Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bujii negre intotdeauna
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
salut. am si eu ceva probleme cu daciuta mea,din nou.am schimbat carburatorul,delco,vacuum,capac delco,platini,bujii,jicloare,bobina si imi innegreste intotdeauna bujiile,le-am si schimbat de vreo 2 ori, am relglat amestecul d n ori,nu merg subturat..nu mai stiu ce sa ii fac...pana sa ii schimb toate cele mentionate mai sus bujiile aveau culoarea care trebuie.am cautat cate ceva cu search dar nimic concret.multumesc
argon
de unde stii ca-s negre? merge si rau de le scoti sa vezi? daca merge bine, e normal la drumuri scurte in oras sa fie negre.
tichondrius95
De regula, knd ai bujii negre, nu ai aprinderea reglata corect, ori face scanteia mai tarziu, ori mai devreme. asta se regleaza miscand delcoul stanga dreapta, dar e bine sa umble un mecanic
vi_escu
Poate fi si amestec prea bogat.

Cum ai constatat ca sunt negre: acasa in parcare/garaj? Mersul in oras, fie si cateva minute iti inegreste imediat bujiile. Incearca la drum intins sa tragi intr-o parcare si vezi atunci cum arata. Daca sunt tot afumate ai amestec prea bogat, avansul prea mic sau bujii prea reci pentru motorul tau.
G I M
Zici ca la culbutori nu ai umblat...eu banuiesc ca ti le innegreste din cauza amestecului prea bogat si din cauza aprinderii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.