Ca daca esti sub nivel atunci nu au ce sa zica!!!
26-Kbe
Nu au testat nimic ca nu aveau cu ce smile.gif cred biggrin.gif...stiam ca trebuie sa se ia de ceva dar s-a rezolvat ..
mihaicuc2000
No bine asa ii la noi in Romania daca nu se iau de ceva nu is buni!!! In fine deci pot si eu sa imi scot intermediara!! oricum mai am itp pana la anu asa ca nu ma intere.
Bafta la vanzare! tongue.gif (off topic)
26-Kbe
Poti sa scoti intermediara dar va face zgomot ...
Merci
mihaicuc2000
Hmm asta e idea tongue.gif, macar sa sune a bolid daca nu este unul inca!!!
tongue.gif
tud.
la itp nu trebuie sa masoare nivelul decibelilor,in rntr exista cod pentru zgomot excesiv si se trece in raportul de inspectie tehnica periodica defect major
26-Kbe
La mine face zgomot doar daca o turezi peste 3000 ....nu a trecut nimic in raportul de care zici @tud. au fost de treaba wink.gif
tud.
pai in general cei de la itp sunt de treaba,nu aveau dece sa tureze masina peste 3000 pentru ca proba de noxe in turatie se face intre 2000 si 3000 rpm
26-Kbe
da asa au procedat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.