Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Miroase a benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovidiu98
Am unbrak pe injectie din 2000.Cand deschid geamul in mers ma loveste un miros de benzina puternic.M-am uitat pe la motor si n-am gasit nimic.Se poate sa fie ceva de sub masina?Furtunase ceva,coliere?
DodoBird
QUOTE(ovidiu98 @ 16 Mar 2005, 12:09)
Am unbrak pe injectie din 2000.Cand deschid geamul in mers ma loveste un miros de benzina puternic.M-am uitat pe la motor si n-am gasit nimic.Se poate sa fie ceva de sub masina?Furtunase ceva,coliere?
*



Acest fenomen la mine a disparut , dupa cum mai spuneam, dupa izolarea (innecarealui mai bine spus) cu silicon la tub rosu a busonului port sonda de pe rezervor.
La fel mirosea doar cu geamul deschis, culmea cu el inchis nu , la buson pe loc nu din mers nu mirosea , e posibil ca la viteza sa se creeze , zic si eu , o depresiune ciudata care sa aduc mirosul in interior pe acolo.
Asta nu inseamna ca in prealabil nu verifici TOTUL , inclusiv returul (daca ai) sa nu fie infundat (nu stiu var. pe injectie)
Slider
Sa fii sigur ca in deplasare cu geamul deschis se creeaza o depresiune in masina. Nu esti fumator?
Ov
problema comuna a berlinelor pe injectie:

se face presiune in rezervor si se cam sparge rezervorul pe sus pe la lipituri. Trebuie (din pacate solutie romaneasca) data o gaurica in buson, sau taietura in garnitura.

Pt verificare, dupa un drum incearca sa tragi nitel de buson sa vezi daca fasaie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.