Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme bord 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
newmoxici
Nu merge indicatorul de benzina, martorul de ulei si soc. Adica primul din cele trei ceasuri si semnalizarile. Sa defectat asa din senin. Cateodata mai merge dar de cele mai multe ori nu. Cred ca e un contact imperfect dar unde trebuie sa ma uit ca habar nu am sad.gif
deceneu32
Verifica siguranta,prima de sus in jos,cum privesti tabloul.Trebuie sa asigure un contact ferm intre bornele care o mentin.
newmoxici
QUOTE(deceneu32 @ 10 Aug 2009, 07:06)
Verifica siguranta,prima de sus in jos,cum privesti tabloul.Trebuie sa asigure un contact ferm intre bornele care o mentin.
*



Am rezolvat, siguranta de jos (ultima) era rupta, iar semnalizarea din stanga spate nu facea bine contact ceva, la un moment dat semnaliza si becul galben si cel de pozitie. Nu stiu ce si cum am facut pe-acolo dar a mers.
Mersi mult de pont.
deceneu32
Nu m-am exprimat cum trebuie:privita de jos in sus! smile.gif
Oricum,ma bucur ca ai rezolvat-o!
flioshc
Sal, vreau un raspuns relativ repede , pana nu se intuneca.

Am pus azi bec la scrumiera, bricheta .. am vazut ca e un fir negru cu un papuc care atarna , l-am verificat sa vad daca are tensiune pe el si nu avea nici la contact nici la liber apoi m-am pus sa caut un papuc gol , credeam ca din spate de la bord a picat , am gasit unu chiar langa kilmoetraj care dupa mine cred ca are legatura cu butonul ala care modific intensitatea de la luminile din bord. Eh, cand am facut legatura intre papuci si am dat contact , in cateva sec a iesit fum din partea dreapta de sub bord. Nu imi mai merg luminie in bord, alea 3 verzi . Unde si ce sa verific ?

Precizez ca bordul este 1310 scoica cu turometru an 94 masina.
kog
verifica panoul de siguranta. Firul de culoare neagra e fir de masa. Am schimbat is eu becul la bricheta. Ma duc sa vad ce e acolo si revin
flioshc
becu de la bricheta merge, la fel si ala de la scrumiera, probelma e ca nu imi mai merg becurile alea 3 verzi din bord . Se aprind doar alea, ulei, faza scurta/lunga, semnalizari etc . Sigurantele sunt toate bune..

Totusi , nu stii cumva ce lagatura are papucu ala mama din spatele bordului? Mai zioc odata ca e in spatele bordului prins de placa . M-am uitat cu lumina acolo si papucu este prins cu o piulita de 6, daca misc de papuc se misca butonu ala din afara bordului care reglezi luminozitatea, potentiometru sau cum mama masii ii zice. Sa se fi ars ala ?
kog
se poate sa se fi intrerupt vreun traseu. Poti verifica doar daca dai ceasurile jos
catalin7070
ventilatorul mai functioneaza?
flioshc
Da, hai te rog aici ca am pus si pozele. http://www.daciaclub.ro/Contact-aeroterma-...ml#entry2080374
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.