Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglaj tacheti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tichondrius95
O intrebare nu prea simpla pt unii, cum se regleaza tachetii mai exact! Sunt sigur ca multora le tzacane tachetii. Ms pt ajutor!
costi2
Incepi cu cil.1(luleaua de la delco sa fie aprox.spre aripa stanga fata, misti de elicea ventilatorului tragand spre tine pana ajunge pe-acolo). Observi supapele de la cil.4 sa dea nitel balans(urca una din supape si coboara nitel cea de langa ea). Bagi lera de 0.15 la admisie si 0.20 la evacuare. E bine sa ai bujiile scoase pt. a putea invarti usor motorul de elice. Urmatorul pas e cil.3, invarti de elice pana cil.2 da acelasi balans si te opresti. Bagi lerele si reglezi. Urmeaza cil.4 cu balansul de rigoare pe cil.1 apoi cil.2 cu balansul supapelor pe cil.3. Ai grija ca lera sa nu mearga prea usor dar nici prea greu s-o indoi cand o misti stanga-dreapta. Ordinea supapelor dinspre cil.1(ambreiaj) catre cil.4(radiator) este: evac.-admisie-admisie-evac.-evac.-admisie-admisie-evac. Mie unul mi-a reusit cel mai bine acest tip de reglaj. Succes !
krapcarasu
va rog eu nu mai spuneti tacheti. Tachetii sunt niste paharele de otel care sunt impinse de camele arborelui. Jocul culbutorilor se regleaza[attachmentid=1627540249]
costi2
Corect, cand aveam VW si avea axul cu came-n cap calca pe acele paharele numite tacheti. Nu stiu de unde s-a impamantenit ideea cu tachetii la dacie...
tichondrius95
Ms pt sfat. Am sa urmez schema ta.
Minel
Sper sa se inchida topicul , sunt destule pe tema asta ..... sleep.gif
br17rfg
QUOTE(Minel @ 30 Jul 2009, 18:48)
Sper sa se inchida topicul , sunt destule pe tema asta ..... sleep.gif
*


Corect

Inainte de a mai deschide si alte topicuri ar trebuii sa se dea un search
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.