Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frane cam slabute
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
Salut...am o dacia break din 93 si imi face ceva probleme...am mai cautat si in alte topicuri da nu am gasit mai nimic concret... problema e asa. acum vreo 1000 de km am schimbat pompa de frana dublu ciercuit (asam) cilindrii de frana (setcar) saboti (nu mai stiu ce firma...dar parca turcesti...) etrieri, placute de frana,conducte tot... problema e k tine destul de bine,zic eu pe la jumatate,nu curge pe nicaieiri insa daca vreau sa franez un pic mai brusc tre sa ma ancorez in volan si sa apas cu toata forta pe pedala...aveti idee ce poate fi?
Mr_Devil83
garniturile la etriere sau servofrana.
dany_daci1300
s-ar putea sa ai conductele pe spate infundate
deceneu32
Conducte infundate? wacko.gif De la ce?Oricata rugina s-ar forma,nu cred sa le infunde.
La problema baiatului,cred,mai degraba,ca are aer pe circuit.
SGM.MYKE
Daca pedala e tare si ti se pare ineficienta, e posibil ca servofrana sa nu lucreze.
ydaniel
asam?turcia?
cand te mai apuci de ceva-ia piese de calitate!
deceneu32
Sunt unii aici pe forum care lauda ASAM-ul. radmasa.gif Cica Dacia nu merita piese mai scumpe. mad.gif
Mr_Devil83
domnule decenu32 cate dacii cu probleme ai vazut matale? Mai multe ca mine? Ma indoiesc.

Hai sa o iau altfel, pe berlina personala, masina care are un cilindru spate de asam, celalalt de import, ceva frantuzesc, dar cu 1 leu a fost mai scump decat ala de asam, anul trecut, paremi-se ca cel de asam a fost 17 lei si ala frantuzesc 17 lei, cu o pompa de frana dublu circuit de provenineta remat si un set de reparatie de conex/asam de 17 lei (nu imi amintesc exact ce scria pe carton dar era una din astea 2) are frane de te poti baza oricand pe ele si apasate putin mai tare blocheaza rotile. Si nu o zic eu ci o zice argon, cel cu care ma aflam in masina prin oras, povesteam si dintr-o data pe o trecere de pietoni apar ceva pietoni (evident) iar argon imi atrage rapid atentia si eu apas pedala de frana mai sanatos si masina ingheata rotile si derapeaza cam 1 metru pe asfalt.

Chiar crezi ca pompa aia simplu circuit de o ai tu pe masina (daca e originala) e capabila de blocat rotile fara sa te prinzi de volan si sa apesi cu toata forta pedala? Am avut si eu simplu circuit pe masina si stiu cam cat de eficienta era, preferam sa retrogradez din a 3-a in a 2-a si abia apoi sa calc pedala de frana.

Si am o bieleta stanga de topoloveni, e fix aia "de origine" care are joc la pivot, dupa nici un an. Bieleta a fost vreo 40 de lei, aia de asam era vreo 22 la vremea respectiva. Ce zici, pt o piesa de siguranta e normal sa cedeze asa usor?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.