Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pana cand este o masina Noua?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
nairam
Habar nu am care este raspunsul la aceasta intrebare. Tocmai de aceea am facut si acest sondaj .. Ca sa aflu raspunsul la intrebare.... Deci: Pana cand se poate considera o masina A FI NOUA ?
Astept si comentarii...
Am uitat sa pun un raspuns:
pana iese din garantie ....
Dar se aplica 3 ani sau 100.000 km .....
vijelie
Imediat dupa ce ai semnat de primire prima data.
C a t a l i n
Păn' la prima groapă...
Marso
De cand intra in posesia primului proprietar NU mai este noua... parerea mea tongue.gif
Cocojambo
am votat la fel ca antevorbitorii mei 04.gif
Buyaka
idem #2-#4... dup'-aia... la rabla biggrin.gif
Lostboy
Până când vine cineva s-o cumpere și-i spui ”E ca și nouă frate!”
nairam
Nu mai tin minte cine... dar era cineva de pe forum ... un membru cu state vechi ... Ahhhh parca asarban ... ( nici nu mai stiu pe unde este) el parca avea o teorie ca masina este noua pana tragi primu "vant" in ea ....
Lostboy
Că de băgat picioarele în ea nu ai șanse să fii primul...la fel cu ”vântul”...
einstein1984
Anumite repere sunt acceptate in garantie pana la 3 luni sau 1000 km.
nairam
Am uitat sa pun un raspuns: Pana iese din garantie .... dar se aplica 3 ani sau 100.000 km.
einstein1984
SAu 4 Ani.
roland
Am votat "De cand intra in posesia primului proprietar NU mai este noua" pentru ca nu am incredere ce face primul proprietar in cele 10 minute cat o are...
koldun
Aia cu "De cand intra in posesia primului proprietar NU mai este noua".
Cred ca e la fel ca aia cu: cate mere poti manca pe stomacul gol?
Unul, caci dupa aia nu mai e gol!

Succese!
Andy_ACS
@nairam - impaca-te cu realitatea, nu mai ai masina noua smile.gif

Bafta!
nairam
Yeah ... Right .. din pacate nu eu trebe sa ma impac cu ideea ... Ci cel care mi-a spus ca la "La Loganul nou dupa 4 ani nu trebe sa-i faci nici o reparatie pentru ca e masina noua" si sti care era culmea? ca era vorba de loganul tatalui meu si NU vorbea tata .. pentru ca daca vorbea tata as fi inteles .... nu de alta dar a inceput sa imbatraneasca... biggrin.gif
Maskatu
Am văzut destule mașini cu numere roșii rupte în liniuțe și cerculețe. Acum depinde de propietarul care a avut mașina.... dacă a fost dusă în service la timp și a fost îngrijită (interior + exterior) se poate considera că este nouă (moral cel puțin), dar fizic... ca să fie "nouă" trebuie să schimbi toate piesele de la roți, consumabilele , tobe, etc....... plus că mai pui că mocheta se mai înnegrește, se umple de praf (mulți "nu suportă" husele), se mai ia vopseaua de ici de colo din interior, se mai tocește materialul de pe schimbător, se mai ia vopseaua de pe semnalizator sau maneta ștergătoarelor, etc.

PS sondajul este irelevant. Nu este o carte scrisa unde sa scrie ca o masina este considerata noua pana la x zile,secunde, minute, ani, etc. Ar trebui sa fi intrebat "pana cand considerati ca o masina ar trebui recunoscuta ca fiind noua?".
Andy_ACS
@nairam - probabil se refereau la faptul ca masina fusese luata de noua, nu la mana a doua. Nu la faptul ca dupa 4 ani e inca noua, cum probabil ai inteles tu.

Bafta!
C a t a l i n
Multe mașini sunt chinuite și înainte de a avea vreun fel de număr... Cele încărcate și descărcate pe vapoare de tip car-carrier sunt un exmplu...
nairam
QUOTE(Andy_ACS @ 27 Jul 2009, 15:35)
@nairam - probabil se refereau la faptul ca masina fusese luata de noua, nu la mana a doua. Nu la faptul ca dupa 4 ani e inca noua, cum probabil ai inteles tu.

Bafta!
*


Eu nu am inteles deloc ... sunt un pic mai greu de cap ... tocmai de aia am facut sondaju asta ... E drept ca nu-mi raspunde la intrebarea cam de cand trebe sa bagi bani intr-o masina? da poate fac alt sondaj .... ca sa ne edificam pe deplin....
Marian66
prima cheie => -30% din valoarea masinii
C a t a l i n
Poate-n capotă, că prima cheie în contact o primește în uzină. Iar până la dealer... vreo 10...
BZN
Sa zicem ca pana la prima inmatriculare (primele 30 de zile)...
YRX
in ochii proprietarului....vesnic, sau pana o da altuia.
bobo77
De cand intra in posesia primului proprietar NU mai este noua, asta am votat desi sunt de acord partial dar restul variantelor nu-mi conveneau...dar asta este cel mai aproape si de opinia mea.
l@u
QUOTE(vijelie @ 27 Jul 2009, 15:29)
Imediat dupa ce ai semnat de primire prima data.
*



@ nairam Simplu nu ? ...Trebuia sa stii si tu fara sa mai faci un poll wink.gif
mih95
Am votat ca majoritatea .
Desi am o jucarie noua din iunie.....
Oricum n-am uitat nici eu remarca lui ASARBAN care mi se pare cea mai tare...
Bafta !
SiloS
Oricum, se stie ca daca nu ai masina 2005+ inseamna ca esti cel mai mare fraier!
Filip
plange.gif Eu n-am avut niciodata o masina noua, si masina mea e mai veche de 2005. group_pointing.gif
Oricum, daca e sa gandesc cu inima, consider ca o masina nu mai este noua atunci cand sufera primul accident, sau cand i se inlocuiesc elemente de caroserie, sau i se face setul motor, sau i se schimba piese importante cum ar fi planetarele - alea deja nu mai sunt consumabile.
CGDBZ
Eu consider ca masina este noua pana intra in posesia primului proprietar .Chiar si cu 0 km daca o vinde nu-si mai ia bani pe ea.
C@talin
pana se ingalbeneste tapiteria de la basini, e noua radmasa.gif
cristio_79
Eu stiam ca pana o tragi pe prima. Daca le ingalbenesti, deja poti sa o dai la rabla.
criss4u
pana o vinzi ( daca ai stiut sao intreti ) biggrin.gif

1 Nov 2009, 16:26:
sau pana a conduso prima data o femeie:))
Almighty
pana o murdaresti prima data
mr.squirrel
cum a iesit de pe usile fabrici de la primul m rulare
revelation
greu de spus , dar sa zicem pana ploua prima data:D
BeciAcustic
Pentru cei care au votat "De cand intra in posesia primului proprietar NU mai este noua" am o intrebare pentru voi: Daca dupa 5 ore de la ridicare iesi cu ea in oras si te intreaba cineva daca e noua tu zici aaaa nu ... e deja depasita, maine o vand eventual....?
corbex
pentru tine e noua cit timp vrei tu. Daca vrei s-o vinzi, o sa constati ca se invecheste brusc.
Filip
Pana cand se transmite prima data din tata in fiu, atunci trece de prima tinerete. blush.gif laugh.gif biggrin.gif
hash
tare intrebarea.

as zice asa:
- daca este Dacie, e noua pana cand face primul metru pe rotile ei pe sosea;
- daca este din grupul VW, e noua pana la 100k km;
- daca este BMW, pana la 200k km;
- daca este Mercedes, e noua pana la 400k km;
- daca una dintre alea de mai sus a fost folosita de un pensionar, depinde de pensionar. Daca este roman, masina se invecheste in secunda 2. Daca e neamt, atunci masina ramane pururea noua.

Pentru toate celelalte marci, pana si masinile noi cu 0 km sunt deja vechi.
BeciAcustic
Mai bine dormeai la ora aia decat sa scri pe forum.....neamtu nu e si el tot om, nu este si el pensionar? masinile alea "smechere" care le-ai enumerat tu crezi ca nu pica UNELE si dupa cativa metrii? smile.gif
brvictors
acusticule, daca te lasa omu` la gara tu nu te poti urca singur in tren nene
Andy_ACS
Pai nu e obisnuit cu trenurile, ca are masina personala... noua smile.gif

Bafta!
ag02cws
Eu as zice ca e noua pana iese din rodaj. Dar ma gandesc ca i-am lovit oglinda cand avea 250 de km si de atunci trosneste de fiecare data cand o pliez. Asa ca nu stiu ce sa zic. Depinde de cine o are.
C a t a l i n
Să-i explice cineva glumele, ironiile, și întrebările retorice și lui, că rămâne geoană rău...
Iulikk
Eu cred ca o masina este noua pana o duci prima data intr-un service pt o problema tehnica.
corbex
A mea n-a avut probleme tehnice, deci n-am dus-o in service. Are doar cinci anisori. La prima vedere n-a atins nici adolescenta, in unele privinte e chiar sugar, in altele, si mai si, e chiar sugativa !
phara
pana se invecheste:)))))
bogdanelkva
...sau pana imi trantesc alta sofer7.gif
tataiedaciotul
Mai mult ca sigur. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.