Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bobina Tico + AT01
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
0
Eu am facut legaturile asa..
[attachmentid=1627539565]

la bobina normala vin 4 fire legate asa..
[attachmentid=1627539566]

Cum anume am sa leg cele 4 fire care era legate la bona veche, la noua bobina si aprinderea electronica?

Sau daca nu am facut nimic bine explicati-mi va rog cum anume sa procedez..m tot cautat la topic-ul aprindere electronica dar nu am reusit sa ma lamuresc.
Muratu
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=118267&hl=

Si eu am cautat acelasi lucru dar m-am linistit dupa ce am gasit o bobina BERU Made in Gemany
0
[attachmentid=1627539581] Adica ceva de genu?..eu le-am legat asa dar fara efect..cele 2 fire de + le-am legat inainte de rezistente, iar firul care venea la borna -, la piciorul aprinderii care venea prin pe borna - a bobinei.
iuliano_smile
QUOTE(0 @ 20 Jul 2009, 20:21)
[attachmentid=1627539581] Adica ceva de genu?..eu le-am legat asa dar fara efect..cele 2 fire de + le-am legat inainte de rezistente, iar firul care venea la borna -, la piciorul aprinderii care venea prin pe borna - a bobinei.
*


In schema prezentata de DjAsu82, cele 2 fire de pe + "normal" al bobinei il legila plusul aprinderi,iar firul de minusu il legi la - de pe bobina, deoarece acela este turometru. Iar paltina o legi la aprindere.
stealth
pai ce impendanta are bobina asta de Tico? Gotronic cere neaparat 3 Ohmi sa aiba bobina. La tico nu e mai mica ?
S-au folosit bobine de Tico cu succes impreuna cu AT01 fara platina ?
stealth
tilix_boss2008 , cum e cu bobina de Tico? are impendanta potrivita pentru AT01? ca as vrea sa procur una dar sa nu o pun la colectia mea de bobine pe care le-am mai luat in timp dar au anumite impendante si nu merg la sistemele astea clasice.
0
Nu stiu ce sa iti zic dar daca o sa cauti putin pe site o sa gasesti ca si-au montat aprinderea AT01 impreuna cu bobina de tico..eu nu am reusit sa o fac sa mearga impreuna cu bobina pt ca am legat-o gresit inainte sa aflu cum se leaga corect si nu a mai mers..acum merg doar cu bobina si rezistentele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.