Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: indicator nivel benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DACIA(the romanian dream)
ieri cand sa plec cu masina am obsevat ca nu se mai ridica acu de la indicatoru benzina , s-a mai intamplat si inaonte dar dupa cemergeam 30 50 de metri isi revenea
, am verificat sigurantele si nu e de acolo
care ar putea sa fie cea mai probabila cauza a problemei???
catalin7070
plutitor sonda inecat!
danut 69-71
QUOTE(DACIA(the romanian dream) @ 6 Aug 2009, 01:08)
ieri cand sa plec cu masina am obsevat ca nu se mai ridica acu de la indicatoru benzina , s-a mai intamplat si inaonte dar dupa cemergeam 30 50 de metri isi revenea
, am verificat sigurantele si nu e de acolo
care ar putea sa fie cea mai probabila cauza a problemei???
*


Ai verificat , ai benzina ? cum a zis si Catalin , ori este spart plutitorul de la sonda litrometrica ori e sonda defecta su poate sa fie un contact imperfect . wink.gif
bygy007
ia incearca da un pumn in bord deasupra , poate s-a blocat ceasul , se mai intimpla ca sa vezi de unde e pui contactul , apoi pui la masa pe rind cele 1 sau 2 fire care vin de la sonda rezervor (unul e becul si celalalt este sonda) la punerea la masa trebuie sa indice plin sau sa se aprinda becul , daca ai aceste indicatii atunci e sonda defecta
danut 69-71
Merge si cu pumnul tongue.gif
DACIA(the romanian dream)
nu sunt probleme la contact , iar metoda cu pumnu am incercat-o de mai multe ori fara nici un rezultat
cred ca nu ar putea sa fie decat de la sonda aia sau plutitor sau ce o mai fi pe acolo
problema ar fi cum scot io toate alea din rezervor ca sa le inlocuiesc???
bygy007
simplu in portbagaj in spate dai covorul si gasesti sonda are un inel care se scoate prin rotire (daca nu ma isel in sens invers acelor de ceas)apoi se scoate sonda
danut 69-71
Sigur este plutitorul spart .
deceneu32
Sau papucii nu fac contact suficient cu sonda litrometrica.Pune-i la masa dupa ce in prealabil ai pus contactul.Vezi daca se misca acul si daca se aprinde becul.
Daca nu,schimba plutitorul sau sonda.
iuliano_smile
Ia un multimetru, da-l pe rezistenta si masoara rezistenta sondei.
danut 69-71
Sau pune benzina . wacko.gif Mai stiu eu pe unul care nu se stingea becul la benzina .
DACIA(the romanian dream)
benzia e destula , cam 15 litri , poate putin mai mult
danut 69-71
Daca ai benzina sigur o vei rezolva .
nolimit
Inca o data verifica papucii de la sonda ca eu stiu prin ce am trecut. Sonda de 1 an si intr o zi nu mai mergea, ce sa fie. Cand ma uit in spate observ ca cei 2 papuci de pe sonda erau dezlipizi. Am lipit exagerat de mult cu fludor si acum functioneaza. Iar de 2 luni am observat ca in momentul cand pun contactul indicatorul de la benzina raspunde cu o intarziere de 3s . Este pe duca sau tot din sonda:))
tichondrius95
Asa facea si la mine, si am dat 15 lei pe o sonda noua din magazin, si s-au terminat problemele, se oxideaza contactele sondei si de aia iti face probleme, iar de reparat nu prea ai ce-i face.
kitzsteinhorn91
Din ce motiv nu mi se mai aprinde martorul de benzina pe bord ? Mentionez ca am schimbat de vreo 2 ori sonda litrometrica, iar acul indica, dar cand ajunge pe rezerva, martorul nu se aprinde. Cineva mi-a zis ca pentru a se aprinde acel bec, am nevoie de o sonda litrometrica speciala blink.gif ! Este adevarat ?
bygy007
cite fire ai pe sonda (aia de se baga in rezervor) , daca ai unul e fara bec daca ai 2 e cu bec , dar cele care vin din instalatie cite sint
verificarea se face ca in postul 4
tichondrius95
ai becul ars, pune unul nou.
kitzsteinhorn91
Am verificat si schimbat becul cu tot cu soclu la indicatorul de benzina, dar tot nu se aprinde. Chiar nu stiu ce mai este de facut...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.