Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Papuc Diesel
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andyyy_77
Salut. Am observat de ceva timp ca de exemplu in treapta a4a daca o calc mai tare se tureaza dar nu isi ia viteza ca si cum ar patina discul de ambreiaj, dar ar fii prea devreme pt ca masina are 40k km si nu a fost forjata/scarturi, etc. Din ce am citit pe forum aici http://www.daciaclub.ro/disc-ambreiaj-page-1-t146827-s0.html , m-a facut curios si m-am uitat sub masina vazand ca este ulei intre motor si cutie, la imbinarea dintre cele doua. Se intampla aleatoriu treaba asta, in general merge bine, trage la coaste, sigur s-a spart simeringul acela si curge ulei pe discul de ambreiaj. Ce ar fii de facut? Se poate schimba simeringul acela fara sa dai cutia jos? Daca s-a imbibat de ulei discul de ambreiaj trebuie schimbat? Multumesc anticipat !
vladut88
nu ai cum sa schimbi simeringul fara sa dai cutia jos iar daca dai jos discul este cam compromis ,poti sa il speli cu benzina si sa il lasi la soare pt ca uleiul sa imbibat in el slabe sanse sa mai fie ca si un ambreiaj normal de dus ,te va mai duce dar nu cum ar trebuii mai bine cumpara macar un disc
andyyy_77
Dar daca schimb discul de ambreiaj ar trebui sa schimb si placa de presiune+rulment sau acelea nu s-au uzat din cauza ca a cazut ulei pe disc? 2. Daca mai merg mult cu ea asa risc sa mai stric altceva decat kit ambreiaj?
burlacu marian
nu schimbi nimic, nici macar discul ci doar semeringul . Discul nu se imbiba de ulei ci doar se murdareste.
Mr_Devil83
man, daca te iei dupa ce scriu unii pe forum o sa schimbi toata masina ca asa se schimba.

Dai cutia jos, e mai usoara ca motorul si nu are o gramada de fire pe ea, scoti ambreajul si il speli bine cu diluant/benzina dupa care il lasi sa se usuce. Despre simering nu stiu ce sa zic, ala e problema la motoarele 810xx si derivatele lui. dieselul de pe papuc e un reno destul de bun, nu prea seamana cu cele de pe benzinare.
andyyy_77
Multumesc mult de raspunsuri baieti. O sa vad ce trebuie facut. Am curatat zona aceea de ulei sa vad daca mai curge....am dat o tura scurta pe drum drept si nu a mai aparut ulei, discu nu patina absolut deloc, uleiul acela de curge pe la vreun semering e posibil sa curga doar intr-o coasta/panta cand e masina inclinata ceva sau si pe drum drept?
autom
Da uleiul in cutie ai verificat?
andyyy_77
Maine verific si uleiul in cutie.
1.Am mai citit pe forum ca ar putea sa curga ulei din cauza ca e prea vechi si s-a subitat si acei useri au zis ca dupa schimbarea uleiului nu a mai curs ulei pe la imbinarea cutiei. Sa fie oare din cauza asta? Am schimbat uleiul la 20k km(ca asa zice in carte sa se schimbe), ulei Castrol 80w diesel, si acum am cam 44k km aprox. Sa se fii subtiat uleiul asa de rau incat sa curga si sa ma risc sa il schimb?
2.Simeringul acela doar in service il pot verifica daca el curge, adica trebuie data cutia/motorul jos?
Mr_Devil83
logic ca o sa dai cutia jos pt asta, eu iti recomand sa fi atent la cutia de viteze. Daca motorul e frantuzesc si e de treaba, cutia de papuc diesel e un derivat din cutia clasica de dacie. Practic e tot cam aia da mai are in spate iesire pentru cardan.
andyyy_77
Acum va intreb mai are rost sa schimb uleiul in speranta ca nu o sa mai curga din cauza ca e mai vascos sau sa ma duc direct la service sa vad ce pot face?
vladut88
uleiul si daca pui unu mai vascos la cald se subtiaza nu chiar asa da tot se subtiaza si tot va curge schimba simeringul
andyyy_77
Multumesc mult baieti de raspunsuri! O sa ma duc sa schimb acel semering si ziceti ca discul de ambreiaj trebuie doar curat de ulei? Masina vad ca merge bine cand e rece si nu are ulei pe disc, merge ca inainte, sper sa nu trebuiasca schimbat si discu, voi ce recomandati?
ydaniel
asta vezi la demontare.
e cam greu de ghicit asa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.