Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] Rabla pentru programul de casare REMAT
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
padre
Cumpar rabla pt programul de casare REMAT, trebuie sa indeplineasca cateva conditii:
- vechime mai mare sau egala cu 10 ani de la anul fabricatiei, aflat în stare de functionare si a carui prima înmatriculare în România a avut loc pâna la data de 31 decembrie 2006 inclusiv.
- Autoturismul uzat trebuie sa fie inmatriculat in Romania si sa contina cumulativ urmatoarele componente esentiale: motorul, transmisia, trenul de rulare, caroseria, sasiul, precum si echipamentele electronice de gestionare a functiilor vehiculului si dispozitivul catalizator, daca acestea au fost prevazute din fabricatie.

Astept oferte detaliate.
pishoiasul
am o dacie berlina din '96 in stare de functionare,nu mai are itp si nici asigurare,ia fost schimbat motoru... are cv?(ma refer la seri sau eu stiu)
padre
cand a fost schimbat motorul? a fost trecut in cartea de identitate?
pishoiasul
a fost schimbat acu cateva luni bune si nu e trecut in carte.trebuie trecut?am auzit k nu trebuie neaparat se considera piesa de schimb cu o facutra la el e ok.
valifilioreanu
Buna ziua , socrul meu are o dacie din 1980 , in stare de functionare, dar cu ITP expirat. Stiu ca vroia sa o dea la remat si nu vrea sa-si ia alta masina noua. Mai mult ca sigur e dispus sa v-o vanda, intrebarea mea este cum veti proceda cu actele....cumparati masina noua pe numele lui? Daca sunteti dispus sa o vedeti si sa discutati , nu ezitati sa ma contactati pe 0762.297.263 Vali.
gogu12002
Dacia 1310,inmatriculata 1998,ITP decembrie 2009,GPL,stare de functionare.
0741123004
padre
@pishoiasul: seria noului motor va fi diferita de cea din carte, am inteles ca ar trebui sa nu fie schimbat mai devreme de nu mai stiu exact ce termen... o sa ma interesez saptamana viitoare la dealer ca nu am retinut acest amanunt. cum facem cu ITP-ul, te descurci? zi si un pret.

@valifilioreanu: sigur nu voi cumpara masina noua pe numele lui:
1. nu ne cunoastem ca sa putem face asa ceva
2. iau credit, masina casata trebuie sa fie pe numele meu.
3. poate face ITP-ul? daca da, poate imi zice un pret...

@gogu12002: zi si un pret...

later edit: lol ce obosit sunt... 2009-1998 inseamna peste 10 ani... radmasa.gif
cation
Am si eu o Dacia 1300 din 1981. Nu mai are ITP, dar la REMAT poate merge si cu platforma. Astept PM
vizitatorul
k...si cam ce preturi se practica la "tranzactie"...?
ai idee de treaba cu "tichetul" ce urmeaza sa inceapa in septembrie?nu de alta,dar sunt si eu direct interesat-am doua pretendente in parcare
padre
Nu stiu despre "tichet", despre ce este vorba, mai exact?
vizitatorul
ha....pai uite
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...uot-cu-tichete/

sa inteleg cum ca tu acum ai sa te chinui sa inmatriculezi "rabla' care speri s-o achizitionezi la 5 mil?...apoi factura autentificare fisc politie dealer remat iar politie iar dealer iar fisc ...????
cum faci cu cele 6 luni de propietate?....mai sunt obligatorii?...
so...daca linkul ce ti l-am trimis spune adevarul.eu spun ca mai bine astepti pana in sept.....cam toate drumurile de sus vor disparea.....
sunt si eu curios cum se vor modifica atunci preturile la rable
apropo...ce vrei sa-ti cumperi/
bafta

l.e. acolo vad cum ca "potrivit unui ordin al ministrului Mediului, care mai stabilește că un proprietar
poate beneficia de prima de la stat pentru fiecare autovehicul casat."....la prima interpretare ai avea tendinta sa dai fuga la frigider si sa torni la bere in tine fara numar..prima logica spune cum ca cu vreo 6-7 rable de pe marginea drumului ti-ai luat logan cu radio pescarus...insa stai..."fiecare autovehicul casat "ti-ar putea garanta dor un ALT vehicul nou cumparat,nu sumarea primelor de 38mil pentru achizitia unui alt SINGUR autoveh..
so...bafta...si spor la bere wink.gif
padre
Mda, auzisem ceva dar credeam ca e doar un zvon... de fapt si acum e inca zvon. Cam asa ar fi normal sa se intample, procedurile sa fie cat mai simple.

Din cate am inteles de la dealer nu mai este nevoie sa detii rabla decat minim 1 zi inainte de a o casa.
Oricum aveam de gand sa astept pana in septembrie pentru ca mai sunt doar 2 saptamani si nu am inca banii pt masina noua, urmaresc sa vand si Megane-ul din semnatura.

Problema acum cu rabla este ca pentru a o inmatricula pe numele meu trebuie sa aiba ITP valid, nu?
vizitatorul
'Se pot preda masini vechi daca:

* au ITP-ul expirat ?

Raspuns : DA"

apoi imi raspund singur la o intrebare.....
"
De cat timp trebuie sa fiu proprietarul (cu acte) al masinii pentru a o preda la programul Rabla pt una noua?

Nu conteaza vechimea actelor. Sunt doua conditii care trebuiesc respectate : masina sa fie cel tarziu fabricata in 1999 (data din talon) si prima inmatriculare a masinii sa fie inainte de 1 ian 2007 (se vede in CIV)'

so....spor la lectura : http://www.rabla.ro/

eu sper sa se alpice ideea de tichet incepand din sept....daca se aplica hotararea de concediere x mii bugetari ,cred ca piata auto va cadea extraordinar de mult...oricum ,din ce se vehiculeaza am inteles ca deja progr "rabla" e ineficient...
so...bafta

l.e....nu mi-ai raspuns..cat erai dispus sa dai pe o "rabla"?
padre
nu stiu, cateva milioane? cat mai putin, evident wink.gif

daca nu are ITP valabil, cum o inmatriculez pe numele meu? Daca masina ar fi fost in proprietatea mea si nu avea ITP ar fi fost ok, dar asa... trebuie sa aiba ITP ca sa o pot inmatricula. Daca zvonul asta cu tichetul se va transforma in adevar va fi o chestie interesanta.
padre
s-au terminat rablele??
vizitatorul
vad ca insisti cool.gif ...
so..1998...itp 2011...
hai...zi un pretz.....si dau fuga la financiar(Bucuresti) wink.gif
patronul_alex
reno 18 din 85 ,te intereseaza ? merge daca ai fac conductele de benzina smile.gif,nu prea am timp ,in rest toate actele la zi.dar stiu ca o conditie este sa o duci pe roti ,atata tot smile.gif daca te intereseaza da-mi un pm sa iti dau mai multe detalii
cristianxxl
Am un vecin cu dacie breack.O vinde pt rabla.Suna-l.0771584843 Ovidiu
valifilioreanu
@valifilioreanu: sigur nu voi cumpara masina noua pe numele lui:
1. nu ne cunoastem ca sa putem face asa ceva
2. iau credit, masina casata trebuie sa fie pe numele meu.
3. poate face ITP-ul? daca da, poate imi zice un pret...

Salut , din cate stiam eu, trebuie ca rabla sa fie in proprietatea ta de ceva vreme...din acest motiv te-am intrebat daca iei masina noua pe numele actualului proprietar, urmand ca in aceeasi zi sa se faca vanzarea ei catre tine .

nu mai poate face ITP-up din pacate, altfel nu mai era de vanzare, asta fiind principalul motiv al vanzarii.

pretul....1200 ron discutabil

cu respect
b76bgaarh
padre...ai aflat mai multe detalii??? si pe mine ma intereseaza ideea cu rabla......

padre
am aflat ca nu merge faza cu tichetul, cel putin deocamdata. si am mai aflat ca exista unii oameni care vor 2-3000 RON pe o rabla pe pricipiul "sa impartim profitul" mad.gif radmasa.gif Nici nu stiu ce sa fac, sa ma enervez sau sa rad?
inca mai caut.
mstaniloiu
Da de ce vrei neaparat sa faci un profit din asta ? Mai bine iei o masina cu ITP , mai mergi cu ea ceva timp si apoi o dai la rabla.

Orice masina cat de veche ar fi costa sume importante (sau cel putin mai mari de cateva milioane) ca sa fie mentinuta in stare de functionare si "gata de drum".

Megane-ul nu merge a Rabla ? fara suparare.

Numai bine,
padre
Tu chiar intrebi pe bune ce intrebi? Sau doar te plictisesti acasa si nu ai ce face?
Bineinteles ca vreau sa fac profit din asta, ca altfel nu mai deschideam topicul. Eu vreau sa cumpar o masina pe care cineva s-a hotarat sa nu o mai tina, sa nu-i mai plateasca impozit, loc de parcare, RCA, etc. Bineinteles ca nu ma astept sa o iau gratis dar nici cu aproximativ 70-80% din prima data de stat.
Am avut si eu masina veche, stiu ce costuri implica, nu sunt chiar asa de mari.

aaah, da, am uitat: Megane-ul nu merge la rabla, fara suparare, ti-as cita ceva din Caragiale. Megane-ul este din 2004. doooh. Daca s-a vrut o gluma nu ai prea nimerit-o.
b76bgaarh
mda...

adevarul ca sub 500-600 de euro nu cred ca gasesti...care e faza ci tichetul???
vizitatorul
si totusi,nu ne-ai spus pana acum.....in afara de "cat mai putin" ,cat esti dispus sa oferi?
sebastianu
Dacia 1310 '82 nu are ITP expirat in iulie, asigurare nu are. Masina merge nu are probleme. PM daca te intereseaza.Masina sta pe degeaba.
padre
@vizitatorul: cateva sute de lei, mi se pare normal ca persoana care vinde sa puna primul pret. Asa ca te astept pe tine cu un pret format din 3 cifre.
padre
inca deschis la propuneri, in special din Bucuresti
padre
pana la urma faci o propunere sau nu?
apropo de asta cu tichetul, care este o chestiune foarte buna si in sfarsit inteligenta... nu uita ca pentru a putea achizitiona un autoturism nou, pe langa tichetul/tichetele de casare trebuie sa mai ai o suma de bani care sa acopere restul pretului masinii... astfel nu cred ca se vor inghesui atat de multi sa cumpere masini noi dintr-un singur motiv: criza, bani putini, slujbe nesigure.
chiar si eu am indoieli in acest moment si ma gandesc bine daca sa mai fac pasul sau nu.
apropo, cand estimeaza minunatul guvern boc sa promoveze legile astea?
tr09dny
Salut!

Dacia 1310 / 1995 , in stare de functionare, numai buna pentru REMAT.
Avand in vedere ca mai multi dealeri dubleaza prima de casare, astept oferta de cumparare de bun simt (eu am masina, tu scoti bani)

0733.583.960
padre
QUOTE(tr09dny @ 3 Sep 2009, 00:24)
Dacia 1310 / 1995 , in stare de functionare, numai buna pentru REMAT.
*



Zi tu un pret de vanzare, eu normal ca vreau sa dau cat mai putini bani.
Prima de casare dubla se da numai in cazul in care semnezi contract de achizitie + avans platit pana la 31 august, si numai la anumiti producatori, asa ca..... azi e 3 septembrie.

@vizitatorul: din pacate varianta imbunatatita a programului rabla cu tichetul nu va fi mai devreme de ianuarie 2010.
van den plas
Am si eu o Dacie pt. REMAT. La cat de simple vor fi formalitatile acum, jumatate din prima de casare mi se pare un pret corect. Deci pretul este 1900 lei.
padre
Oare pe ce lume traiti mai oameni buni??? Care proceduri simple? Eu daca fac operatiunea cu rabla vreau sa o fac saptamana viitoare, nu peste 3 luni! Procedura simplificata este posibil sa intre in vigoare de la anul, nu este nici asta sigur. Informati-va inainte de a avea pretentii.
Pseaaaa....
van den plas
Chiar acum a anuntat la tv ca hotararea cu privire la cele 3 rable pe care le poti valorifica, a fost adoptata si va intra in vigoare de acum si nu de la anu. Procedura este extrem de simpla, practic cumparatorul nici nu vede masina. Vanzatorul se ocupa de casare si de toate formalitatile necesare, si primeste un voucher transmisibil in valoare de 38 mil., pe care il poate vinde. De acum inainte anunturile ar trebui sa se schimbe in "vand voucher REMAT", in loc de "vand masina pt. programul rabla". Pt. cumparator e un fel de Caritas, baga o suma de bani in voucher si imediat valoarea banilor sporeste. In cazul meu, da 19 mil. pe voucher, iar suma i se dubleaza, fara nici un efort, la 38 mil. De accea eu consider ca 19 mil. pt. voucher este un pret corect, in conditiile in care eu pierd timpul cu casarea si celelalte formalitati, iar cumparatorul castiga aceiasi bani doar pt. ca ia voucherul si-l duce la dealer. Asa ca astept oferte.

4 Sep 2009, 10:21:
Am revazut stirea de la ProTv si acolo spune ca masura va intra in vigoare in cel mult o luna.
hellcat
Den Plas, n-ai vrea tu sa astepti oferte cand ai voucher-ul asta in mana??
van den plas
Evident tranzactia se va face in momentul in care voi avea voucherul, adica in cel mult o luna, dupa ce se spune la stiri. Insa pana atunci putem vorbi, poate sunt oameni care vor sa-si cumpere masina noua si isi amana aceasta decizie pana atunci, iar in acel moment vor vrea sa fie siguri ca vor avea cele trei vouchere. Din momentul in care aceasta decizie se pune in aplicare, ar fi o mare greseala sa-ti cumperi masina noua fara sa ai cele 3 vouchere. Asa ca cel putin la inceputul perioadei s-ar putea sa fie o cerere mai mare de vouchere, decat oferta. wink.gif
valifilioreanu
Salut, vad ca tot mai cauti rabla, eu nu am scapat de a mea. 10 mil si e a ta . 0762.297.263
Cu respect
padre
Este aceeasi masina fara ITP?
Daca nu are ITP-ul nu o pot inmatricula pe numele meu, pana nu apare versiunea modficiata a programului rabla nu am ce face....
andres
cand apare versiunea modificata?
vizitatorul
QUOTE(andres @ 7 Sep 2009, 18:19)
cand apare versiunea modificata?
*


Bine te-ai trezit andres....sa nu care-cumva sa spui ca ti-ai insusit deja cele trei rable ce dadeai zor pe 10 mil buc si acu iti dardaie posteriorul ca ramai cu ele in ograda ca deja incep sa simt cum mi se destupa nefronii si mi-o ia pietrele la vale cum nici cistenalu' n-a reusit.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif (padre...scuze...)
andres
am una........inca o data pentru cunoscatori: cand apare vrsiunea modificata?apare pana la sf. lui sept?
padre
intraba-i pe boc si pe nemirschi, nu pe noi wink.gif
mstaniloiu
Ofer un pachet promotional de 3 rable : 55 Mil, Restul de 59 iti ramane.

Sau 3 vouchere: 60 Mil.
padre
mda, ce teapa o sa luati voi astia care credeti ca faceti super afacere cu voucherele...... ati uitat ca pentru a putea folosi voucherele sau rablele mai trebuie si cineva care sa aiba bani pentru masina. si in cazul asta, cum de puteti gandi ca se cuvine sa se imparta "profitul" jumi-juma??? mda, visati in continuare.
ciprianeduard
oricum rabla cu itp valabil nu prea gasesti sub 15 mil
Mar|Us
padre, sa ma ierti acuma ca ma bag in seama, dar cred ca si tu visezi la fel de mult ca si astia de mai sus daca crezi ca o sa gasesti o rabla cu itp valabil la pret de cateva sute de ron..

padre
Te iert, ca iertarea nu costa dry.gif
Am gasit chiar mai multe variante, din pacate am renuntat la ideea de a mai cumpara acum masina noua.
Iar cei care au cerut 2-3000 RON pe o rabla sa stea cu ele pana si-or gasi clienti, adica niciodata.
elro
Tocmai de aceea nu o sa imi vand prima masina(vechea masina)inca ma mai folosesc de ea,este intretinuta,ITP-ul il ia pe bune,mai car ceva cu ea la tara...si cand o sa am bani sa o schimb,o schimb,"ce este in mana,nu e minciuna"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.