Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: urme de lichid de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
vic24
Ok, nu cunosc exact denumirea elementelor dar voi explica cum pot. Am 13500 km, 10 luni, si azi am observat ceva ciudat (pt mine). Sub borcanasul cu lichid de frana, pe corpul acela metalic din care pleaca cele 2 conducte verzi (corpul pompei sau cum se numeste), e o pata (pelicula foarte fina, tip "transpiratie") de lichid provenit evident din borcanas. Este vreo problema? Un coleg mi-a spus ca este ceva frecvent intalnit la multe masini, ca ar fi de la imbinarea plastic-metal imperfecta. Oare temperaturile mari din vara au favorizat "transpiratia", pt ca prin primavara parca nu era pata...
p.s. - imi cer scuze daca pun intrebari puerile, dar e prima mea masina noua (la 1310 eram obisnuit sa curga de toate peste tot) si intreb si eu de una, de alta...
argon
daca ai luat tot Dacie trebuia sa te astepti la chestiile astea, nu-ti mai bate capul cu toate nimicurile, ma refer aici si la alte topicuri ale lu' matale. Cand n-ai de lucru ridici capota si studiezi? biggrin.gif
vic24
Pai... da !!! radmasa.gif Cand ma plictisesc iau o lanterna de buzunar si cotrobai peste tot... Deocamdata am sters cu o carpa zona si astept sa vad daca mai apare. Totusi, poate imi spune cineva daca fenomenul e uzual...? (scurgerea, nu altceva... tongue.gif )
YRX
Nu e uzual sa curga nimic. Daca zici ca transpira pe la imbinarile corp pompa- vas s-ar putea sa fie o garnitura nasoala (acolo sunt garnituri, nu este imbinare directa). Totodata verifica sa nu curga e la capacul vasului (strange-l mai bine).
vic24
Nu e pe la capac (corpul vasului este perfect curat). Fix pe unde intra metalul pompei in vas (dedesubt) transpira. Am sters de 2 zile, inca nu se manifesta nimic(nu s-a mai patat).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.