Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepideaza Rau, Solutii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nmarinae
Am o berlina pe injectie(perfuzie biggrin.gif) si imi trepideaza de la 90 de km in sus

Mentionez:

-anvelope noi, echilibrate;
- bucsaraie noua;
- anvelope spate aprope noi;

De la ce ar putea fii?

Si inca 2 lucruri:

1. as dori sa o vopsesc, ce vopsea imi sugerati si ce nuanta de alb
2 cum schimb becurile de la iluminat consola bord(cel din dreapta).
Multumesc anticipat


28 Jul 2009, 20:41:
Nimeni nu are nici o solutie?
ATM
Trepidatii - poate de la jenti strambe (se face roluire, nu-i suficienta echilibrarea daca janta e indoita bine). Sau poate vreo galma pe cauciuc. Sau poate tampon motor rupt? (greu de crezut totusi).
Shimbat becuri bord - habar n-am, io-s cu bord scoica. Da' banuiesc ca se da rama jos si-ti bagi manutele pe acolo.
Vopsea...dupa gustu' omului. Alb 13 e cam gri, alb 10 e normal, Daciile cam din 1997 au alb 10, sa-ti faci o idee, mai e si albul ala de-i zice lumea arctic, ala de te doare la ochi...parerea mea e ca Dacia arata mai bine cu o nuanta mai deschisa de alb.
nmarinae
ms mult de tot
rokos
uite si eu tot o injectata am.
acum 1 saptamana am constatat ca la peste 100 km/h imi tepideaza roata dreapta fata si volanul.
mers la vulcanizare si echilibrat jantele+presiune
mers la mecanic: schimbat bucse, bielete antiruliu, capat de bara dreapta.
dupa am facut reglajul directiei la un atelier specializat.
asta te sfatuiesc si pe tine sa faci.
pentru demontare bord cauta pe forum ca s-a mai discutat.

bafta!
Mr_Devil83
capetii de bara, bieletele, un pivot ceva? ridica masina pe elevator si vezi unde naiba ai joc. eu am un joc de vreo 2 - 3 milimetri la un pivot pe bieleta de directie, jentile 4 cu 4, 8 cu 8 dar nu vibreaza. Ahh...tu ai zis trepideaza rau, nu vibreaza volanul...Bujiile si fisele sunt bune, senzorul de turatie e curat?
tichondrius95
Vopsea - ALB 10, e si sprei, dar te sfatuiesc sa le cureti bine si sa le dai un grund, tot sprei, vezi , poate vreo janta kiar si de pe spate iti poate face probleme si sa trepideze, iar la bord, ii desfaci numai partea din fata, se scoate plasticu din fata ceasurior cu tot cu consola de boatoane. Grija mare k sunt fragile, nu tragi tare. apoi scoti ceasurile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.