Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbari?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
nEoS
ma uit acum cateva zile in carnetul de intretinere , rasfoiam si vad acolo ca trebuie schimbate :
-bujiile la 30k km
-filtru de aer 30k km sau 2 ani
-curea distributie 60k km sau 4 ani
-curea accesorii 60k km sau 4 ani
-curea accesorii CA/DA 60k km sau 4 ani
-circuit climatizare


Masina e din iulie 2005 si are 38k km ( nu mai e in garantie)

Cam cat ma costa fiecare nebunie din cele insirate?
rtBK
pai de exemplu bujii-le le-ai mai schimbat la 30.000 km??
nEoS
nu am schimbat decat placutele de frana , uleiul in motor si cutie si filtru de ulei, atat .

rtBK
la reprezentanta deobicei este mai scump. Acum cateva luni am schimbat distributia (fara pompa de apa) la un service dacia cu 1150 ron.

poti incerca si aici http://www.daciaclub.ro/-Service-Auto-BUCU...ml#entry1987031 ... sa le ceri o oferta si daca iti convine poti sa le faci o vizita.

poate iti mai recomanda si altcineva un alt service.

p.s. sa ai in vedere ca ar trebui schimbate si anvelopele daca nu le-ai schimbat. ( o data la 4-5 ani chiar daca au carne pe ele )
nEoS
nu ca am 2 seturi de jante , pe un set am all season , pe altul am de iarna , asa ca mai au biggrin.gif
GoGu
Tot ce intrebi tu s-a discutat in numeroase topicuri...

Schimba urgent filtrul de aer, eu il schimb la fiecare schimb de ulei (la 10-12000 km), nu e o avere (15-30 ron)...
Bujiile sunt 5-12 lei bucata (de origine cu 1 sau 2 electrozi), mai poti gasi bujii pana la cat te tine punga daca ai chef de exotisme smile.gif
Kitul de distributie (curea + rola) e vreo 200 de lei, se schimba de obicei si pompa de apa (100-250 lei), cureaua de accesorii e vreo 40 de lei (vezi de care iei, precizezi ca nu ai AC), mai sunt si 2 role (nu stiu daca tot 2 buc. la fara AC) care costa inca vreo 300 lei daca vrei sa le schimbi.

Cauta pe forum, ai toate detaliile.
nEoS
ma gandeam ca imi pun un filtru de aer de K&N parca asa se numeste firma , din cate am vazut ca au si pt logan din 2005 , de unde fac rost ?smile.gif
rtBK
nu fa prostia asta. Filtru sport inseamna sa intre mai mult aer in motor, mai putin filtrat... de aici apar probleme si nici nu ai mai multa putere (1-2 cai in plus?! )
EUGEN2008
iti recomand bujiile de origine nu te lua dupa principiul mai multi electrozi mai multi cai si o prindere mai buna ca e vrajeala, pune bujiile ce le-a recomandat costructorul ca stie el de ce si cum le-a proiectat asa, distributia iti recomand sa mai fie de origine - curea power grip si rola koyo- aprox 250 lei , in rest la filtre te joci cum iti permite buzunarul, gasesti filtre aer si ulei de la 10 lei in sus.

21 Aug 2009, 09:43:
iti recomand bujiile de origine nu te lua dupa principiul mai multi electrozi mai multi cai si o prindere mai buna ca e vrajeala, pune bujiile ce le-a recomandat costructorul ca stie el de ce si cum le-a proiectat asa, distributia iti recomand sa mai fie de origine - curea power grip si rola koyo- aprox 250 lei , in rest la filtre te joci cum iti permite buzunarul, gasesti filtre aer si ulei de la 10 lei in sus.
IRONICK
ce adevarat este userul asta, pune piese numai de origine ...
EUGEN2008
macar distributia si bujiile ca in rest is convins ca vaporul lucreaza pana ajunge in port
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.