Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: servo cu probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
Buna ziua tuturor. dupa ce m-am plans ca am pedala de frana nu foarte buna,cineva mi-a spus sa verific furtunul care intra in servo cu un patent strangandul. asa am facut si imi scade destul de mult cand il strang,astfel sa inteleg ca trage aer fals,iar cand ii dau drumul turatia creste la loc.. daca e asa,imi puteti spune ce am de schimbat si atunci trebuie sa fiu atent la montaj de anumite lucruri.multumesc
Mr_Devil83
schimbi servofrana cu totul. Nu ai ce sa mai repari la ea pentru ca garniturile care le gasesti in comert te tin 100 de km. O servofrana e cam 1 milion.
neajiji
Poate de asam la 1 milion laugh.gif
G I M
Eu am inlocuit garniturile si merge fara probleme si m-a costat doar 5 lei toata afacerea... de ce sa te legi la cap daca nu te doare?
Paca
poate cineva sa faca cineva un tutorial bun cu schimbarea garniturilor la o pompa de frana? nu am vazut niciodata una desfacuta si tare as vrea sa o desfac sa o pun la punct...imi prinde spatele mai intai si nu e normal.
neajiji
QUOTE(Neagu Ionut @ 9 Aug 2009, 18:00)
Eu am inlocuit garniturile si merge fara probleme si m-a costat doar 5 lei toata afacerea... de ce sa te legi la cap daca nu te doare?
*



Sa vezi ce o sa te doara daca trebuie sa pui o frana brusca si se duc garniturile de 5 lei.
Paca vezi ca nu e din pompa ca iti franeaza tie spatele mai mult, regleaza cum trebuie repartitorul, verifica cilindrii receptori si abia apoi desfa pompa de frana
Paca
am inteles...am lasat repartitorul liber adica spatele nu-mi frana deloc si trebuia sa apas foarte tare pe pedala ca sa patineze fata.etrierii sunt noi si de accea m-am gandit ca poate fi din pompa.limitatorul e nou insa cilindrii receptori n-au fost schimbati de cand am masina dar cred ca lucreaza corespunzator.maine schimb sabotii pe spate cu tot cu tambur ca asamurile actuale ma chinuie de cand le-am cumparat...iar apoi am sa verific spatele,merci
G I M
QUOTE
Sa vezi ce o sa te doara daca trebuie sa pui o frana brusca si se duc garniturile de 5 lei.

Aia frontala oricum era uzata destul de mult si rasufla bine de tot pe acolo; am mai schimbat-o pe cea mare care era aproape ok. Le-am schimbat de ceva timp si nu mi-au facut probleme pana acum si nici nu cred ca au de ce sa faca...
ydaniel
@ nea jiji:a fost buna servo?biggrin.gif?
neajiji
Momentan da, am kilometrat-o bine de tot zilele astea si merge bine, hai ca nu vreau sa te mai laud ca ti se urca la cap tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.