Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accident asigurare California
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
radiozipp
azi un tip cu un ford mustang ceva mai vechi a intrat in fundul masinii conduse de mine... motivul.. viteza... si gume ... terfelite praf... cum se procedeaza... mentionez ca soferul este un roman care sta in California masina este inmatriculata pe california are asigurare de california.. totul pe numele lui...cum se procedeaza sa imi repar masina pe asigurarea lui si cat timp va dura?
adi_ar
Asemenea situatii, adica accidente cu autoturisme asigurate in alte tari, sunt gestionate de BAAR, prin memri corespondenti.
In aceasta perioada ASIROM este membrul "de serviciu".BAAR - Membri asociati
Cu constatarea amiabila completata si toate documentele autoturismului te adresezi ASIROM pentru deschiderea dosarului de dauna.
Daca intampini dificultati, te adresezi direct BAAR pentru lamuriri.
tataiedaciotul
Mai Z blush.gif ipule cum de le aduni tu si te chilipergesti cu d`astea?...
murfi
avea carte verde? Eu am un prieten cu o masina din state si si-a facut asigurare la intrarea in europa pentru ca cea din state nu era valabila....
radiozipp
din cate am inteles avea si cartea verde... am fost la politie pe grivita... am fost la politie.. si toate actele de asigurare au ramas la casco ... pt a recupera banii de reparatie de la asiguratorul lui... faza e urmatoarea... ca acea polita de asigurare este incheiata in luna a 6-a 2009 ... undeva pe acea polita de asigurare se specifica , ca nu este valabila mai mult de 30 de zile...acum nu stiu ce sa fac...
politistul habar nu avea sa citeasca de pe asigurarea aluia....
atasez si asigurarea tipului...
Tudor
Din pacate de pe scan-uri nu se poate citi nimic. Personal am o banuiala ca asigurarea lui nu este valabila. In acest caz, casco iti va plati tie reparatia siapoi se va indrepta impotriva proprietarului masinii sau a soferului personal pentru recuperarea despagubirii.
Fratzica
tudor cand deschizi imaginea pune mouse-ul in partea dreapta jos a imaginii si da click pe sagetile alea sa vezi imaginea la dimensiunea corecta. Se vede f bine
murfi
Pai tot ce-ai pus tu acolo nu-i valabil decat in state. Cartea VERDE dupa cum ii spune numele este verde. Daca ai o copie a ei si in spatiul cu Nr.3 scrie valid from xxxx to yyyy iar accidentul se incadreaza in perioada respectiva tipul era asigurat. (cu conditia ca sa nu o fi anulat intre timp)

L.E. acum m-am uitat mai cu atentie si este cam dubioasa asigurarea aia, si la phone nr si la licence number are niste cifre cam ciudate. E foarte posibil ca baitul ala sa nu fi avut nici un fel de asigurare. Oricum nu mai este problema ta ci a celor de la casco care vor recupera banii de la el.
Tudor
Ok, am fost neatent. Din scan-urile postate nu reiese ca e valabila si in afara SUA. Oricum, ar trebui sa fie 10 apgini si sunt doar 6, s-ar putea sa fie ceva scris pe cele 4 care nu sunt prezentate aici. Din ce stiu eu, in SUA nu poti face asigurare auto valabila in Europa, cum nici in Europa nu poti face asigurare pentru SUA. Cazurile de masini care trec oceanul sunt putine si nu merita efortul de a avea acorduri de colaborare (in genul BAAR) pentru asa ceva. Parerea mea este ca nu are asigurare valabila in Romania. Noroc ca ai casco!
alindrgn
si de la anu` platesti in plus, ca ai avut reparatii anul asta. sper macar ca ti-a sifonat solnita nu astra-u`. nasoala poveste oricum, poate te intelegi cumva cu ala ca deh...vine din state si are niste marafleti, ceva mai multi ca in cazul in care era un roman de rand biggrin.gif
adi_ar
Din sursa autorizata confirm cele presupuse de Tudor.
Cunosc situatii concrete in acest sens, adica autoturisme inmatriculate in SUA si asigurate in Romania (respectiv Franta, cu acoperire UE).
kosfunny
Atentie pe viitor! 90 % din masinile inmatriculate afara si conduse de romani nu au asigurare valabila . Ori sunt false ori sunt reziliate.De multe ori masinile chiar sunt radiate din circulatie in tara de origine. Daca nu aveti CASCO ramaneti cu paguba!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.