Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sistem Audio Renault Laguna
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Smileyy
Sal.
As vrea sa schimb putin audio-ul din masina
POSED: - CD LG MP3 LAc 1600 mai noutz
- Difuzoare standard pe fata (16,5-cred, Philips), pe spate nu am
se aude cam aiurea x-(

Ma gandesc (la cunostintele mele modeste in domeniu:)) ) sa pun pe fatza 2 boxe de medii, pe spate niste bashi (nu prea gasesc difuzoare de 13 sau 15 cm) iar 2 twetere de inalte undeva in fatza... Vreau un sistem decent, ieftin nu intentionez sa organizez nunti cu sistemul din masina...

Daca aveti careva idei sau sfaturi ... wink.gif)
12volti
Din ce stiu eu, Laguna din '99 are locase pentru difuzoare de 13 cm atit in fata cit si pe spate. Pe fata e bine sa pui sistem de difuzoare ( cu tw separat ) ai chiar locuri pentru tweetere , iar pe spate coaxiale. Oricum din 13 cm sa nu ai pretentia la bas datorita dimensiunii mici a difuzorului.
Daca totusi ai 16,5 cm pe fata e foarte bine. Din ce oras esti ?
Smileyy
am masurat boxele care le am acum...si stiu ca sunt de 16,5 ...problema e ca nu se aud klumea...ma gandesc ca s`ar putea sa fie alta problema...firele sa fie inversate la + - sau casetofon puscat... aveam dacie inainte de laguna si stiu faptu ca conteaza polaritatea sau cum ii zice...acolo vedeam tot, cum erau legate firele. La laguna mai greu smile.gif)) ..o mufa care intra in cas si atat =)))

Satu Mare..
12volti
Polaritatea aia nu conteaza atita timp cit toate sunt la fel. E vorba despre "faza", si daca e "invers" la toate, e ok. Daca difuzoarele sunt cele de fabrica, n-are cum sa fie vre-unu gresit legat. Intr-adevar, in cazul unui difuzor pus "invers", ai sesiza in primul rind o diminuare a frecventelor joase. La tine cred ca indicat ar fi sa antifonezi usa in primul rind, dupa care sa pui alte difuzoare bune, dar de putere mica.
lag_ph
Fata/spate ai lacas de 16,5 daca e hatchback.
Smileyy
e hatchback...e bine daca si pe spate sunt de 16,5 wink.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.