Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MP3 player conectat la AUX
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
SorinCT
M-am gandit zilele astea la o modalitate de a asculta muzica in masina fara sa schimb CD-uri cu trackuri toata ziua.
Am un megane sedaon '05 cu cd player "update list" (adica are si port AUX) si am vazut cateva ghiduri de implementare cablu pentru AUX.
Dar totusi am o dilema. Vreau sa am un fel de docking station adica sa incorporez cumva semnalul audio cu o alimentare USB pentru player. Ma descurajeaza ideea de a sta cu frica de capacitatea bateriei sau sa am cine stie ce cabluri atarnate.
Ce solutii exista pentru asa ceva inafara de a da bani grei pentru un player cu o baterie foarte buna?
Calitatea sunetului ramane oare aceasi?
buzasparta
stiu ca a mai fost cindva un topic legat de acest subiect si la un moment dat gasisera colegii de forum si niste cabluri pentru mufa de aux. da si tu un search.
SorinCT
Am cautat si nu am gasit mai nimic. Toti care se refera la MP3 player vorbesc de cel incorporat.
12volti
Ce player vrei sa folosesti ?
SorinCT
Nu am preferinte, sa fie unul mediocru.
12volti
Nu stiu daca am inteles bine, dar tu ai vrea asa: un player extern pe care sa-l conectezi pe intrarea de aux a HU-ului din masina. Problema ar fi ca acel player nu se incarca sau nu se alimenteaza. Corect ? Te intreb pentru ca m-am gindit la o varianta.
Manuel
Uite aici si aici.
12volti
Mai citeste odata primul post. Nu cred ca asta intreba CT
Manuel
Am recitit si tot mi-e putin neclar. Exista playere care functioneaza in timpul incarcarii fara probleme, Iriver E100 de exemplu.
12volti
Exact, e cam neclar, d-aia am intrebat exact ce anume vrea. Eu inteleg ca problema lui e alimentarea playerului in masina pentru ca vorbeste de baterie mare, etc...
Manuel
Plyerul de care ziceam mai sus se incarca prin USB, exista prize auto cu slot USB de la 7 lei/buc. Am vazut mai multe modele si majoritatea nu puteau fi folosite in timpul incarcarii, asta merge. Singurul inconvenient, esti legat de 2 cabluri: la aux si la bricheta.
C a t a l i n
Pentru alimentarea / încărcarea mp3 player-ului vei avea nevoie de un mic transformator ce se conectează la mufa de brichetă din habitaclu. În funcție de cât ești dispus să cheltuiești, poți găsi astfel de transformatoare din 12 în 5 volți, cu diferite mufe. Probabil va trebui să adaptezi la el o mufă USB mamă. Deasemenea, în funcție de cât ești dispus să demontezi și să bricolezi din consola centrală, vei reuși sau nu să maschezi toată tărășenia.
12volti
Tot in genul asta ma gindeam si eu, insa ceva mai elegant instalat, respectiv intr-un suport activ pe bord sa-l poata "butona" usor. Din cauza asta astept raspunsul lui.
C a t a l i n
Dacă player-ul are mufă miniUSB, există încărcătoare auto pentru telefoane cu o astfel de interfață. (ex Motorola)
12volti
Eu ma gindeam sa puna pe un PROCLIP un HOLDER . Incarcarea se poate face asa cum spui la bricheta sau cu un holder activ daca exista pentru playerul lui. Adica ASA CEVA si conectarea o face in spatele bordului pe un "+" de accesoriu, sa ramina priza de bricheta disponibila pentru altceva.
C a t a l i n
Ok, realizarea efectivă a lucrării depinde de priceperea fiecăruia și bugetul alocat. Eu am expus principiul de alimentare.

Pentru iPod există multe soluții elegante, însă mă tem că nu se încadrează în bugetul lui, pentru un player mediocru. Cred că mai ieftin iese dacă schimbă aparatul din bord.

Iar iPod Nano are autonomie de peste 10-12 ore, cred eu suficientă...
12volti
Alegerea lui... rolleyes.gif
elro
pt cine se pricepe sa isi faca asa ceva...
http://www.reno.ro/USB-pe-Megane-2-page-3-t119626-s60.html



citeste direct de pe stick-ul de memorie,schimbarea melodiilor facandu-se din telecomanda,suporta si playere MP4 care se conenteaza prin USB(citind prin cablul USB direct din memoria player-ului si in acelasi timp il si incarca)
SorinCT
Deci eu vreau un player mp3 separat de masina care il pot conecta la AUX si il pot alimenta eventual direct din masina. Singura conditie ar fi sa nu se vada 2 cabluri. Ma gandeam ca pot sa fac ceva prin buzunarul ala de sub cd player. Nu conteaza ce player mp3 e numai sa mearga.
Nu prea ma incanta sa imi fac vraiste torpedoul de cablaraie si nici sa am cabluri atarnate sau cine stie ce plastice prinse de aerisiri.
12volti
Plasticele alea pe bord iti ofera posibilitatea de a controla playerul foarte usor. Daca vrei sa nu se vada cabluri, foloseste buzunarul ala si gata. Cablurile, atit cel de incarcare cit si cel de audio, le scoti prin "fundul" buzunarului si nu se vede nimic. Mai delicat o sa fie cind vrei sa accesezi comenzile playerului.
SorinCT
Pai vreau sa am playerul exact pana la iesirea din buzunarul de plastic, treaba facilitata de cablu putin mai lung pe care il bag in buzunar cu tot cu player cand nu il folosesc smile.gif
elro
incearca sa iti cumperi un mp3,care merge cu o baterie AAA si tine 4 ore(cu baterie alkalina) si este putin mai mare decat bateria,are iesire cu mufa normala pt casti,practic nu trebuie dacat sa iti confectinezi mufa de AUX si gata,nu mai ai bataie de cap cu alimentarea...este o solutie smile.gif nu foarte costisitoare
12volti
QUOTE(CT-07-JGA @ 30 Jul 2009, 11:36)
Pai vreau sa am playerul exact pana la iesirea din buzunarul de plastic, treaba facilitata de cablu putin mai lung pe care il bag in buzunar cu tot cu player cand nu il folosesc smile.gif
*



Atunci poti sa-l faci asa. Cablul il faci si incarcator cumperi. Putina munca la instalare si ai rezolvat exact cum ti-ai dorit rolleyes.gif
bardu
Ce ziceti de asta (EXCEPTAND CULOAREA ROZ a imaginii ilustrative)Un Samsung YP-S3JAR ?
Are autonomie de 25 Ore pentru audio (bine sa fie doar 10 si tot e de ajuns), se incarca pe usb (este relativ ieftin un adaptor usb pentru bricheta ~30ron) si sunetul e foarte bun!
SorinCT
Cum draci fac cablul jack si incarcator?
Pana la urma de calitatea sunetului ce stiti? Se aude la fel de bine ca de pe CD? Am inteles ca imi trebuie cablu ecranat.
12volti
Am spus ca faci doar cablul de semnal. Incarcatorul il cumperi.
Cablul de semnal il faci dintr-un cablu cu jack stereo la ambele capete la care ii tai un capat si pui papucii cum se explica in topicul asta http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=139...ndpost&p=204232

MP3-urile nu se aud ca CD-urile audio.
bardu
Precizare: Mp3-urile nu au claritatea CD-urilor ORIGINALE!
Cd-urile "home made" facute din mp3-uri de slaba calitate se vor auzi la fel de slab ca si mp-3urile!
Asa ca iti faci rost de melodii bituite ca lumea si nu ai sa simti diferenta!
SorinCT
M-am referit la interferente nu la calitatea fisierului audio. Este nevoie de cablu ecranat sau nu?
12volti
Cablul de care ti-am spus eu, e exact ce trebuie.
elro
Da,cablu ecranat.

CT-07-JGA incearca sa vii la o intalnire sa iti fac o demonstratie cum se aude la mine...si am si intrare de aux pe acea cutiuta USB,foarte rar mai folosesc un mp4 genius(care seamana cu samsung-ul prezentat mai sus)autonomie 5-8 ore,memorie 4gb,reda si avi cu subtitrare(trecut printr-un program),poze...l-am luat cu 220 lei din Media Galaxy(Real),de incarcat se incarca prin mufa usb.
Cand vreau sa vad filme in masina la drum lung(pt pasageri) am un Mio 550 cu gps,pe care il conectez la aux si se aude in toama masina filmul biggrin.gif sau de ce nu..sa o aud pe Ioana in toata masina radmasa.gif
bardu
CT-07-JGA in ritmul asta poate de craciun o sa aiba si masina ta auxiliar.
Nu stiu ce tot insisti tu acolo pe ecranare dai ai un semnal analogic, ai grija doar sa nu scurtcircuitezi firele si sa le izolezi bine.
SorinCT
Bardu eu intreb de ecranare ca am citit undeva pe forum ca s-ar auzi cu interferente cablul AUX si ca nu ar fi de la player.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.